De kriebels je crème van 361 gezondheid zaterdag 1 september 2012 Meeroken onderdrukt hoestreflex bij kinderen Kinderen van rokende ouders heb ben door het meeroken een ver minderde hoestreflex. Daardoor zijn hun longen minder goed in staat prikkelende en/of ziekma kende deeltjes uit de longen te verwijderen en ontwikkelen ze gemakkelijker longaandoeningen. Ook maakt de verminderde hoest reflex het gemakkelijker om zelf te gaan roken. http://bit.ly/RgDsXY Depressief en angstig na hartinfarct partner Niet alleen de mensen die een hartaanval krijgen zelf, maar ook hun partners lopen in de periode erna een verhoogde kans depres sief te worden. Ook angstaanval len en zelfmoord (gedachten) ko men meer voor bij partners van mensen die een hartinfarct heb ben gehad. Dit blijkt uit Deens onderzoek op basis van gegevens van ongeveer 200.000 personen. http://bit.ly/OX57bq Beter sperma met dagelijkse consumptie van walnoten Wil je als man de kwaliteit van je sperma verbeteren, eet dan dage lijks een handvol (75 gram) walno ten. Dan nemen in 12 weken het aantal en de beweeglijkheid van je zaadcellen aanzienlijk toe, blijkt uit Amerikaans onderzoek onder 117 gezonde mannen (21 tot 35 jaar). Vooral mannen van wie het sperma matig van kwaliteit was, hadden baat bij de walnoten. http://bit.ly/N6jfii Zelfbeheersing als kind houdt je later mager Wie al jong over zelfbeheersing beschikt, is als volwassene vaak slanker. Dit blijkt uit gegevens van 164 mensen die zo'n 40 jaar geleden als 4-jarige meededen aan een experiment Ze konden een snoepje meteen opeten of even wachten (en dan 2 snoepjes krijgen). De kinderen die dat laat ste lukte, blijken 40 jaar later een lager lichaamsgewicht te hebben. http://bit.ly/RCOslF Behandeling met chemo lijkt veilig voor foetus Vrouwen bij wie tijdens de zwan gerschap borstkanker wordt vast gesteld, hoeven niet tot na de be valling te wachten met chemothe rapie. De chemo heeft geen nega tieve invloed op de gezondheid van het kind, blijkt uit gegevens van ruim 400 vrouwen. Ander zijds heeft het uitstellen van che mo tot na de bevalling geen nade lige invloed op de overleving. http://bit.ly/Pes5MP door Martine Boelsma illustratie Helen van Vliet Als u een vrouw bent, is de kans groot dat u behoor lijk wat cosmeticaproduc- ten in de badkamer hebt staan. Tel maar op: shampoo, crèmespoeling, reinigingsmelk, dagcrème, oogcrème, nachtcrème, peelings, bodylotion, handcrème, allerlei soorten make-up, nagellak, haarverf deodorant- Maar ook mannen maken een in haalslag. Arts en cosmetica-onder- zoeker Jetske Ultee weet „De ge middelde Nederlander gebruikt maar liefst negen verschillende cosmetische producten per dag. Vrouwen zijn natuurlijk de groot ste afnemers, maar mannen schui ven steeds meer op in hun rich ting. We hebben er met z'n allen voor gezorgd dat de cosmetica-in- dustrie is uitgegroeid tot een van de grootste en meest winstgeven de sectoren wereldwijd. Met een omzet van 220 miljard dollar per jaar. En die omzet blijft maar toe nemen." Tegelijkertijd groeit het aantal mensen met huidklachten. Vol gens Ultee, die samen met het Erasmus Medisch Centrum in Rot terdam onderzoek deed naar klach ten door cosmeticagebruik, geeft 50 procent van de bevolking aan een 'gevoelige huid' te hebben. Ze hebben snel last van jeuk, vlekjes, roodheid en andere vormen van ir ritatie. „We weten inmiddels dat 80 procent van dit soort huidklach ten wordt veroorzaakt door ver keerd cosmeticagebruik én door ge bruik van verkeerde cosmetica. Het verschil? In het eerste geval ge bruik je een goed product dat hele maal niet geschikt is voor jouw huid, in het tweede geval gebruik je een slecht product." Ze legt uit: „De belangrijkste func tie van je huid is dat die een barriè re vormt tussen je lichaam en de buitenwereld. Een barrière tegen virussen, bacteriën en vuil. Maar veel cosmeticaproducten zitten vol met stoffen die de barrièrefimctie hypo-allergeen of dermatologisch getest zegt niets. Iedere fabrikant mag dit gewoon op zijn product zetten." Het goede nieuws: er bestaan ook ingrediënten die wél iets goeds doen voor je huid en haar langer jong en mooi houden. „Een neu trale, ongeparftimeerde crème die je huid beschermt tegen vochtver lies, is een prima begin. Daarnaast zijn er stoffen die de barrièrefunc- tie van de huid juist versterken, zo als Niacinamide (vitamine B3) en panthenol (vitamine B5). De huid heeft ook echt baat bij anti-oxidan- ten, zoals vitamine E en groene- thee-extract. Bij huidirritatie is het vooral belangrijk dat je product kal merende stoffen bevat, zoals allantoïne, zoethoutwortel (glycyr- rhizia glabra), beta glucan en, op nieuw, groene thee-extract." Ultee: „In tegenstelling tot wat mensen soms van mij denken, ben ik juist een fan van huidver zorging. Maar je moet wel weten waar je mee bezig bent." Jetske Ultee houdt een blog bij waar in zij cosmetica-weetjes deelt met ge bruikers: www.jetskeultee.nl reageren? gezondheid@wegener.nl Jeuk, vlekjes, bultjes... De verleiding is groot om te blijven smeren met crèmes die verbetering beloven. Maar, zegt dr. Jetske Ultee, 80 procent van de huidklachten wordt juist veroorzaakt door verkeerd cosmeticagebruik. sen klachten. „Wat niet wil Zeggen dat je je huid niet moet bescher men tegen de zon, want zonlicht is de nummer één veroorzaker van huidveroudering en natuurlijk van huidkanker. Maar kies een veilige zonnefilter, zoals titaniumdioxide, zinkoxide of Tinosorb." Zit je altijd goed met een babypro duct of een product waar 'derma tologisch getest' of'hypo-aller geen' op staat? Ultee: „Integendeel zelfs. Ik schrik me vaak rot als ik zie wat in sommige babyproduc ten zit De flesjes zien er dan schat tig uit, maar ze zitten vol parfum en andere irriterende stoffen. Ook van je huid juist aantasten. Je krijgt sneller vlekjes, puistjes, en óók sneller rimpels. Want een chronisch geïrriteerde huid verou dert sneller", zegt Ultee. Je zou meteen al je potjes en fles jes in de prullenbak smijten. Maar dat is nu ook weer niet nodig, zegt Ultee. „Het is wel belangrijk dat je weet welke ingrediënten in cosme tica de barrièrefunctie van je huid aantasten. Die producten kun je beter niet gebruiken." Nummer één veroorzaker van problemen, zegt Ul tee, is parfum. „Héél veel crèmepjes hebben een lekker geurtje en dat is geen goed teken. Misschien wat cru, maar ik zeg altijd: als het lek ker ruikt, hoort het in de prullen bak. Check dus altijd de ingrediën- tenlijst op parfum." Een tweede boosdoener is het ingrediënt 'alco hol denat'. „Als je dit op het etiket tussen de kleine lettertjes ziet staan, heb je een product te pak ken dat je huid uitdroogt en, op nieuw, vatbaar en kwetsbaar maakt voor irritatie en veroude ring." En zo zijn er meer beruchte aller- gie-uitlokkers. Propyleen glycol bij voorbeeld, maar ook tal van stof fen met een 'natuurlijk' en 'ge zond' imago, zoals lavendel, men thol, rozemarijn en tea tree olie. De chemische zonnefilter oxyben- zone veroorzaakt ook bij veel men-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 36