Casino legde basis voor Zwintriatlon 341 sport 34 Sijsling verlaat US Open met opgeheven hoofd Langendoen opent het bal Simply Jazz zaterdag 1 september 2012 door Geert Langendorff NEW YORK - Op een van showba- nen vocht Igor Sijsling vrijdag voor een plek in de derde ronde. Hoewel zijn poging mislukte, maakte hij indruk. De Amsterdam mer haalde in zijn partij tegen Da vid Ferrer (6-2 6-3 7-6) bij vlagen een ongekend niveau. Onder grote druk vertrokken er toverballen van zijn racket Het mocht hem niet baten. Niet Sijsling maar de Spanjaard won. Daarmee ver dween de laatste Nederlander uit de US Open. Eventjes leek de Nederlander een kopie van de vorige confrontatie met de nummer vijf van de we reldranglijst te spelen. Eerder dit jaar blies Ferrer hem op het grastoernooi van Rosmalen in drie kwartier van de baan (6-0 6-1). Dit maal stond hij wederom in een vloek en een zucht op een achter stand van twee sets. Het spelpeil van Sijsling lag echter vele malen hoger dan destijds, tot genoegen door Klaas Verspoor MIDDELBURG - Wie gaat de opvol ger worden van Bjom den Hamer die vorig seizoen na een barrage met Thomas Mattheijer winnaar werd van de PZC-Toto? AZW- speler Corné Langendoen bijt in de eerste toto van het voetbalsei zoen 2012-2013 het spits af. „Het invullen was best wel lastig. In sommige competities zitten clubs waar ik totaal niet mee bezig ben. Dat de competitie pas begint, maakt het ook best moeilijk", Iaat de linkervleugelverdediger van AZVY weten. Langendoen speelt de Zeeuws- Vlaamse derby tegen Spui. Het Zeeuws-Vlaamse treffen stond in het seizoen 2009-2010 voor het laatst op het programma en hij voorspelt een zege voor zijn AZW. „Wij willen wel graag naar de tweede klasse. Spui is net gepro moveerd, dus dan zouden wij moe ten kunnen winnen." De eerste derby in de derde klasse A maakt wel wat los. Langendoen: van het publiek. Ferrer ondervond hier aanvanke lijk weinig hinder van, totdat Sijs ling ineens feller van zich afbeet. Zijn tactiek klopte, zijn slagen wonnen aan scherpte. Hij kwam terug van een break achterstand en maakte van de tiebreak een spektakelstuk. Sijsling werkte zes matchpoints weg, kreeg tweemaal een setpunt, maar kon zijn verblijf in New York er niet mee rekken. Met 12-10 kwam het net tekort. Kiki Bertens hield tegen Olga Poetsjkova (5-7 6-2 7-5-0) een oud euvel niet in bedwang: haar zenu wen. Bertens (20) zocht hulp voor haar probleem. Onder spanning kreeg de stress vat op haar lichaam. Ze praatte met deskundi gen en leerde ademhalingstechnie ken, waarop ze kon terugvallen in geval van nood. In de tweede ron de op de US Open baatten die haar niet Haar benen trilden, een arm zat vast „Er lopen bij ons ook een paar jon gens die daar gevoetbald hebben." Hoek en Terneuzense Boys pak ken ook drie punten. „Ik schat Terneuzense Boys op ei gen veld hoog in", redeneert hij. De Bevelandse derby tussen Wolf- aartsdijk en Bevelanders eindigt volgens hem in een gelijkspel. Op zondag gokt Langendoen op een zege van Renesse bij Robur. :ssB®e 3d er- Nivo Sparta-HSV Hoek X Kloetinge-Heinenoord X - Terneuzense Boys-GPC Vlis. X Dauwendaele-Duiveland X AZW-Spui X Tholense Boys-Krabbendijke X Wolfaartsdijk-Bevelanders X EHC-Goes X Best Vooruit-Vlissingen X Zeelandia Middelburg-Virtus X Robur-Renesse X De Zwintriatlon van Sluis naar Knokke is woendag 5 septem ber toe aan zijn veertiende uitga ve. Duizend triatleten en triatle tes doen mee aan één van de grootste grensoverschrijdende sportevementen in de streek waarbij zij duizend meter zwem men, 45 kilometer fietsen en tien kilometer lopen. door René van Stee KNOKKE - Hoewel de Zwintriatlon qua deelname vooral een Vlaamse aangelegenheid is, mag de rol van Sluis in de organisatie zéker niet worden veronachtzaamd. Het zwemonderdeel speelt zich volle dig af op Zeeuws-Vlaams grondge bied. Bovendien ligt het grootste gedeelte van het fietsparlcoers in Nederland. „Je zou kunnen zeg gen dat Sluis een van de grondleg gers is van de triatlonsport op het hoogste niveau in Nederland en België", zegt Jordaan Verwilst, één van de organisatoren van het eer ste uur. De ontstaansgeschiedenis van het evenement is opmerkelijk, want het begon ooit als een sportactivi teit voor casinopersoneel uit diver se Europese landen. Oud-Sluise- naar Verwilst was ruim 35 jaar werkzaam bij het Casino Knokke. Als adjunct-directeur was hij de mede-oprichter van de sportclub Casino Knokke Sportief. Het EK wielrennen voor casinopersoneel in 1983 in Campione d'Italia was de eerste activiteit waar het gezel schap aan meedeed. Het betrof een bergrit van tachtig kilometer in de buurt van het Meer van Luga no. „Niet te doen", zegt Verwilst over die helletocht. „Wij hadden bij wijze van spreken nog nooit over een molshoop gereden. En dan kom je in de Alpen terecht. Voor m'n gevoel was die koers wel 160 kilometer lang." De EK's in diverse takken van sport waren altijd tiptop geregeld. Met uitgebreide banketten en fees ten alsmede comfortabele slaap plaatsen in chique (casino)hotels. Vijf dikke plakboeken met foto's, affiches, uitslagen en andere herin neringen zijn de stille getuigen van de mooie tijd die Verwilst meemaakte „Er gebeurde altijd wel iets speciaals. Toen wij de wie lerkoers in 1990 voor het eerst mochten organiseren, hadden we grote jongens zoals Eddy Merckx en Herman van Springel in onze gastploeg. En bij het EK schaken voor casinopersoneel lieten we in 1987 Victor Kortsjnoj overkomen. Die speelde dan simultaanwedstrij- den en zo. Stel je voor, een van de beste schakers ter wereld die tegen over je zit. Je zou van minder ze nuwachtig worden." Het EK triatlon voor casinoperso neel in Zandvoort in 1995 was een bron van inspiratie voor Verwilst en de zijnen. In 1997 was Knokke aan de beurt. Personeel van 27 casi no's uit acht landen ging van start in de mondaine badplaats. Er werd gezwommen in het Zege- meer achter hotel La Réserve in Knokke. Het wielerparkoers liep volledig over ICnoks grondgebied. Tijdens het lopen vormde de Zee dijk met de finish voor het Knokse casino een onderdeel van het fraaie decor. „Het was een door slaand succes. Ook de gemeente Knokke-Heist was enthousiast. Qua marketing en promotie was het een schot in de roos." Het was dan ook niet vreemd dat Knokke-Heist in 1999 nauw be trokken raakte bij de organisatie van wat van sindsdien de Zwin triatlon heet. Ook de toenmalige gemeente Sluis-Aardenburg werd erbij gehaald. Daar was de geest drift bij oud-sportwethouder Jac- ky Bogaard en beleidsmedewerker Willy Schram eveneens groot. „Net als in Knokke-Heist zagen zij kansen voor de gemeente." De Damse Vaart bij Sluis werd ge zien als ideale zwemlocatie. „Het Zegemeer was te klein. En ook niet diep genoeg. We hadden toen een vooruitziende blik, want de groei zat er al snel in. Van amper driehonderd deelnemers groeide de Zwintriatlon naar een deelne mersveld van zo'n duizend man. En we hadden ook meer mogelijk heden voor het fietsparkoers. In de eerste route zat een grote lus. Door Nederlands grondgebied-er bij te betrekken, konden we veel eenvoudiger een aantrekkelijk par koers uitzetten. Het eerste jaar mochten we alleen nog maar ge bruik maken van het Jaagpad bij de Damse Vaart richting de grens. In 2000 is de route vastgesteld die pas dit jaar weer is aangepast." In 2000 namen Knokke-Heist en Sluis-Aardenburg de touwtjes vol ledig in handen. Willy Schram maakt nog altijd deel uit van de or ganisatie, evenals zijn evenknie Geert Mattheeuws van de sport- dienst van Knokke-Heist. „Niks is die mannen te veel. Zij hebben ook de juiste ingangen bij diverse instanties. In het doolhof dat bu reaucratie heet, is dat natuurlijk een °pré", steekt Verwilst de lof trompet. Om er meteen aan toe te voegen dat de Zwintriatlon niet al leen op sportief vlak, maar ook op financieel terrein aantrekkelijk is voor de sporters. Zowel de eerste winnaar als winnares streek 22.000 frank op, tegenwoordig ruim vijfhonderd euro. „Het mocht een aardige cent kosten, maar daarom was de Zwintriatlon niet alleen meteen populair bij de mannelijke toppers, maar ook bij de vrouwen." Hoewel de Zeeuwse inbreng gedu- pzc.nl/webwinkel categorie cd's Diverse artiesten Ruim 10 uur luisteren naar en^genieten van 150 van de beste jazznummers op deze 10 cd-box. Met bekende artiesten als Miles Davis, Dizzy Gillespie, Duke Ellington, Louis Armstrong, John Coltrane en vele anderen. Een uitgebreid overzicht vindt u in de webwinkel. Adviesprijs 24,99 Lezersprijs 19,95* ♦Exclusief verzendkosten UIT BILJARTEN Kwadendamme. ZK driebanden. Poule B. Louis Dallinga-Ad Menheere 1-2, Chris Mijns- bergen-Jaap Hameling 0-2, Ad Menheere-Chris Mijnsbergen 1-2, Louis Dallinga-Jaap Hameling 2-0, Louis Dallinga-Chris Mijnsbergen 2-0, Ad Menheere-Jaap Hameling 0-2. Eindstand: 1. Louis Dallinga 4 punten, 2. Jaap Hameling 4, 3. Ad Menheere 2. 4. Chris Mijnsbergen 2. Louis Dallinga op basis van setsaldo door naar de fi nale. VOETBAL Jupiler League: FC Dordrecht-SC Veendam 2-1, Go Ahead Eagles-SC Cambuur 1-1, MW Maastricht-Telstar 0-0, FC Volendam-FC Eind hoven 4-1, FC Emmen-Sparta Rotterdam 0-0, Helmond Sport-FC Den Bosch 2-0, AGOW Apeldoorn-De Graafschap 2-1, Almere City FC-FC Oss 2-3. Stand: Helmond Sport 4-12, MW Maastricht 4-10, FC Volendam 4-9, Go Ahead Eagles 4-8, Sparta Rotterdam 4-8, FC Dordrecht 4-7, SC Cambuur 4-7, Telstar 4-7, FC Oss 4-6, AGOW Apeldoorn 4-5, Fortuna Sittard 3-4, De Graafschap 4-4, Excelsior 3-3, SC Veendam 4-3, FC Eindhoven 4-3, FC Em- men 4-2, Almere City FC 4-0, FC Den Bosch 4-0. WIELRENNEN Ronde van Spanje. Dertiende etappe, Santia go de Compostela - Ferrol; 1. Cummings (GBr) 4.05.02, 2. Meyer (Aus) 0.04, 3. Flecha (Spaj, 4. Clarke (Aus) 0.14, 5. Gerdemann (Dui). Algemeen klassement: 1. Rodriguez (Spa) 48.56.17, 2. Contador (Spa) 0.13, 3. Froome (GBr) 0.51, 4. Valverde (Spa) 1.20, 5. Gesink (Ned) 2.59, 6. Moreno (Spa) 3.29. Antwerpen. World Ports Classic. Eerste etap pe, Rotterdam - Antwerpen: 1Boonen (Bel) 201 km in 3.56.57, 2. Greipel (Dui), 3. Kristoff (Noo), 4. Jarc (Slv), 5. Renshaw (Aus), 18. Hoo- gerland. Algemeen klassement: 1. Boonen 3.56.47, 2. Greipel 0.04, 3. Kristoff 0.06, 4. Veelers 0.07, 5. Morkov (Den), 6. Renshaw 0.08, 22. Hoogerland 0.10. Goes. Zomeravondwielercompetitie, achtste wedstrijd. Categorie A: 1. Francois Franse (Kwadendamme), 2. Johnny van der Klooster (Lewedorp), 3. Pieter Vette (Heinkenszand). Ca tegorie B: 1. Eric Boer (Wolphaartsdijk), 2. Roel Koens ('s-Gravenpolder), 3. Johnny Tim merman (Wemeldinge). Vrouwen: 1. Annema- rie Pasveer (Afnemuiden). Algemeen klasse ment, categorie A: 1. Nick Nieuwdorp 112 punten, 2. Pieter Vette 76, 3. Youri Kasper 65. Categorie B: 1. Johnny Timmerman 141, 2. Ad- ri-Jo van de Dries 106, 3. Eric Voet 104. Vrou wen: 1. Annemarie Pasveer 120, 2. Mathilde Matthijssen 54, 3. Lindy van Anrooy 37. Er doen 34 Nederlanders mee aan de Zwin- triatlon, twaalf vrouwen en 22 mannen. Het gros komt uit Zeeuws-Vlaanderen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 34