zeeland 127 Zonder Europa kan niet Internationale (Wester)schelde conferentie Niet meer info over Thermphos op de website zaterdag 1 september 2012 dium." Studievertraging loopt de studente niet op. „Dit avontuur is te gelijkertijd een stage voor mij. Als ik mijn best doe, kan ik mijn diplo ma gewoon in juni halen." Klaar om haar kunsten aan de hele wereld te vertonen. foto Fred Smink Bloeiende borderdagen Ferdinandushof zaterdag 1 en zondag 2 september van 10.00 tot 17.00 uur. Opentuindagen met ruime aandacht voor opvallende nazomerbloeiers. Toegang gratis. Adres: Rode Sluisweg 13, Overslag www.ferdinandushof.nl f VIER KEER TERUGVERDIENEN IN 25 JAAR i ZONNESYSTEMEN VANAF (ex BTW. ex subsidies) 1,16 €/Wp geleverd 1,36 €/Wp geplaatst TEL: 0117 493920 MAIL: info@ecobron.com INSTALLATIEBEDRIJF Smeding, raadde mij aan om mee te doen aan een auditie voor deze mu sical. Ik vertrok naar Amsterdam, ge woon om te oefenen." De verras sing was daarom des te groter toen ze een telefoontje kreeg met de woorden dat ze uitgekozen was. MIDDELBURG - De Internationale Scheldecommissie houdt 12 okto ber een conferentie over de (Wes ter) schelde. Dat gebeurt in het Ab dijcomplex te Middelburg. Gedeputeerde S. Heijning maakte dat gisterochtend bekend in een vergadering van een Statencom missie. In de conferentie komen za ken aan de orde als natuur, veilig heid en toegankelijkheid. Commis saris van de koningin Karla Peijs is voorzitter van de conferentie. De mededeling van de gedeputeer de riep meteen een reactie op bij commissielid G. Minderhoud van de Partij voor Zeeland. Die vond het maar vreemd dat de Zeeuwse Staten niet bij de conferentie be trokken waren: „Dit gaat over ons, maar niet met ons." Heijning: „Het is niet onze conferentie." Marcia: „Rowan heeft een bijzonde re persoonlijkheid. Ze is een echt podiumbeest." De coördinator is dan ook niet verbaasd dat haar stu dente is geselecteerd voor deze rol. „Ik heb er vertrouwen in dat ze nog heel ver gaat komen op het po- MIDDELBURG - Het is het SP-Staten- lid Jeroen van Dijen niet gelukt meer onderzoeksgegevens van Thermphos op de website, die de provincie daarvoor heeft, gepubli ceerd te krijgen. In een vergade ring van de commissie Ruimte, Ecologie en Water .klaagde hij er gisterochtend over dat er veel meer informatie beschikbaar is dan de provincie op de website pu bliceert. Ook Thermphos zelf heeft onderzoeksgegevens. Op de site wordt volgens hem de indruk gewekt dat er sinds begin mei geen onderzoeken meer zijn ge daan. Van Dijen was het enige lid van de commissie dat meer infor matie op de website wil. De site is te vinden op: http://provincie.zeeland.nl/ milieu_natuur/thermphos/ Nederland verdient jaar lijks 120 miljard euro met export naar landen in de EU (tegenover 60 miljard naar de rest van de we reld). Daar zijn 1,5 miljoen banen in de export mee gemoeid. We verdienen ook nog eens 50 miljard per jaar op de 1400 miljard die we als Nederland aan investe ringen en beleggingen in de EU hebben uitstaan. Dat zijn enorme bedragen. Als de export wegvalt, worden niet alleen de exporteren de bedrijven getroffen maar aan het eind van de keten zelfs het kleinste mkb-bedrijf Met alle ge volgen van dien voor de werkgele genheid en voor onze welvaart. Europa is belangrijk voor Neder land en zeker ook voor Brabant en Zeeland. Dat is de reden waarom de Brabants-Zeeuwse Werkgevers vereniging alle bedrijven oproept om vanaf 1 september de Europe se vlag te hijsen. Deze actie is nauw afgestemd met de koepelor ganisatie VNO-NCW, die vorige week een publicatie uitgebracht met de titel: 'Nederland leeft van Europa'. Daarin is het economisch belang van Europa in beeld ge bracht en benadrukken onderne mers waarom zij in toenemende mate een groot belang hebben bij Europa. Zo willen de werkgevers verenigingen het signaal afgeven dat een open economie als de on ze helemaal niet meer zonder Eu ropa kan. De werkgeversverenigingen zijn niet doof voor kritiek op Europa. Veel ondernemers ergeren zich aan de bemoeizucht van Brussel. Die komt bijvoorbeeld tot uiting in het verbod voor een pizzabak ker die zijn oven niet op hout, maar op gas moet stoken. Of in de beslissing van Europa over welke schoenen een kapper moet dra gen. Europese leiders zouden veel meer alert moeten zijn op onnodi ge bemoeienis uit Brussel. Die zou den ze de kop in moeten drukken. Om zo draagvlak en vertrouwen te creëren bij bedrijven en burgers. Al die ergernissen zijn begrijpelijk maar gaan vooral om sentimenten in plaats van over de essentiële za ken. Het grote belang van Europa voor de Nederlandse economie, en vooral voor de Brabants-Zeeuw se maakindustrie, mag niet door ir ritatie worden ondergesneeuwd. Want wat voor Nederland geldt, geldt voor Brabant en Zeeland nog veel sterker. Zo zijn Brabant en Zeeland samen goed voor 25 pro cent van de nationale export en als we kijken naar de industriële export, loopt het aandeel zelfs op tot 32 procent. Dat betekent dus dat onze regio een onevenredig groot belang heeft bij de export. Een veelgehoord tegenargument is: we blijven toch wel exporteren, ook als de euro uit elkaar valt. Ja, maar héél veel minder. Als de eu ro verdwijnt zullen de zuidelijke landen hun munt devalueren en zullen de economisch sterkere lan den zoals Nederland en Duitsland hun munt revalueren. Daardoor worden onze producten veel te duur voor Zuid-Europa en droogt de export naar die landen com pleet op. Als ik een schatting moet maken dan blijft er van die 120 mil jard nog maar een derde tot een vierde deel over. Dat zou bete kenen dat onze economie nog ver der onder druk komt te staan. Hoewel onze economie het dit jaar niet eens zo slecht doet - denk aan de lichte groei in het tweede kwartaal - is de stemming niet best. Bij ongewijzigd beleid is de verwachting dat onze welvaart pas in 2015 weer op het niveau van 2008 is. In 2020 komen we dan 5 procent boven het welvaartsni veau van 2008 uit. Zulke lage groei cijfers zijn ongekend voor ons land. Is dat erg? Jazeker, alleen al gelet op de zorgkosten die jaarlijks toenemen met 4 a 5 procent. Onze economische groei is veel te laag voor het realiseren van onze maat schappelijke ambities. Dus moeten we harder groeien. Kortom, Europa is ontzettend be langrijk voor de welvaart in dit land. Ook de politiek lijkt in aan loop naar de verkiezingen einde lijk om. Behoudens een paar frac ties kiezen de meeste partijen nu met volle overtuiging voor Europa en de euro. Ik hoop die overtui ging ook terug te zien bij bedrij ven en consumenten, want in ons eigen belang móeten we vóór Eu ropa kiezen. Peter Swinkels is voorzitter van de Brabants-Zeeuwse Werkgeversvereni ging (BZW). Het Zeeuws maritiem muZEEum y zoekt een directeur (20u) zee www.muzeeum.nl H fl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 27