Bijna dogmatisch vóór Europa 'D66 is niet meegegaan met de 'bukkende bestuurders' die Europa niet zaterdag 1 september 2012 willen verdedigen uit angst gestraft te worden door de kiezer' 11 Anjo Harryvan, docent internationale betrekkingen aan Suriname niet over op. Pechtold vond dat niet leuk. De ambitie is gebleven. Vorige week nog zei hij over een mogelijke 'premier Pechtold' zelfverzekerd: 'Waarom niet?' In debatten is hij nog altijd een gevreesd te genstander, die zijn opponenten met één scherpe uitspraak op de rug legt. Geholpen door zijn opvallend grote schare hardwer kende woordvoerders, bereidt hij elk debat tot in de puntjes voor. Moeiteloos vist hij oude uitspraken van de concurrentie op voor een verrassingsaanval. Daarbij is hij een snelle denker: als een spre ker zelf nog niet geheel de portee van zijn woorden beseft, heeft Pechtold de conclusie al getrokken. In al zijn Kamer jaren is er één constante: van leer trekken tegen Wilders. Dat loont. Diens ideeën over Marokkanen en moslims vindt hij abject. Dit debat gaat hij steeds met volle overtui ging aan, zei Pechtold ooit: „Ik hoef bij hem niet naar woorden te zoeken of me voor te bereiden. Het gaat om de verdraagzaamheid van dit land en dan vertrouw ik op mijn spontaniteit." Maar ondanks zijnflux de bouche kreeg Pechtold het nog niet voor elkaar zijn partij zo groot te maken dat niemand om hem heen kan bij kabinetsdeelname. In 2010 pro beerde hij WD'er Rutte te overtuigen van een Paarsplus kabinet: met PvdA en Groen links erbij. Diep was zijn teleurstelling toen Rutte vol door Lianne Sleutjes gens hem te snel opgaf. Deze verkiezingen mikt hij op een 'midden kabinet', geen uitgesproken linkse of rechtse coalitie want dan dreigt D66 de bestuurlijke boot te missen. De PW sluit hij radicaal uit, de SP doet dat volgens hem zelf met haar anti-Europese standpunt. Voor de rest houdt hij alle opties open: als partijen maar willen hervormen. Dat D66-kroonjuweel 'hervormingen' is on dertussen door bijna elke andere partij ge kaapt, behalve de PW. Met een pleidooi voor hervorming alleen onderscheidt Pecht old zich niet meer. Dus kruipt hij opnieuw in de rol van 'anti-Wilders', nu met Europa als speerpunt. Dat verhaal lijkt aan te slaan, maar in de pei lingen is de winst die aanvankelijk gloorde, aan het verdampen. Het moet aan hem kna gen als hij op een schaars vrij moment hout hakt ter ontspanning: er leek zo veel meer in het vat te zitten. Hoe gaat hij die potentie verzilveren? Nu van een tweestrijd tussen WD en SP weinig terecht lijkt te komen, heeft Pech told kansen. Hij kan de stemmers terugha len die naar de WD uitweken om Emile Roemer uit het Torentje te houden. De ko mende twee weken zitten volgepropt met radio- en tv-debatten. Daar kan hij als rasde bater nog zijn winst halen. zie onze website:uitgelicht De speech van Alexander Pechtold tijdens het D66-congres in Den Haag D66 afficheert zich als zeer eurofiel. Kiezen VOOR EUROPA schrijft de partij met hoofdletters in haar verkiezings programma. Zijn Europa-adepten bij D66 echt aan het juiste adres? „De Europese palmares van D66 zijn maximalistisch. Zelfs in die notie dat het een dogma lijkt te worden. En dat voor een an ti-dogmatische partij", zegt do cent internationale betrekkingen Anjo Harryvan van de Rijksuni versiteit Groningen. Hij werkt aan een boek over zestig jaar Eu ropa en de Nederlandse politiek. In Groningen zijn de jongste ver kiezingsprogramma's van politie ke partijen naast elkaar gelegd en is men nagegaan hoe eurofiel of eurofoob partijen waren in de pe riode van 1986 tot aan 2012. CDA, PvdA, Groenlinks en D66 scoren voor dit jaar het hoogst: maxi maal voor Europa. Uit hun partij programma's blijkt dat zij één Eu ropa en het overdragen van be voegdheden een goede zaak vin den. Maar kijk je tevens naar de ma nier waarop politici praten over Europa in de huidige verkiezings campagne, dan is er volgens Har ryvan plaats voor enige nuance. Groenlinks en D66 zijn partijen die Europa het innigst omarmen, blijkt uit het Groningse onder zoek. Groenlinks was een tijd lang kritisch: een erfenis van het PSP-smaldeel waaruit deze partij onder meer is opgebouwd. „D66 is de meest continue pro-Europa partij. Maar die pro-Europese houding was niet vanzelfspre kend. Hans van Mierlo verweet 'Europa' in de jaren zestig een ge brek aan transparantie inzake het bestuur, een gebrek aan democra tie. Begrijpelijk, de voorloper van de Europese Unie was een organi satie van regeringen met veel bu reaucratie. Er was geen gekozen Europees Parlement." Nadien heeft D66 Europa om armd om niet meer los te laten. „Je kunt de stelling verdedigen dat D66 is vast blijven houden aan de gemeenschappelijke en fe derale idealen. PvdA, CDA en ook de WD waren daar eerder ook voor, later niet meer en nu beleven PvdA en CDA een soort Europa-revival, aldus Harryvan. „D66 is niet meegegaan met de 'bukkende bestuurders' die Euro pa niet willen verdedigen uit angst gestraft te worden door de kiezer. D66 is Europa blijven ver dedigen, tegen de postfortuynisti- sche stroom in." Ook nu een deel van de Nederlanders de wenk brauwen fronst bij bijvoorbeeld de steun aan Griekenland, pleit D66 in haar programma voor een echte politieke unie, een Europar lement dat meer te zeggen heeft over de EU-begroting, een vol maakte interne markt en Euro pees regelen wat het beste Euro pees kan (onder andere buitern lands beleid, defensie, handel, mi gratie, energie, bestrijding inter nationale criminaliteit). Dit is de vierde aflevering in een serie van zes portretten van lijsttrekkers. Volgende week: SP-lijsttrekker Emile Roemer. HET STOKPAARDJE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 11