Peil Veerse Meer omhoog In het Rammegors wordt zoet weer zout 221 zeeland Sponsorfietstocht voor ALS komt door Goes A CDA: verkeerssituatie bij Oranjeweg onveilig zaterdag, 8 september 2012 Nationale Open Dag Vrijmetselarij Vertel uw verhaal in de ruilwinkel Goes zaterdag 1 september 2012 Versterken oevers bijna klaar door Annemarïe Zevenbergen KAMPERLAND - Het waterpeil van het Veerse Meer is de afgelopen ja ren-met stapjes verhoogd in de winter. Nu is het juiste winterpeil bereikt en wordt de laatste hand gelegd aan de versterking van de oevers en het aanpassen van de laatste poldergemalen. De verhoging van het waterpeil is leuk voor de watersporters die dan, simpel gezegd, langer beschik ken over meer en dieper water, maar zeker goed voor plant en dier. D.ie verhoging is tot stand ge bracht door in die winterperiode meer water uit de Oosterschelde te vermengen met het brakke wa ter van het Veerse Meer. Op dit moment legt waterschap Scheldestromen de laatste hand aan het versterken en verhogen van oevers. Dat gebeurt met een extra laag zand, stortsteen en grind. Om hoeveel kilometer oever het precies gaat, is volgens het waterschap lastig aan te geven: 'Het gaat soms om kleine stukjes hier en daar. En bij de ene oever rekenen we in kilometers, bij de ander weer in kuub'. De oevers lig gen zowel in het Walcherse als het Bevelandse deel van het meer. De totale kosten van die versterking bedragen ruim negen ton. De oeverversterking wordt sinds vorige week uitgevoerd door aan nemersbedrijf Eendracht Zeeland BV. Die nam het werk over van de vorige aannemer die in februari zou beginnen. Door diens faillisse ment en het recreatieseizoen wer den de Werkzaamheden de afgelo pen maanden stilgelegd. De huidi ge aannemer verwacht dat hij eind oktober klaar is met de werkzaam heden. De verhoging van het waterpeil in het Veerse Meer vraagt ook aanpas sing van tien poldergemalen. Die moeten ervoor zorgen dat het ho gere waterpeil geen overlast veroor zaakt voor de omgeving. Boeren en omwonenden moeten geen nat te - en zilte - voeten krijgen. De peilverhoging kan op een aantal plekken stijging van het grondwa ter veroorzaken. De gemalen pom pen het overtollig water terug in het meer waardoor de grondwater stand gelijk zou moeten blijven. De provincie zal dat regelmatig me ten en onderzoekt tevens de groei van gewassen. GOES - Zeventien Zeeuwen fietsen vanaf 8 september vanuit de Fran se Elzas in een week naar Zierik- zee. Ze doen dat om aandacht te vragen en geld op te halen voor de spierziekte ALS. ALS is een ziekte die steeds erger wordt; langzaam maar zeker ver lammen alle spieren in het lichaam, behalve de hartspier. Pa tiënten sterven vaak omdat hun ademhalingsspieren uitvallen. On geveer 1500 mensen lijden aan de ziekte in Nederland; jaarlijks over lijden er vijfhonderd. De fietstocht van A - Alsace - naar VRIJMETSELAARS IN ZEELAND helemaal van deze tijd Wie zijn ze? Wat willen ze? Wat doen ze? Maak kennis met de vrijmetselarij, loop eens vrijblijvend naar binnen bij een van de onderstaande Zeeuwse Loges: Loge 'De Opgaande Ster', Beestenmarkt 5, Goes Zie de logewebsite www.deopgaandester.nl. Loge'Scaldis', Beestenmarkt 5, Goes 11.00-14,30 uur 'Loge 'De Ster in 't Oosten', St. Domusstraat 66, Zierikzee. 10.00-17.00 uur U bent van harte welkom! Alle protesten ten spijt, lijkt het getijdeherstel in natuurgebied het Rammegors bij Sint Philips- land er toch echt aan te komen. In 2015 moet het weer en eb vloed worden ten oosten van de Krabbenkreekdam. door Rob Paardekam Het Rammegors is begin jaren '70 ontstaan toen de Krabbenkreekdam tussen de eilanden Tho- len en Sint Philipsland werd aange legd. Het gebied is korte tijd ge bruikt als slibdepot, maar later heeft het zich kunnen ontwikke len tot een gevarieerd natuurge bied. De zoutwatervegetatie maak te plaats voor zoetwaterplanten en ook allerlei 'nieuwe' dieren als wei devogels, moerasvogels, eenden en bosvogels kwamen het gebied be volken. Er grazen ook paarden en runderen. Dat beeld zal binnen enkele jaren ingrijpend veranderen, want Rijks waterstaat wil het zoute water uit de Oosterschelde weer het gebied in laten stromen. Op die manier moeten weer schorren en slikken ontstaan in het Rammegors. Dat is bij wijze van compensatie. Het aantal slikken en schorren in de Oosterschelde neemt namelijk in rap tempo af door zandhonger. De ze ontstaat doordat de 'hongerige' geulen zoveel zand opslurpen dat er bijna niets overblijft voor schor en slik. Rijkswaterstaat heeft in het verleden nog onderzocht of er zand in de geulen kon worden ge stort, maar dat was logistiek en fi nancieel niet haalbaar. Het Ram megors moet nu uitkomst bieden. „Dit natuurgebied biedt een unie ke kans om 145 hectare schor en slik aan de Oosterschelde toe te voegen", aldus Rijkswaterstaat. „Het resultaat is een open land schap dat geheel bij de Oosterschel de zal aansluiten." Overigens is hiermee niet gezegd dat de bestaande schorren en slik ken in de Oosterschelde als verlo ren worden beschouwd. Gepro beerd wordt de erosie te stoppen. Zo wordt de rand van het schor bij Sint-Annaland beschermd met zo geheten breukstenen. Om het getij te laten terugkeren in het Rammegors komt er een af sluitbaar doorlaatmiddel - een gat - in de Krabbenkreekdam. Verder wil Rijkswaterstaat de veranderin gen in het gebied zoveel mogelijk aan de natuur overlaten. Bomen en struiken worden gekapt, de grond wordt ongemoeid gelaten. Op welke manieren er straks nog kan worden gerecreëerd in het gebied, is niet duidelijk. Rijkswaterstaat sluit niet uit dat er weer een wandelpad in het gebied komt, maar is terughoudend van wege onder meer het getij. Dit kan risico's met zich meebrengen voor bezoekers. Excursies onder leiding van een gids zouden een alterna tief kunnen zijn. Staatsbosbeheer zal als beheerder van het gebied een plan opstellen. Op termijn, Want de beste plekken voor info borden, bankjes en eventueel pa den kunnen pas in de toekomst worden bepaald. Z - Zierikzee - is bijna achthon derd kilometer lang. Op 15 septem ber hopen de fietsers de laatste etappe af te leggen, van Bergen op Zoom naar Zierikzee. Oud-wiel- renster Keetie van Oosten-Hage rijdt die etappe mee, en ook ande re belangstellenden haken aan. De fietsers houden een tussenstop bij de Goese Golf Ze vertrekken ui terlijk om 13.45 omdat ze om 15.00 uur in Zierikzee moeten zijn. Alle deelnemers hebben minimaal dui zend euro-sponsorgeld opgehaald. www.alsvanatotz.nl HtnaasttMKa «SagsSSSSBïiSSSsSSSSS Verslaggeefster Mieke van der Jagt van de PZC zit vanaf maandag wekelijks in de Ruilwinkel in Goes. Ze is daar om verhalen op te tekenen van bezoekers van de Ruilwin kel. Die verhalen kunnen over van alles gaan. Ze kunnen per soonlijk van aard zijn, ze kun nen over de wijk gaan, over de straat, het werk, ihstanties, of over alles wat mensen maar kunnen verzinnen. Wie bij Mie ke wil aanschuiven kan vanaf 13.30 tot ongeveer 15.30 uur te recht in de Ruilwinkel aan de Couwervestraat 2 in Goes. Er is koffie. Mieke zorgt voor koeken. door Luc Oggel GOES - De Goese CDA-fractie vindt dat er een onveilige verkeers situatie is ontstaan nu het nieuwe recreatie- en natuurgebied De Mi rakel aan de Oranjeweg in Goes of ficieel is geopend. De partij dringt bij het college van burgemeester en wethouders aan op een nood- zebrapad en signalering. Het CDA is vanwege de onveilige oversteek vanuit de wijk Goes-Oost naar het park indertijd tegen de locatie aan de oostzijde van de Oranjeweg geweest. Tij dens de opening van het park, af gelopen donderdag, constateerde een verkeersregelaar volgens CDA-raadslid Ad de Wit dat er 'royaal te hard wordt gereden' op de Oranjeweg, waar 50 kilometer per uur het maximum is. De Wit vindt dat er nu 'per direct' een on veilige situatie is gecreërd en wil daarom dat het college er meteen werk van maakt. „Het is de bedoe ling dat er op termijn een vlucht heuvel wordt aangelegd, maar het is niet duidelijk wanneer. De ge- meentewerf en de Praxis zijn om de hoek, dus zet er een paar bor den neer en maak een zebrapad. Zo moeilijk is het niet, het is te gek voor woorden dat dit niet eer der is gezien." Zo zal het Rammegors er in de toekomst uitzien tijdens eb en vloed. visualisaties Rijkswaterstaat/Arcadis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 100