Werk van FIOM gaat straks naar gemeente Eén druk op de knop licht hele doopceel 261 zeeland Invista Vlissingen breidt productie polysols uit Geniet van een mixed grill special voor twee personen van €39,95 voor €19,95 bij Restaurant Saloniki in Middelburg! Volg ons op @twitter en /facebook vrijdag 31 augustus 2012 swectdèal.ni Zeeland Onderdeel van 8GGN0- Media IP Vrijdag 31 augustus In restaurant Saloniki waan je je al na een paar minuten in Griekenland: zon, zee, strand. Maar Griekenland bestaat uit meer. Wat dacht je van cultuur of de heerlijke Griekse wijnen Allemaal dingen die het leven een stuk prettiger kunnen maken. 05 K,"", <5 |3|3" vandaag op VAN: €39,95 sweetdeal.nl KORTING 50% @SWEETDEALZEELND ©SWEETDEALZEELAND Eerste halfjaar 2012 geeft verdubbeling hulpvragen te zien Vingerafdrukken gaan direct de computer in voor vergelijk in een databank. Het spel is gespeeld! Snodaards die zich uitgeven voor iemand anders, krijgen het met Progis aan de stok. Wie wordt opge pakt voor een misdrijf, gaat voortaan standaard door een lan delijke databank. Dat moet iden titeitsverwisseling uitsluiten. door Marcel Modde Leg de vier vingers van de rechterhand maar even op het scherm." Jack Broeckaert van de vreemdelingenpolitie 'begeleidt de hand met zachte dwang' en zorgt er voor dat de vin gertopjes stevig genoeg tegen de glasplaat worden gedrukt. In lutte le seconden verschijnen de afdruk ken in een groot groen vierkant op een computerscherm. De lin kerhand en duimen afzonderlijk le veren eveneens meteen een duide lijk plaatje op. Broeckaert klikt het overzicht aan en maakt verbinding met de landelijke databank. Onder tussen haalt hij het paspoort door de scan. Aan de hand van een ver borgen chip in het document valt eenvoudig te controleren of de pas foto niet later is 'opgeplakt' en daadwerkelijk hoort bij de vermel de personalia. Tegelijkertijd plop pen de adresgegevens van de ge meente op het scherm. „Woont u nog steeds op dat zelfde adres?" Binnen een kwartier heeft de re chercheur zo de doopceel van de verdachte gelicht. In die tijd wordt duidelijk of en wat hij nog meer op z'n kerfstok heeft staan. Dat spectrum strekt zich uit tot en met openstaande belastingschuld en boetes. Ook is het systeem in staat direct te doorgronden of de vinger afdrukken 'matchen' met gevon den sporen van nog niet opgehel- dere misdrijven, legt projectleider Leo Bakker uit. „Weigeren mag altijd", glimlacht Bakker, „maar een verdachte is ver plicht mee te werken. Wat we dan doen, is ergens twee grote, zware collega's vandaan toveren. Die zor gen er wel voor dat die vingers op het schermpje gaan of de foto ge maakt kan worden. Maar de prak tijk laat zien dat het verzet door gaans heel erg meevalt. Vaak zijn ze zelf ook heel nieuwsgierig hoe door Frank Balkenende VLISSINGEN-OOST - Het chemiebe drijf Invista Special Materials pompt miljoenen euro's in de Vlis- singse vestiging om de productie van polyester op te voeren. Het geld wordt gebruikt om bij In vista Polyester BV - een bedrijf dat in 1997 uit Hoechst is ontstaan - meer zogeheten Terate® HT po- lyols te maken. Ook in de fabriek in Wilmington, in de Amerikaane staat North Carolina, wordt om de zelfde reden geïnvesteerd. De ver hoging van de productiecapaciteit moet tegemoet komen aan de ge stegen wereldwijde vraag naar de kunststoffen van Invista. De poly sols worden onder meer gebruikt in coatings, beglazingskit, speciale rubbers en kleefpasta's. Een be kend voorbeeld is pur-schuim. In welke mate de productie stijgt, wil Invista-woordvoerder Thomas Dubois niet zeggen: „Onze concur renten lezen namelijk ook mee." Bij Invista in Vlissingen-Oost wer ken momenteel rond de twintig mensen. Dubois wil evenmin kwijt of de verhoging van de pro ductie tot nieuwe banen leidt. Wel beaamt hij dat het bergopwaarts gaat met Invista. „Het feit dat we zoveel investeren, geeft aan dat we vertrouwen hebben in de markt." In 2007 zag de situatie er anders uit. Invista Polyester BV ontsloeg 45 van de 63 werknemers. De ont slaggolf volgde na het besluit te stoppen met de productie van de polyestergrondstof DMT. De ver vaardiging van Terate bleef wel overeind, maar de vakbonden vroe gen zich af of het bedrijf wel le vensvatbaar is. De investering geeft nu een duidelijk antwoord op die vraag. Als de miljoenenbezuiniging op het FIOM doorgaat, zal het steunpunt in Goes sluiten. Ge meenten zullen - in het kader van de Wmo - taken van deze or ganisatie over moeten nemen. Dat zal een hele kluif worden, want het FIOM doet veel. door Ondine van der Vleuten Het CBS meldde een week geleden dat het aantal tienermoe ders fors gedaald is. Maar Nederland telt 34.000 geregistreerde abortussen per jaar en het aantal abortussen na de 20-weken echo is verdub beld. Het werk van het FIOM, dat vrouwen begeleidt bij een onbe doelde zwangerschap, is bepaald niet overbodig. Toch hangt deze in stelling een miljoenenkorting bo ven het hoofd. IWat doet FIOM eigenlijk? Natuurlijk: onbedoeld zwang- eren helpen bij een zorgvuldi ge afweging: wel of niet de zwan gerschap afbreken? Elke beslissing van de moeder wordt gerespec teerd; het FIOM is zelf neutraal. Als de vrouw besluit om de baby af te staan, begeleidt het FIOM haar in dit proces en geeft de af standsmoeder ook nazorg. Er zijn FIOM-websites voor tienermoe ders zelf en voor gemeenten óver tienermoeders. Ook is er een onli- ne-hulpprogramma. voor de ver werking van abortus. 2 Voorbeelden uit Zeeland? Vrouw, 22 jaar, zwanger, ge welddadige partner, volledig geïsoleerd levend, geen opvang, geen netwerk. Ze komt op de afde ling spoedeisende hulp van het zie kenhuis terecht en dan gaat het balletje rollen. Via de hulpverle ning wordt het FIOM ingescha keld. Aanvankelijk wil de vrouw een abortus. Na gesprekken met beide ouders wil ze het kind toch houden. Er is een plan van aanpak gemaakt, hulpverlening in gang ge zet, een netwerk gevormd waar ze op terug kan vallen. Vader leert zijn agressie beheersen. Inmiddels is de baby geboren, de ouders zijn dolgelukkig. Meisje van 15, zwanger, niemand mag het weten. Neemt uiteindelijk iemand in vertrouwen. Samen drie gesprekken bij het FIOM ge had. Uiteindelijk besluit ze tot abortus. Samen met het FIOM worden de ouders ingelicht Er wordt nazorg verleend. 3 En verder? Verder ondersteunt het FI OM stellen die worstelen met ongewenste kinderloosheid: met accepteren dat het niet lukt, het be palen van de ethische grenzen, eventueel met emotionele en prak tische hulp aan draagmoeder en wensouders. Ook wordt het FIOM ingeschakeld bij (internationale) zoekacties van geadopteerden naar biologische ouders. Er is een FIOM-website voor geadopteerden. Het FIOM helpt kinderen die vóór 2004 verwekt zijn met donorzaad hun biologische vader terug te vin den, via een DNA-match. Sinds kort is het FIOM ook betrok ken bij de problematiek van kin derloze stellen die de laatste stro halm grijpen en naar landen als In- ,dia gaan om daar een draagmoé- der 'in te huren'. 4 Zeeuwse cijfers? Zowel bij het FIOM als bij de christelijke hulpverle ningsorganisatie Siriz vertoont de eerste helft van 2012 een verdubbel- ling in hulpvragen ten opzichte van 2011. Zeeland valt onder regio Breda, die ook West-Brabant en een deel van Zuid-Holland omvat. Landelijk worden zo'n 3500 onbe doelde zwangerschappen begeleid. Uitsplitsen van cijfers is lastig. Websitebezoek kan naar regio her leid worden. In Zeeland is de FI- OM-site in de eerste helft van dit jaar 558 keer geraadpleegd, de adoptie-site 119 maal, de site voor tienermoeders 891 keer, de site voor abortusverwerking 69 maal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 54