Geduld bij Turken dreigt op te raken 'D óóóveel korting! 81 buitenland Isaac wordt orkaan en nadert New Orleans Celstraf Russische activiste 'Twaalf doden bij autobom' 1 Exclusief aanbod.' woensdag 29 augustus 2012 Route Isaac VERENIGDE STATEN Alabama Mississippi Louisiana New Orleans South Carolina Georgia infographic CRWI bron National Hurricane Center NEW ORLEANS - De tropische storm Isaac, die afstevent op de Amerikaanse stad New Orleans, was gisteren aan het begin van de avond (Nederlandse tijd) aange wakkerd tot een orkaan in de laag ste categorie i. Dat meldde het Amerikaanse National Hurricane Center. In de storm waren wind snelheden gemeten van 120 kilo meter per uur. Zeven jaar na de verwoestende storm Katrina, die aan meer dan 1800 mensen het le ven kostte, krijgt de stad weer te maken met extreem weer. Het National Hurricane Center verwachtte gisteren dat Isaac in de loop van afgelopen nacht bij de Amerikaanse stad in de staat Loui siana aan land zou gaan en daarna zou gaan afzwakken. Isaac zal veel regen veroorzaken. De dijken die na Katrina werden versterkt, zul len daarmee getest worden. Isaac had aan het eind van gister middag (Nederlandse tijd) nog net niet de kracht van een orkaan in de laagste categorie. Weerdeskun- digen voorspelden echter al dat de storm zou uitgroeien tot een or kaan met windsnelheden van 160 Onvrede neemt toe over groeiende vluchtelingenstroom in grensprovincies kilometer per uur. Daarmee is Isaac wel minder heftig dan Katri na was. De Amerikaanse president Obama waarschuwde evenwel dat de tropische storm flinke schade en overstromingen in het zuiden van de VS kan veroorzaken. „Dit is niet het moment om het lot te tar ten, dit is niet het moment om of ficiële waarschuwingen in de wind te slaan. Neem dit serieus", zei Obama in een tv-toespraak. Obama riep mensen op te luiste ren naar wat de lokale autoriteiten zeggen, ook als ze oproepen tot evacuatie. Autoriteiten hebben in woners van laaggelegen gebieden opgeroepen hun huis te verlaten. Oliemaatschappijen evacueerden personeel van boorplatformen in de Golf van Mexico. In reactie daar op steeg de prijs van ruwe olie. In New Orleans reden auto's bum per aan bumper de stad uit naar de hoger gelegen stad Baton Rou ge. Anderen bereidden zich in New Orleans voor op de komst van de storm. Ook inwoners van andere steden langs de kust van Louisiana tot Mississippi hebben zich voorbereid op Isaac. Er zijn binnenkort 100.000 Syrische vluchtelingen in de grensstreek met Turkije. De kritiek op de manier waar op zij daar worden opgevan gen groeit. door onze correspondent Jessica Maas e klachten over de Syriërs groeien. De economie ligt hier op z'n gat en nie mand weet hoe lang ze blijven", stelt Mehmet Ozgür, makelaar in Turkse grensprovincie Hatay. „Ze betalen hun rekeningen niet en zijn onbeleefd", zegt een autover huurder in Antakya, die anoniem wil blijven. Het aantal Syrische vluchtelingen in Turkije blijft op lopen, maar het einde van de Turk se gastvrijheid lijkt in zicht. Ook de kritiek op de 'luxe ont vangst' van duizenden vluchtelin gen in de acht kampen en een 'containerdorp' groeit. 'Vijfsterren- service voor 80.000 Syriërs', kopte het dagblad Türkiye. Turkije heeft al meer dan 200 mil joen euro uitgetrokken voor de op vang van de vluchtelingen en de roep om financiële hulp van de in ternationale gemeenschap klinkt luider en luider. Kampcoördinator Suphi Atan: „We vangen nu 80.000 mensen op, binnen een maand zitten we boven de Hij ontkent dat het ongenoegen over de Syrische vluchtelingen in de grensprovincies toeneemt. „Dat wordt allemaal gruwelijk overdre ven. Sommige mensen willen de ze mensen gewoon weg hebben." Niet alle Syriërs die naar Turkije komen, belanden in een kamp. Vluchtelingen die het zich kunnen permitteren, huren een apparte ment in de steden; met als gevolg dat de prijzen in Gaziantep, Anta kya en Kilis omhoog zijn gescho ten en dat terwijl de economische crisis in de grensplaatsen groot is. De handel en het toerisme met Sy rië liggen stil. Veel transportbedrij ven zijn al op de fles gegaan. Onder de nieuwe bewoners die een huis huren, bevinden zich veel leden van het Vrije Syrische Leger, die de grens oversteken om te vechten. De mannen - soms in gevechtstenue en met lange baar den - boezemen angst in. De klachten uit de grensprovincies worden breed uitgemeten in de Turkse media. De angst dat het sektarische geweld bij de buren de grens overspringt, is groot. De kritiek past helemaal in het straatje van de grootste oppositie partij CHP, tegenstander van het Syrië-beleid van de regering. De partij vermoedt dat voormalige Sy rische regeringsmilitairen door de Turkse staat worden getraind in sommige van de vluchtelingen kampen. De CHP is bang dat Tur kije - door premier Erdogan- daar-^ door in het Syrische conflict wordt' getrokken. zie onze website:buitenland 'Ze noemen die Syriërs bewust geen vluchtélingen' DAMASCUS - Een autobom heeft gis teren bij een begrafenis in een voorstad van de Syrische hoofd stad Damascus zeker twaalf men sen gedood. „Nog eens 48 mensen raakten gewond, van wie veel ern stig, bij een terroristische aanslag op een begrafenisstoet in de chris telijke plaats laramana", meldde de staatstelevisie. „De begrafenisstoet was onderweg naar de begraafplaats toen een ge parkeerde auto aan de kant van de weg ontplofte", zei een legerfunc- tionaris. De begrafenis werd gehou den voor aanhangers van de rege ring van president Assad, die maan dag bij een bomaanslag werden ge dood, volgens het Syrische Obser vatorium voor de Mensenrechten. Ook een aantal gebouwen raakte door de explosie zwaar bescha digd. De gevel van een gebouw werd volledig verwoest. De aanval kwam te midden van een escalatie van beschietingen door het regeringsleger op de ooste lijke gordel van Damascus, de thuis basis van enkele rebellenbataljons van het Vrije Syrische Leger. Kinderen t/m •"Hel én a das 11 jaar gratis Sen entree! 1 Nog nooit vertoond' Beperkt plaats... MOSKOU - Een Russische activiste die bekendstaat om haar harde kri tiek op president Poetin, is giste ren veroordeeld tot acht jaar cel straf voor drugsbezit. De 28-jarige Taisia Osipova is lid van de opposi tiegroep Ander Rusland. Haar ad vocaat zei in hoger beroep te gaan. Er was vier jaar geëist. De zaak heeft in binnen- en bui tenland tot veel kritiek geleid om dat het proces politiek gemoti veerd zou zijn. Ander Rusland zegt dat de drugs, vier gram heroï ne, in haar appartement zijn heer- gelegd door agenten. Een getuige in het proces heeft dat bevestigd. Osipova zit al twee jaar gevangen. Het Amerikaanse ministerie - van Buitenlandse Zaken meldde dit jaar dat ze slecht wordt behandeld en nauwelijks medische zorg krijgt. Osipova heeft suikerziekte. De activiste kreeg eind vorig jaar al tien jaar celstraf. Toenmalig pre sident Medvedev vond die straf maat toen te hoog en vroeg om heropening van de zaak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 8