Blijvende herinnering aan Ovezandse zouaaf zeeland i 21 3000 WESPEN? it's winter time... Bevelandse jongens vochten voor Paus arkeringsteken Verdachten diefstal gearresteerd Platbodems naar Small Sail Veere DE NOBELAER woensdag 29 augustus 2012 narkeringsteken aan de gevel van de woning aan ud Ovezandseweg 7 in Ovezande herinnert aan vers Hendrik en Andries Polfliet. Ze dienden als afin het leger van de paus van 1867 tot 1870. broers woonden in dit huis. In totaal vochten zo'n drieduizend Nederlandse katholieke jongens van on omstreden families aan de zijde van de paus. Zes daarvan kwamen uit Ove zande. Op 21 september 1870 werd het pauselijke leger ontbonden. Zes vrome katholieke jongens uit Ovezande zaten van 1867 tot 1870 in het Pauselijke leger. Twee van hen, de broers Polfliet, woonden aan de Oud Ovezand seweg 7. Aan de gevel hangt nu een markeringsteken, als herin nering aan de zouaven. door Frank van Cooten E ngel Rentmeester vindt het best wel bijzonder dat hij in het huis van van de drieduizend Ne derlandse pauselijke sol daten woont. „Ik woon hier al sinds de jaren zestig en weet al lang dat hier een zouaaf heeft ge woond. Ik moet eens in de grond gaan graven, kreeg ik te horen. Dan zou ik nog van alles tegen kunnen komen. Dat heb ik niet ge daan, hoor." Ad Schenk en Piet Rijk doken in de geschiedenis van 150 jaar katho lieke kerk in Ovezande en stuitten op het bijzondere verhaal van de zouaven. „We hebben daar in 2009 al aandacht aan gegeven tijdens de viering van 150 jaar katholieke kerk. De speurtocht voor de kinde ren ging onder meer naar het zoua- venhuis aan de Oud Ovezandse weg. Het leek ons een goed, idee deze woning door middel van het markeringsteken ook herkenbaar te maken als zouavenhuis." Of meer woningen van dit marke ringsteken worden voorzien, is nog niet zeker. „We weten nog niet waar de andere zouaven heb ben gewoond en of die huizen er nog staan." De zes jongens kwamen in 1870 thuis toen het pauselijke leger werd ontbonden. Rome viel en de kerkelijke staat moest grote stuk ken land afstaan aan het konink- „Toen ze thuis kwamen was er geen erkenning voor deze dappere pause lijke strijders." rijk Italië. „Toen ze thuis kwamen was er geen erkenning voor deze dappere strijders. Geen onderschei ding en geen herdenking", zegt pastoor Paul Verbeek. „Dat werd la ter gelukkig anders." Sinds 1969 is ook in Nederland de vereniging Pro Petri Sede actief Deze vereniging houdt ook de her- innerering aan de zouaven levend. Het lidmaatschap staat onder meer open voor iedereen met een pauselijke onderscheiding en voor de afstammelingen van de zoua ven. De vereniging financierde onder meer de restauratie van het graf monument van een zouaaf in Zie- rikzee en zorgde nu ook voor het markeringsteken in Ovezande. Het schildje (een omgekeerd Petrus- kruis) is gemaakt door Rinus Bouwmeester uit Oudenbosch. „De markering van deze beide bij zondere monumenten op Schou wen en nu ook op de Bevelanden is een primeur in Zeeland. Ik hoop dat er meer zullen volgen", aldus pastoor Verbeek. ZIERIKZEE - De politie heeft in de nacht van maandag op dinsdag twee mannen aangehouden in Zie- rikzee op verdenking van diefstal. De twee, 31 en 47 jaar oud, wor den verdacht van diefstal van goe deren van een bedrijfsterrein aan de Dijkwelseweg in Kapelle rond 23.20 uur maandagavond. Het be drijf mist onder meer een accusnel- lader. De twee mannen zijn na hun aanhouding op de Weg naar de Val in Zierikzee in verzekering gesteld. Het bedrijf gaat inventari seren wat verder nog is weggeno- BEVEILIGING I INBRAAKBEVEILIGING CAMERABEWAKING I BRANDBEVEILIGING B MELDKAMER PAC I TOEGANGSCONTROLE B ALARMOPVOLGING *24-uurs meldkamer-service t Branddetectie bedrijf 0LEWESTRAAT 43 GOES/KLOETINGE Tel.: 0113-213720 www.colijnbv.nl info@colijnbv.nl De Paus riep in de eerste helft van de negentiende eeuw katholieke jongeren in de wereld op om hem te hulp te komen. Hij voelde zich bedreigd door het sterke nationaal bewustzijn in Ita lië naar een staatkundige eenheid in het land. Dit betekende een ge vaar voor de onafhankelijkheid van de Kerkelijke Staat, waarvan de Paus het hoofd is. Victor Emmanuel II, koning van Sardinië, veroverde in i860 een deel van het pauselijk gebied, dat het midden van Italië besloeg. Sici lië en Zuid-Italië sloten zich hier VEERE - Veertig platbodem komen vrijdag vanaf 13.00 uur naar Veere. Zaterdag, tijdens de laatste vis markt van dit jaar, zijn er zeilwed strijden en gaan de schepen admi raalvaren. Om 21.00 uur varen de schepen verlicht uit en bootsen de slag om Veere na voor de rede van Veere. Op de kade wordt uitleg ge geven. Zondag is de katerrace. fj bij aan. Het Koninkrijk Italië ont stond met Turijn als voorlopige hoofdstad. Paus Pius IX behield nog slechts Rome met omgeving, het zogenoemde Patrimonium Pet ri. De Paus had een sterker leger nodig om zijn grondgebied te ver dedigen. Onder leiding van een Franse ge neraal werd het 'Regiment der Pau selijke Zouaven' opgericht, dat be stond uit katholieke jongens uit di verse landen; De zouaven werden genoemd naar een inheemse stam in Algiers. Nederlanders vormden met ruim drieduizend man het grootste con tingent. Het West-Brabantse Oudenbosch was in de jaren 1864-1870 het voornaamste verza mel- en vertrekpunt van de aspi rant zouaven vanuit Nederland. In Oudenbosch is daarom het Ne derlands Zouavenmuseum gehuis vest aan de Markt 31. In dit museum zijn onder meer een aantal orginele uniformen te zien en talrijke persoonlijke ver zoekschriften, dagboekjes, ontslag- bewijzen, foto's en onderscheidin gen. Ook zijn schilderijen te zien over het gevecht in Monte Libretti en een hulpactie bij de cholera-epi- demie in Albano. ;ester (1 den Dekker de nieuwe collectie van o.a. DRYKORN HALE BOB hangt nu voor u klaar! loop eens bij ons binnen en laat u verrassen...

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 73