zeeland 119 'Ja' voor Brede School HLflMECO4 'Economische gevolgen gifalg kreek Giftige alg is weer Ouwerkerk van meet af aan in beeld' terug in kreek Ondernemers kunnen zich nog drie weken inschrijven Meer PROFILINE.NL woensdag 29 augustus 2012 Marten Hemminga Door het realiseren van het Kustlaboratorium, denken we mee over de ont wikkeling van het landschap in Zeeland. Hoe kun je aquacultuur inpassen in een mooi landschap? Niet alleen onze eigen gebieden, maar het hele land schap gaat ons aan het hart." Een ondernemer die interesse heeft om mossels, zagers, tong, zeekraal of iets anders 'zouts' te kweken in het Kustlabo ratorium, kan zich nog drie weken melden bij Het Zeeuwse Land schap. De voorinschrijving loopt sinds 28 juni, maar tot op heden zijn er nog geen ingevulde formu lieren binnengekomen. Toch maakt Marten Hemminga zich geen zorgen. „We hebben ver schillende gesprekken gehad met geïnteresseerde ondernemers. En het systeem van proefbedrijf De Zeeuwse Tong wordt sowieso in het Kustlaboratorium getest." Aan de huurprijs voor de percelen van elk een hectare groot, kan het in elk geval niet liggen. De Wage- ningen Universiteit heeft uitgere kend dat er na aftrek van huur en arbeidsloon nog genoeg winst overblijft voor de ondernemer. Hemminga: „We kunnen de huur prijs zo laag houden, omdat we al leen de kosten voor het onder houd in rekening brengen. De aan leg van de vijvers zelf is gefinan cierd door het Droomfonds." Meerderheid Kapelle door Nadia Berkelder KAPELLE - De politiek in Kapelle steunt de bouw van een brede school aan de Vroonlandseweg. Al is de steun niet altijd van harte en ook niet unaniem. Dat bleek dinsdagavond tijdens een vergadering van de gemeente raad. CDA, SGP en WD - de coali tiepartijen in de raad en samen een meerderheid - spraken vol mondig hun steun uit. „De bouw van de brede school kan eindelijk werkelijkheid worden", zei Tiny van Loon (WD). „We kunnen niet anders dan dit van harte on dersteunen", vond Marco Kleppe (SGP). „Wat het CDA betreft zijn we het point of no return gepas seerd", zei Kees Toorenaar. Maar er was ook kritiek: vooral op de hoge kosten voor de school, in totaal ruim een miljoen euro, me de veroorzaakt door de hoge prijs die de gemeente voor de grond be taalde. En op het optimisme van het dagelijks gemeentebestuur over de verkoop van een deel van de kavel aan de Vroonlandsweg voor woningbouw. „We trekken als kleine gemeente een hele grote broek aan", zei André Schmid (Gemeentebelang). „We hebben een Sinterklaas in ons midden en die zit daar", wees PvdA'er Cees van Ruiten richting college. „Ik vind het moeilijk uit te leggen aan kiezers die geen kinde ren op die school hebben", vond Ria Rijksen (Christenunie). Zij had de school kever in de Zuid hoek, aan de andere kant van het spoor. Maar daarmee konden de besturen van 't Honk en De Mool- hoek niet leven. De raad neemt op 18 september een besluit. IKozijnen Dakkapellen Zonwering (0118) 820 220 PLAFONDS Van Gilst v.o.f. Een nieuw plafond in één dag! www.plameco.nl Tel. 0113 - 27 00 00 KAPELLE Korte cursus snoeien pruimen en kersen Bezitters van een pruimen- kersen- of perzikenboom die niet weten hoe ze hun boom moeten snoeien, kunnen zaterdag terecht bij het Fruitteelt Museum in Kapelle. Daar wordt van 10.00 tot 12.00 uur een korte cursus snoeien van steen- fruit gegeven. Deelname aan de cur sus kost tien euro, inclusief entree voor het museum en een consump tie. Aanmelden is wenselijk: info@fruitteeltmuseum.nl of 0113-344904. Gereedschap meebren gen is noodzakelijk. THOLEN Lailly Voices samen met duo 4 handen Zanggroep Lailly Voices geeft zater dag samen met duo 4 Handen een concert in de Grote Kerk van Tho- len. Lailly Voices bestaat uit Lydia Maas, Laura Struik en Lize Verkam- man. De groep won het Jong Inter- classic Concours (van de gelijkna mige christelijke muziekuitgeverij) en maakte dit jaar de eerste cd. Het duo 4 Handen speelt wat meer klas sieke quatre mains. Aanvang: 19.30 uur, entree is tien euro. De op brengst gaat naar het Shaare Zedek ziekenhuis in Jeruzalem. GOES Molens op Noord- en Zuid-Beveland open Zaterdag zijn een groot aantal van de molens op Zuid- en Noord Beve land open voor publiek. Bij gunstig weer zullen de meeste molens ook draaien. Traditioneel wordt het eer ste weekend van september de re gionale molendag gehouden: dit jaar staat die in het teken van res tauraties: de molens van Kortgene, Ovezande en 's Gravenpolder zijn- recent opgeknapt. De molendag duurt van 10.00 tot 16.00 uur. Op www.zeeuwsemolens.nl is te zien welke molens open zijn. door Piet Kleemans OUWERKERK - Van meet af aan zijn in de Veiligheidsregio Zeeland niet alleen de gevaren van de gifalg in de kreken van Ouwerkerk voor de volksgezondheid bekeken, maar is ook aandacht geweest voor moge lijke economische gevolgen voor de schelpdiersector. Dat antwoordt het Schouwen-Dui- velandse college van burgemeester en wethouders op vragen van de eilandelijke WD-fractie. Op de vraag van de liberalen of het colle ge rekening houdt met een schade claim antwoorden burgemeester en wethouders ontkennend. „Zo een dergelijke schadecliam wordt ingediend, dan moet de ontvan gen van de claim die nader afwe gen", aldus het college. Op de vraag van de WD waarom niet meteen na het nieuws over de dood van een hond nadat die in de kreek gezwommen had actie is ondernomen, antwoordt het colle ge met de opmerking dat men het simpelweg niet wist. De dierenarts die de hond had onderzocht ging toen nog uit van een besmetting met blauwalg en deed daar mel ding van bij de provincie en niet bij de gemeente. De WD-fractie wilde verder van het college weten hoe die aankijkt tegen de commu nicatie rond de situatie in de Ou- werkerkse kreek. Van meerdere kanten werd gesteld dat die com municatie traag op gang kwam ter wijl in sociale media als twitter al allerlei berichten opdoken. Het col lege vraagt begrip. Er was, zo stel len B en W, sprake van een bijzon der complexe situatie. „Waarbij het enige tijd kost tot het verkrij gen van overzicht." Het college gaat niet in op op de vraag of zij zich verantwoordelijk voelt voor de mediahype, maar stelt wel dat bij evaluatie van de gang van za ken nadrukkelijk naar de commu nicatie gekeken dient te worden. OUWERKERK - De gifalg dinoflagel- laat is ook buiten de kreken van Ouwerkerk gevonden. Waterschap Scheldestromen onderzoekt hoe groot het verspreidingsgebied is. „We proberen een reëel beeld te krijgen waar de alg allemaal zit", zegt dijkgraaf Toine Poppelaars van Waterschap Scheldestromen. Dat gebeurt door metingen. Via het achterliggende water is het krekengebied opnieuw besmet. Op sommige punten in de kreek is tienmaal te hoge concentratie gifal gen gevonden. Dat is minder dan vier weken geleden, toen de alg de eerste keer de kop op stak. Afgelopen vrijdag gaven metingen aan dat het water in de kreken vei lig was. De giftige alg was nage noeg helemaal verdwenen na een behandeling met waterstofperoxi de. Daarop is het waterschap gelijk be gonnen met het afvoeren van wa ter richting Oosterschelde. Zondag bleek uit metingen dat de concen traties giftige algen in de kreek weer te hoog was en is het lozen van water direct stopgezet. Vol gens Poppelaars is door snel te han delen geen vervuild water in de Oosterschelde terecht gekomen. De gifalg is tot nu toe alleen in Ou werkerk gevonden en niet in ande re kreken in Zeeland. Natuurgebied (niet zout) met agrarisch gebruik Suikerdijk Burghsluis Oosterschelde wÊÈÊÊÊÊÊÊÊÊHIÊÊÊÊKÊÊÊ^ infbgraphic: Rolant Quist bron; www.kustlaboratorium.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 71