Droombeeld vertaald naar de realiteit Bestemmingsplan 181 zeeland Provincie steunt witte leenfietsen in Middelburg met 100.000 euro Vragen over 'moment van bezinning' in raad 'Verzilting is een kans' Kustlaboratorium uit de startblokken woensdag 29 augustus 2012 Door het verder inklinken van polders en een rijzende zeespiegel, verzilt steeds meer land in Zeeland. Het Kustlaboratorium ziet deze ontwikkeling niet als be dreiging, maar als kans door verzilte grond in te richten voor aquacultuur. Te gelijk wordt bij het Kustlab een ondergrondse stroom zoet duinwater geleid naar omliggende akkers, zodat boeren daarvan kunnen profiteren. Dit najaar maakt een ingenieursbureau met de toekomstige gebruikers een definitief ontwerp. Aan de hand hiervan wordt een bestemmingsplan ge maakt. Het streven is om eind 2013 de bestemming te hebben veranderd. door Joeri Wisse Het Kustlaboratorium begint steeds meer vorm te krijgen. Op papier althans, want de vijftig hectare ak kerland ten westen van Burghsluis ligt er nog als vanouds bij. Dat betekent niet dat ze bij Stich ting Het Zeeuwse Landschap de af gelopen twee jaar hebben stilgeze ten. Met name de voorbije maanden stonden in het teken van uitgebrei de onderzoeken en het voeren van gesprekken met omwonenden en potentiële ondernemers. De bevin dingen die het voorbereidend werk opleverden, hebben geleid tot wat ze noemen een 'richtingge vend ontwerp'. „Je begint met een droombeeld over hoe je een kuststrook van vijf tig hectare kunt benutten", zegt Marten Hemminga van het Zeeuw se Landschap. Sinds het Droomfonds van de Post codeloterij begin 2010 6,25 miljoen vrijmaakte, zijn de ideeën van pa pier vertaald naar de praktijk. Fac toren als de vorm van het perceel en de grondwaterbewegingen dic teren de uiteindelijke vormgeving van het Kustlab. De essentie van het project, duurzame aquacultuur in een aantrekkelijk ecolo gisch. landschap, blijft overeind 'Dagelijks moet vijf pro cent van het aanwezige water in de kweekvijvers worden ververst' staan, betoogt Hemminga. In het voorlopig ontwerp is een belangrij ke rol weggelegd voor de 'aankle ding' van de kweekvijvers. Rondom de bassins wordt een kronkelende bufferkreek aange legd. Deze diepe sloot vangt het ge bruikte water uit de vijvers op. De kreek werkt als een boezem; gedu rende de dag vult hij zich met wa ter. Zodra het eb wordt, vloeit de kreek via een ondergrondse lei ding leeg in de Oosterschelde. Het gebied rondom de bufferkreek wordt, net als de oevers van de Oosterschelde, door het wisselen de waterniveau aantrekkelijk ge bied voor allerlei vogels. Fietsers, wandelaars en ruiters kunnen dit proces van dichtbij volgen; langs de kreek komt een openbaar toe gankelijk pad. In tegenstelling tot de afvoer, komt er bij de aanvoer van fris Oosterscheldewater wel een elektrische pomp aan te pas. „We hebben onderzocht of we gebruik konden maken van het zoute grondwater. Ook hebben we geke ken naar de mogelijkheid om van de getijdenbeweging gebruik te maken voor de aanvoer van vers water." Beide opties blijken niet voldoen de water op te leveren. „Schoon water is belangrijk voor aquacul tuur; dagelijks moet vijf procent van het aanwezige water worden ververst", zegt Hemminga. „Met een oppervlakte van twintig hecta re aquacultuur kom je dan op tien duizend kuub per dag. Die hoe veelheid kan alleen met een pomp worden gehaald." Bezoekers die meer over het Kust lab willen weten, kunnen terecht in het 'onthaalcentrum'. Daar is ook een winkeltje voorzien waar de producten uit het Kustlab kun nen worden gekocht. Ook kunnen ondernemers het gebouw gebrui ken als bedrijfsruimte. Het is nog niet helemaal zeker waar dit centrum komt. Er zijn drie mogelijke plaatsen, het Zeeuws Landschap heeft de voor keur voor de meest westelijke plek. „Daar zou een aansluiting kunnen worden gemaakt op de N57, die daar dicht langsloopt. Een verkeers- onderzoek moet uitwijzen of dit mogelijk is." De wens is ingegeven door de inwoners van Burghsluis. Door de nieuwe ontsluiting, hoeft het verkeer voor het Kustlab niet langs hun huizen. Overigens zijn in het Kust lab nog twee gebouwtjes voorzien; materiaalloods jes die niet al te veel mogen opval len. „We willen de bebouwing be perken; het gebied mag geen indus triële uitstraling krijgen", stelt Hemminga. Ook in de inrichting van de kweek vijvers staat dat voorop. „Als er netten nodig zijn, mogen die niet tweeënhalve meter boven het wa ter uitsteken", legt Hemminga uit. „En als in bassins folie nodig is, moet dat onder water blijven. Zo worden de vijvers goed ingebed in het landschap." door Theo Ciele MIDDELBURG - De provincie Zee land en de gemeente Middelburg geven financiële steun aan het wit- te-leenfietsenproject van het be drijf Calllock. Het bedrijf draaide het afgelopen jaar al proef met het project voor het gratis lenen van de witte fiet sen in Middelburg. Binnen een jaar wordt het project 'in de regio Middelburg uitgebreid naar 20 fietsstations met in totaal 150 fietsen. De provincie geeft over 2012 en 2013 100.000 euro subsidie aan het project. De gemeente Mid delburg geeft 20.000 euro. Om het project kans van slagen te geven is medewerking van lokale onderne mers nodig, schrijft het dagelijks bestuur van de provincie. Het gaat dan om bedrijven die ten behoeve van hun werknemers of bezoekers een fietsstation willen plaatsen. De eerste focus ligt op Middelburg met daarna uitbreiding naar ande re steden en eventueel ook toeris tische trekpleisters. Wellicht kan er in de toekomst ook gewerkt worden met elektrische fietsen, al dus Gedeputeerde Staten. Het project werkt via een pasjes systeem. Tijdens de proefperiode in Middelburg hadden zich ruim tweehonderd mensen aangemeld. Er waren toen 38 witte leenfietsen beschikbaar. Er waren fietsstations in het centrum van de stad en bij het NS-statión. De proef werd be kostigd door Calllock zelf en kreeg financiële steun van het minister van Economische Zaken. Begin deze maand werd de proef, op een paar fietsen bij het NS-sta- tion na, beëndigd in afwachting van subsdidie van provincie en ge meente. Dinsdag besloot zowel het dage lijks provinciebestuur als het Mid delburgse college van B en W het fietsproject van Calllock te steu- door Lilian Dominicus KRUININGEN - Hoort dat eigenlijk wel thuis in een openbare raads vergadering, beginnen met 'een moment van bezinning', in de praktijk: een gebed. Die vraag stelt de heer Jiskoot uit Hansweert in een brief aan de gemeenteraad van Reimerswaal. „Kan dit wel uit het oogpunt van de in Nederland heersende gedach te van de scheiding van Kerk en Staat?" stelt Jiskoot. „Nederland is een seculier land, waar in over- heidsvergaderingen geen plaats dient te zijn voor kerkelijke in vloed." De gemeente Reimerswaal heeft Jiskoot telefonisch toegelicht dat de raad in het eigen reglement van orde 'een moment stilte voor ge bed of bezinning' heeft vastgelegd, aldus raadsgriffier Tycho Jansen. „De wettelijke basis daarin ligt in de Gemeentewet, die bepaalt dat de gemeenteraad zelf een orde voor vergaderingen dient vast te stellen." Het afgelopen jaar liep Leefbaar Reimerswaal-raadslid Marien Weststrate uit stil protest tegen dit punt altijd iets later de vergaderin gen in. Ook verdween hij steevast vóórdat de burgemeester verzocht tot een moment van stilte. Mogelijke plek bezoekerscentrum Fiets- en ruiterpad Kwelsloot voorkomt dat zout water in omringend akkerland terechtkomt. Materiaalloods Mogelijke plek bezoekerscentrum Kweekvijvers Bedrijfsmatige teelt zilte groente Materiaalloods Aanvoersloten vers zeewater Bufferkreek rond de kweekvijvers vult zich met gebruikt water. Deze boezem vloeit bij eb leeg. Plek waar publiek zeekraal mag snijden Mogelijke plek bezoekerscentrum Bij Burgshslüis wordt in 2014 het Kustlaborato rium aangelegd. Een plek waar aquacultuur wordt ingepast in een aantrekkelijk landschap. Vers water wordt aanvoer sloten ingepompt en gebruikt water verdwijnt bij eb onder de dijk door naar de Oosterschelde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 70