De ene cel voor de andere ingeruild buitenland 17 Wij gaan voor meer ruimte en veiligheid. U ook? Q NU 3500 EURO VOORDEEL! Vrijlating Michelle Martin terecht Castles Countryside! woensdag 29 augustus 2012 fanu/b Officieel is Michelle Martin vrij om te gaan en staan waar ze wil, maar in de prak tijk zal ze haar nonnenkloos ter in Malonne nauwelijks uitkomen. door onze correspondent Eric Bracke Breng eieren naar de Arme Klaren en de zon zal schij nen, luidde het vroeger. In het slotklooster op de heuvel in de Namense deelge meente Malonne zouden de eie ren de komende dagen wel eens door de lucht kunnen vliegen. Im mers, Michelle Martin, de ex-vrouw van Mare Dutroux, neemt er haar intrek. Nu het Hof van Cassatie heeft geoordeeld dat de straftiitvoerings- rechtbank geen procedurefouten heeft gemaakt in het dossier van haar vervroegde vrijlating, komt Martin na zestien jaar en een paar weken op vrije voeten. Maar de overgang zal niet zo groot zijn: de 52-jarige Martin ruilt de ene cel voor een andere, alleen zit de sleu tel nu aan de binnenkant op de deur. Martin zal deelnemen aan 'zekere caritatieve (liefdadige) activiteiten die door deze gemeenschap wor den georganiseerd'. Het is niet dui delijk wat daarmee wordt bedoeld. Wellicht participeert Martin aan het leven van overdenking en ge bed dat de elf zusters in Malonne belijden. In Vergelijking met deze 'gevangenen van de Heer' is Mar tin nog een jonge vrouw. De ge middelde leeftijd van de Clarissen is ongeveer zeventig jaar, de abdis is met haar 66 jaar de op één na jongste. De Clarissen zijn elke weekdag om streeks kwart over vijf uit de ve ren. Een half uur later beginnen ze aan het zogenoemde goddelijke of ficie (dienst). Terwijl bijna ieder een in Malonne nog slaapt, eren zij de Heer met psalmen. Daarna volgt het stil gebed en om zeven uur vormt de dagelijkse mis het hoogtepunt van de dag. Om acht uur nemen de zusters plaats in de eetzaal om in stilte te ontbijten. In totaal zijn ze vijf keer per dag sa men in gebed, met afsluitend de vespers. In sommige slotkloosters gaat de televisie 's avonds even aan voor het nieuws, maar om half ne gen is het tijd voor de nachtrust. Martin zal twintig uur per week ta ken uitvoeren, wellicht wisselende opdrachten, zoals helpen in de keuken, bij het poetsen, bij naai en herstelwerk en in de tuin. Haar als portier laten fungeren, lijkt niet handig. Zelfs niet met de veertig agenten die in de omgeving de openbare orde moeten handha ven. De opgelegde voorwaarden belet ten Martin niet zich buiten de kloostermuren te begeven als ze daar zin in heeft. Behalve mogelij ke sociale druk van de abdis en de gemeenschap, is de enige beper king dat ze zich niet mag vertonen in de provincies Limburg en Luik, waar de slachtoffers van haar en Dutroux wonen. Uit lijfsbehoud kan ze beter ook niet in Malonne gaan wandelen: verscheidene be woners hebben al gedreigd dat dit niet goed zal aflopen. Verontwaardiging zal er ook zijn als Martin besluit om bij het loka le Openbare Centrum voor Maat schappelijk Welzijn (OCMW) een 'leefloon' (uitkering) aan te vra gen. De bijstandsuitkering is be stemd voor mensen die zonder in komen zitten. Het OCMW kan ie mand in plaats van een leefloon ook een tewerkstelling in de socia le economie aanbieden, zodat die persoon weer rechten opbouwt voor een uitkering als werkzoeken de. Voor het hoogste bedrag van het leefloon komt Martin niet in aanmerking, aangezien ze in ge meenschap leeft. Het zal zo'n 523 euro zijn. Om na te gaan hoe Mar tin zich gedraagt en of ze regelma tig psychiatrische begeleiding volgt, neemt een justitieassistent wekelijks contact met haar op. HONDA W\ Ruimte van een stationwagon |U Zuinig en toch sportief w Magic Seats flexibele binnenruimte 40 jaar aan technologische innovatie HONDA CIVIC. JUIST NU! Bekijk ons verkiezingsprogramma op www.honda.nl BRUSSEL - De eerder door een lage re rechter verordonneerde vrijla ting van Michelle Martin (52) is, zoals verwacht werd, terecht. Nu het Belgische Hof van Cassatie gis teren heeft geoordeeld dat de straf- uitvoeringsrechtbaftk geen proce durefouten heeft gemaakt in het dossier van haar vervroegde vrijla ting, komt Martin na ruim zestien jaar op vrije voeten. De ex-vrouw van kinderverkrach ter en moordenaar Mare Dutroux heeft zich te houden aan een aan tal voorwaarden. Het klooster van de Arme Klaren in Malonne, bij Namen, wordt Martins nieuwe thuis. Martin, die sinds 1996 vast zit en dertig jaar cel kreeg wegens haar rol bij de ontvoering, ver krachting en dood van enkele meisjes, probeerde al langer vrij te komen. Ze deed een beroep op de mogelijkheid om vrij te komen als een derde van de straf erop zit. Een jaar geleden gaf een rechtbank al zijn goedkeuring aan een voor waardelijke vrijlating voor Martin. Maar een Frans klooster waar ze naartoe zou gaan, trok onder hevi ge protesten de toezegging in. Toen een rechtbank in Bergen een kleine maand geleden besloot op nieuw onder voorwaarden Martin vrij te laten, laaiden de protesten weer op. Tevergeefs. Ontdek het Engelse platteland op z'n best! Het prachtige graafschap Kent heeft meer kastelen, landhui zen en tuinen dan welke andere streek dan ook. Geniet van het uitzicht op de witte krijtrotsen! Smul van een Engelse high tea met scones. Bewonder de schitterende kathedraal van Canterbury! Dit scherp geprijsde arrangement van Pharos Reizen van ANWB is 'abso lutely brilliant'. Uw verblijf Wat een heerlijk countryside hotel is hel: Tudor Park. <1 Marriott Hotel Country Clul.il Het ligt op een groot landgoed, direct aan een golfbaan. Ook is er een zwembad, Leeds Castle (3 km), Sissirv ghurst Gardens {ca. 17 krri) en Cariterbuiy (ca. 35 km) zijn vlakbij, En Dover ligt op slechts 70 km. Uw comfortabele kamer heeft o.a. tv, telefoon, wifi-internet airco, minibar, kluis en koffie- en theèzetfaciliteiien. Badkamer met bad of douche, toilet en föhn. 5- of ^f-alaagi arranggme-nf foto ANP Demonstranten voor het gerechtshof in Brussel. 3- of 4-daags arrangement Kent, Engeland zoek &boekcode 21999 Inbegrepen 2 of 3x overnachting met uitgebreid ontbijtbuffet 1 x toegang tot Canterbury Cathedral p.p. retourovertocht Duinkerken- Dover met DFDS Seaways voor 1 auto met max. 5 personen Prijzen 3-d 4-d 24/08-02/09 149 198 03/09-28/10 139 189 informatie Reserveringen www.pharosreizen.nl/wegener of via 0900-365 65 65 (20 c'pm, max, 10,- per gesprek) met zoek boekcode 21999 Prijzen in p.p. Toeslag verblijf op zaterdag nacht: 18,- p,p.p,n. Niet inbegrepen: toeslag alleengebruik, reserveringskosten, kosten calamiteitenfonds en toeristenbelasting. Aankomst is dagelijks mogelijk. C© v Jaar* al 'nc A phSTO^

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 7