AmatewmmAi Trainerstaai voor dummy's 24 Achteruitvoetballen Doordekken Eén op één Inschuiven Inzakken Kantelen Knijpen Open draaien Staffelen Tweede bal Uitzakken Vastzetten Wisselpass woensdag 29 augustus 2012 De Dikke van Dale doet er niet al te ingewikkeld over. 'Voetbal is een balspel tussen twee ploegen van elf spelers die de bal in het doel van de tegenpartij moeten schoppen'. Was het nog maar zo eenvoudig. Voetbal anno 2012 is geen simpel spelletje meer, zelfs niet op amateurniveau. Het steeds maar weer terugleggen van de bal met risicoloze passjes in plaats van diepteballen te wagen of duels aan te gaan. Soms bedoeld om op resultaat te spelen. Jan Mulder noemt het ambtenarenvoetbal. Wie zich in het weekeinde wel eens langs de lijn ophoudt, krijgt tal van 'tactische termen' te horen. Van knijpende backs tot aan uitzakkende verdedigers. Een klein overzicht, oftewel trainerstaai voor dummy's. Het van dichtbij bewaken van de directe tegenstander, afdekken, aankleven, man dekken of schaduwen. Het is het doorschuiven vanuit een linie om extra druk te zetten. Systeem waarbij de achterhoede op één lijn speelt, zonder rugdekking en zonder vrije verdediger. Elke aanvaller wordt in deze situatie door een verdediger afgeschermd. Bij balbezit schuiven verdedigers en/of middenvelders een linie op, vaak bedoeld om een manmeersituatie te creëren. Inzakken is iets wat aanvallers en middenvelders doen: die trekken zich terug tot ongeveer of net over de middenlijn. Hierdoor wordt de speelruimte klein, hetgeen lastig is voor de tegenstander. Bij balverlies: Tegenstander loslaten en de kortste weg naar de bal opzoeken. Bij balbezit: Na het geven van een lange pass ook dan tegenstander loslaten om medespeler te ondersteunen. Het ruimte maken door een spits voor een opkomende flankverdediger door naar binnen te gaan. Of soms gaat een hele flank van een team naar binnen om de speelruimte klein te maken, zodat de tegenstander moeilijker kan opbouwen. De manier waarop een speler zich opstelt ten opzichte van zijn teamgenoten en de bal: als hij de bal krijgt aangespeeld, staat hij zódanig dat hij door iets verder door te draaien de bal meteen naar voren kan spelen. Bevordert de snelheid van het spel. Verdedigende stelling waarbij de verdedigers schuin achter elkaar staan, om elkaar rugdekking te geven. 1- De bal die terugkomt van een tegenstander nadat die hem niet heeft kunnen controleren'. Ook wel 'afvallende bal' genoemd. Een speler die een aantal meters in achter waartse richting beweegt, soms om ruimte te maken voor een opkomende speler. Het kan ook zijn dat de verdedigers zich laten uitzakken om zo tot goede opbouw van het spel te komen of om het spel naar de andere kant te verplaatsen. De tegenpartij wordt teruggedrongen op de eigen helft. De afspeelmogelijkheden worden hierdoor beperkter. Pass van de ene kant van het veld naar de andere kant van het veld. Het spel wordt zo snel verlegd. Willem Adriaansens samenstelling Jan Dagevos foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 60