In zuiden valt de beslissing 61 binnenland Minister: onderzoek naar fraude corporatie Erwin Kroll stopt als weerman bij de NOS Sollicitant in de bijstand wordt niet gestraft voor slonzig uiterlijk woensdag 29 augustus 2012 Slimme politicus richt zich in jacht op stemmen op zuiden en Randstad Het is naïef alle kiezers in het hele land gelijk te willen bedienen. Slimme partijen weten inmiddels dat de ech te winst te halen valt in Bra bant en de Randstad. door Laurens Kok VVD-leider Mark Rutte ging gisteren voorlopig voor het laatst echt het land in. Plaats van han deling: de Floriade in Venlo, ge boortestad van PW-rivaal Geert Wilders. Een speldenprikje wel licht, maar de locatie is ook om een andere reden zorgvuldig geko zen. „Het zuiden is belangrijk voor ons", stelt de Limburgse gedepu teerde Mark Verheijen, net afgetre den als vicevoorzitter van het lan delijke partijbestuur van de WD. Hij grapt over 'battlefield Venlo', als metafoor voor het strijdperk in de zuidelijke provincies. Daar zijn veel stemmen te halen. Statistisch heeft de WD gelijk. Vooral in van oorsprong katholie ke landsdelen zitten veel kiezers die allerminst trouw zijn aan een partij. Ze stemmen er vaak op de winnaar: het CDA won er fors in 2002, 2003 en 2006, de WD deed dat in 2010. De SP van Brabander Emile Roe mer scoort er momenteel goed in de peilingen. In van oorsprong protestantse ge bieden zijn de verschuivingen veel minder heftig: noorderlingen, be woners van de Veluwe en Zeeuw en laten hun partij minder gauw in de steek. „Het zuiden is wispelturig", stelt Josse de Voogd. Hij is een pionier op het prille vakgebied electorale geografie. Zijn onderzoek naar stemgedrag op regionaal en lokaal niveau maakt school bij campagne teams. „Het bewustzijn neemt toe", stelt hij. „Al lijken het vooral de rechtse Aantal te winnen Tweede Kamerzetels per provincie 1 zetel (totaal: 150 zetels) partijen te zijn die weten dat ze bij bepaalde groepen niets te zoeken hebben." Helemaal volgens het boekje doen de liberalen het niet. Limburg is volgens De Voogd elec toraal veel minder interessant dan Brabant én Zuid-Holland. Daar wonen domweg meer mensen: de twee provinciés zijn samen goed voor 53 van de 150 Kamerzetels. In plaats van Venlo had Rutte beter naar Oosterhout kunnen gaan, meent hij. „Juist in bevolkingsrijke voorsteden en groeigemeenten wo nen veel typische WD-gezinnen: tweeverdieners met een eigen huis." Helmond is daar ook een goed voorbeeld van, of Zoeter- meer en. Vlaardingen. infographic CRW Anders ligt het voor de PvdA. Die is een echte grotestadspartij gewor den, met Amsterdam als belang rijkste troef In Brabant tellen alleen de steden Tilburg en Eindhoven nog relatief veel PvdA-stemmers. Onder Wim Kok in 1998 was dat wel anders: die wist in het zuiden veel stemmen af te pakken van het CDA. „Buiten de grote Brabantse steden is de score van de PvdA nu bedroe vend laag", aldus De Voogd. De SP doet het daar beter. Lichtpuntje voor Diederik Samsom is Noord-Holland, dat is het enige PvdA-bolwerk van de grootste pro vincies. Winnaar in Brabant wint ook landelijk PvdA wint Brabant met landelijk met 28,98 CDA wint Brabant met landelijk met 27,93 CDA wint Brabant met landelijk met 28,62 CDA wint Brabant met landelijk met 24,13 WD wint Brabant met landelijk met 20,49 Ook volgens historicus Ron de Jong is er een onmiskenbare link tussen de mate van katholicisme in bepaalde regio's en het stemge drag. Hij is een van de samenstel lers van de Verkiezingsatlas, die vo rig jaar verscheen. In KVP-bolwerken als Brabant en Noord-Limburg sloeg de ontzui ling veel harder toe dan in protes tantse gebieden, luidt zijn verkla ring. Daardoor was het snel ge daan met de partijtrouw. Toch is hij een tikkeltje sceptisch over partijen die hun kaarten hele maal op het zuiden en de Rand stad zetten. „Nederland heeft geen districtenstelsel. Uiteindelijk telt ie dere stem." DEN HAAG - Minister Liesbeth Spies van Binnenlandse Zaken wil een onderzoek naar de Limburgse woningcorporatie Vitaal Wonen. De directeur van de corporatie zou privé 184.000 euro hebben ver diend aan een vastgoedtransactie van Vitaal Wonen met aanne mers. Volgens een woordvoerder van het ministerie roept een aantal gebeur tenissen bij de corporatie vragen op. De minister heeft de raad van toezicht van Vitaal Wonen op dracht gegeven een onderzoek in te stellen. Ze zal erop toezien dat dat onafhankelijk gebeurt. Spies heeft ook de Inlichtingen- en Op sporingsdienst van het ministerie van Infrastructuur en Milieu inge schakeld, die zich bezighoudt met opsporingsonderzoek op het ge bied van wonen. Volgens NRC Handelsblad heeft niet alleen de directeur van Vitaal Wonen zich verrijkt met een on- roerendgoedtransactie, maar heeft de corporatie ook een villa ge kocht die werd verhuurd aan de voorzitter van de raad van toe zicht. Ook zou een notaris een ver koopbedrag uit een openbare akte hebben gehouden. De corporatie is gevestigd in Limbricht, bij Sit- tard. Het toekomstige salaris bij een an dere corporatie in Limburg is het CDA gisteren helemaal in het ver keerde keelgat geschoten. Kamer lid Raymond Knops heeft minis ter Spies inmiddels vragen gesteld over het bericht dat de topman van drie te fuseren corporaties een kwart miljoen euro per jaar gaat toucheren. „Buitenproportioneel en niet conform de huidige mo raal." Knops wil van Spies weten welke mogelijkheden er zijn om alsnog een 'redelijk' salaris te regelen voor de baas van de gefiiseerden: Hestia, Land van Rode en Ubach over Worms. HILVERSUM - Erwin Kroll (62) stopt per direct als weerman bij de NOS. „Het is mooi geweest zo", liet hij gisteren weten. Kroll pre senteerde 26 jaar hét weer op de Nederlandse televisie. Kroll was sinds eind vorig jaar al niet meer op de buis. Hij wilde het wat rustiger aan doen. „De af gelopen periode ben ik buiten beeld gebleven om te kijken hoe me dat zou bevallen en ik voel me daar beter bij", aldus Kroll. „Ik heb mijn werk, het vertellen over het weer, altijd heerlijk gevonden. Maar het bracht ook met zich mee dat ik een bekende Nederlander werd. Het op straat herkend wor den, is iets waar ik eigenlijk nooit aan heb kunnen wennen. Hoe lief en aardig het Nederlandse publiek ook altijd voor me is geweest." De populaire weerman zegt 'goed nagedacht te hebben' over zijn be slissing. De NOS respecteert zijn keuze. „We zullen Erwin als colle ga en vakman missen", aldus Mar cel Gelauff, hoofdredacteur van NOS Nieuws. „Maar we gunnen hem ook de privacy waar hij be hoefte aan heeft." Volgens Gelauff was Kroll 'een markante tv-per- soonlijkheid die het weer, vaak met uitbundige handgebaren, bij de kijker en luisteraar thuis bracht'. Kroll, die eigenlijk aard rijkskundeleraar wilde worden, kwam in 1973 in dienst van het KNMI. Bij dat instituut was hij aanvankelijk luchtvaartmeteoro loog, tot hij zich in 1985 verder spe cialiseerde. Op 8 april 1986 presen teerde hij zijn eerste weerbericht voor de NOS. zie onze website:binnenland Bekijk beelden van Erwin Kroll door de jaren heen door Hans Gertsen DEN HAAG - Mensen met een bij standsuitkering die slonzig ge kleed en stinkend naar een sollici tatiegesprek gaan, hoeven niet bang te zijn voor een strafkorting of nog zwaardere sancties, zoals het tijdelijk stopzetten van de uit kering. Hetzelfde geldt voor sollici terende bijstands Wanten die slecht gedrag vertonen of die de Neder landse taal onvoldoende beheer sen. Dat blijkt uit het onderzoek 'Ver zorgd uit de bijstand, de rol van ge drag, uiterlijk en taal bij de re-inte gratie van bijstandsontvangers'^ van het Sociaal en Cultureel Plan bureau (SCP). Klantmanagers van sociale diensten gaan in de prak tijk maar zelden over tot strafmaat regelen. Dat komt omdat veel bij standsontvangers psychische pro blemen (ongeveer 25 procent) of li chamelijke beperkingen (circa 30 procent) hebben. Problemen met gedrag, uiterlijk en taalbeheersing zijn de bijstandsontvanger daarom niet altijd aan te rekenen,, zo stel len klantmanagers die aan het on derzoek meededen. Een andere re den om terughoudend te zijn met sancties is dat die ook anderen, zo als kinderen, kunnen raken. In sommige gevallen heeft het op leggen van sancties geen zin, om dat de bijstandsgerechtigde in de schuldhulpverlening zit. Sancties kunnen niet in mindering worden gebracht op het leefgeld. Vanuit de politiek wordt regelmatig aange drongen op hardere sancties voor mensen die niet voldoende moei te doen om uit de bijstand te ko men. Onderzoekster Patricia van Echteld van het SCP betwijfelt of het wat uitmaakt als de politiek de regels en sancties nog verder aan scherpt. „De politiek moet wel re kening houden met het feit dat er een grote kloof zit tussen wetstek sten en de uitvoeringspraktijk. Klantmanagers hebben veel profes sionele ruimte. Ze moeten de wet uitvoeren en zorgen dat de cliënt weer aan het werk komt. Maar ze hebben ook de taak om te zorgen dat mensen niet ook nog uit het laatste vangnet, de bijstand, val len." Volgens schattingen van klantma nagers heeft 20 tot 40 procent van alle bijstandsgerechtigden gebrekki ge werknemersvaardigheden, zoals op tijd op het werk komen en tij dig afmelden bij verhindering. Bij 10 tot 20 procent is er sprake van een onverzorgd uiterlijk en 20 tot 30 procent heeft problémen met de Nederlandse taal. Die groepen overlappen elkaar deels.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 6