141 AmateunosTBAL Spits, keeper, of toch spits? Van nieuwe zaterdagclub Walcheren In de competitie 84 keer raak woensdag 29 augustus 2012 Corné de Frel kan het niet uitleggen. De voetballer van Noad'67 vindt het heerlijk om als keeper de ballen uit zijn doel te ranselen, maar als hij die functie een poosje bekleed heeft, wil hij graag zijn oude stiel van spits weer oppak ken. Dat gaat hij dit seizoen weer doen. Na tot ieders tevredenheid twee jaar keeper te zijn geweest. Verandering van spijs doet eten. Wat het precies is, kan De Frel niet uitleggen. Ballen tegenhou den en doelpunten maken zijn toch twee onvergelijkbare groothe den. Een spits creëert iets, terwijl een keeper iets probeert te voorko men. Desondanks krijgt de voet baller na een poosje het gevoel dat hij iets anders moet. Een gevoel dat niet kwijt te raken is. „Vorig jaar keepte ik en had er hal verwege het seizoen niet veel zin meer in. Ik vertelde dat ik het sei zoen erop terug in de spits wilde. Maar we hadden geen keeper. Toen heb ik me over laten halen om nog één seizoen op doel te staan. Maar onder één voorwaar de: dat het het laatste seizoen was. Gelukkig hebben we nu wel een keeper, Pjotr Mosselman, die over gekomen is van WHS." Heeft het misschien iets te maken met de drang naar nieuwe uitda gingen? „Dat zou best wel eens kunnen", erkent De Frel, die al ver schillende seizoenen topscorer van zijn ploeg is geweest. „Met het ge voel dat je aan iets nieuws toe bent. Kijk, nu ik weet dat ik weer ga voetballen, ben ik weer gretig. Ik heb nooit aan m'n conditie ge schaafd voordat de trainingen be gonnen. Nu wel. Ik heb deze zo mer met een paar teamgenoten re gelmatig hardgelopen. Het was ook wel nodig, want het duurver- mogen van een keeper is een stuk minder dan dat van een voetbal ler." De Frel is een geboren en getogen Fliplander. Hij begon op z'n zesde bij de F'jes van Noad'67 als spits. Heerlijk vond hij het als klein vent je om achter de bal aan te rennen en die, als het even kon, achter de vijandelijke doelman te knallen. De Frel deed het jarenlang met goed resultaat. Totdat er bij de B-junioren opeens meerdere spit sen beschikbaar waren en geen en kele keeper. Wie er keeper wilde worden? De Frel stak zijn vinger op. Het leek hem wel wat. „En ik vond het ook leuk. Vooral de trainingen van Kees Lozekoot senior vond ik heerlijk. Ik ben een poos blijven keepen, totdat bij het eerste Kees Stoutjesdijk trainer werd. Hij haalde me over weer te gaan voetballen." Noad had al een goede keeper: Kees Lozekoot ju nior. En de trainer had behoefte aan een goede spits. Het was een gouden idee, want zowel aanval lend al verdedigend kreeg de ploeg een impuls. Totdat de spits infecties aan zijn been kreeg en verschillende keren in het ziekenhuis terechtkwam. Toen lachte het bestaan van Corné de Frel heeft in de jaren dat hij voor Noad'67 speelt, in totaal 84 competitiedoelpunten gemaakt. De 33-jarige Fliplander was het pro ductiefst in het seizoen 2001-2002, toen hij in de derde klasse 22 keer de roos raakte. Dat jaar werd Noad kampioen. De Frel speelde daarna drie seizoe nen in de tweede klasse en scoorde daarin twintig keer. In de seizoenen 2005-2006, 2006-2007, 2009-2010 en 2010-2011 scoorde hij niet, omdat hij een jaar oversloeg, of het doel van Noad'67 verdedigde. Dit seizoen komt Noad'67 opnieuw in de derde klas se uit, in 3B. keeper hem weer toe. „Uiteinde lijk ben ik in het eerste ongeveer even lang keeper als spits ge weest", schat De Frel in. Hij denkt dat het zo z'n voordelen heeft als een keeper ook in de spits heeft gestaan. „Ik heb me vaak afgevraagd wat een spits die tegenover me stond zou doen, als ik hem was. Vaak had ik het bij het rechte eind. Dan anticipeerde ik goed en kon ik een doelpunt voorkomen. Jammer dat het niet alleen spitsen waren die richting mijn doel kwamen", lacht De Frel. Andersom werkt het natuurlijk ook. De spits De Frel weet van keeper De Frel wat er zoal in het hoofd van de sluitpost om kan gaan. En schiet hij de bal in de hoek waar de keeper niet naartoe gaat. Hij erkent dat hij ook wel eens heeft genoten van de verrichtin gen van de vijandelijke spits. Bij Beek Vooruit speelt Geert Brusse- lers, oud-prof van NAC. „Hij heeft een hoeveelheid inzicht en tech niek, daar heb ik van staan kijken. Hij deed heel verrassende dingen. Daar heb ik als keeper van geno ten. En ik heb bedacht dat ik later, als ik weer spits zou zijn, sommige dingen ook wilde leren. Maar hij heeft me nooit gepasseerd. Dit sei zoen speelt ook Pierre van Hooij- Veel wordt er deze jaar gang in de vierde klas se A verwacht van Walcheren. De Vlissin- gers staan voor hun eerste seizoen in het zaterdagvoet bal en werden daarom ingeschaald in de laagste klasse. Ook van Bevel anders, Colijnsplaatse Boys, Veere en Wemeldinge wordt het een en ander verwacht. In de vierde klasse B komen dit sei zoen zes Zeeuwse clubs uit: Brou wershaven, Stavenisse, SKNWK, Smerdiek, SPS en ZSC'62. Voor de vierde klasse geldt een versterkte promotieregeling, waardoor ook de nummer twee rechtstreeks pro moveert. BEVELANDERS Bevelanders is terug in de vierde klasse, maar is niet van plan daar lang te blijven. Zo snel mogelijk weer hogerop, luidt het devies. Als de Kamperlanders niet al te veel te kampen krijgen met blessures en schorsingen, zou dat ook best eens kunnen, zegt coach Paulus Poort vliet. „Ik verwacht dat het zal gaan tussen Walcheren, Wemeldinge, Veere en ons. We staan er in ieder geval goed voor." Bevelanders nam afscheid van enkele routiniers, die nu in de lagere elftallen spelen. BORSSELE Borssele staat aan de vooravond van een lastig seizoen. Blessures zijn aan de orde van de dag bij de ploeg van Andres de Visser. Sterk- houder René de Jonge stopt mis schien met voetballen, nu hij een kruisband in zijn rechterknie com pleet heeft afgescheurd. Hij is niet de enige die in de lappenmand zit. „We proberen het linkerrijtje te ha len, maar ik weet niet of dat heel realistisch is", aldus De Visser. „De selectie wordt elk jaar minder en het verschil tussen het eerste en tweede is te groot. Ik zal blij zijn als ik straks veertien man heb." COLIJNSPLAATSE BOYS De verwachtingen bij Colijnsplaat se Boys zijn dit seizoen niet al te hoog. Trainer Kees Westerweele wil vooral lekker meedraaien en hoopt op een plaatsje in het linker rijtje. „De sterkte van de competi tie ken ik nog niet echt", moet de oefenmeester bekennen. „Maar ik kijk vooral naar mijn eigen selec tie. Die is best breed; het is niet zo dat we afhankelijk zijn van de eer ste elf. Ik ben zelf een RCS-man, dus ik hou wel van verzorgd, aan vallend voetbal.Wie weet kunnen wij dit seizoen voor een verrassing zorgen." HOEDEKENSKERKE Hoedekenskerke dicht zichzelf een grote kans toe een rol van beteke nis te spelen in de vierde klasse. Coach Ron Amperse verwacht dat ploegen als Veere, Wemeldinge, Kruiningen en Walcheren een sta tus aparte hebben, maar dat zijn ploeg daar zeker achter komt. „Het linkerrijtje moet gewoon gëhaald kunnen worden. Daarnaast willen we meedoen om een periodetitel", is Amperse duidelijk. „We gaan dit seizoen in ieder geval aanvallend te werk." KRUININGEN Kruiningen wil dit seizoen graag voortborduren op het afgelopen jaar. Toen werd de equipe van Ger- rit Petersen vierde en dat biedt per spectief voor dit seizoen. Petersen beschikt over een jonge ploeg. „Als je met jonge spelers werkt, weet je dat je te maken krijgt met ups en downs. Maar als we die kunnen inperken, kunnen we net zo hoog eindigen als vorig jaar. We gaan ook voor een periodeti tel", zegt de trainer. „Dit is een in teressante klasse; veel ploegen lig gen dicht bij elkaar. De klasse is ten opzichte van vorig jaar flink aangesterkt." LEWEDORPSE BOYS Lewedorpse Boys staat aan de start van het tweede seizoen in het zaterdagvoetbal. Vorig jaar ein digde de ploeg ietwat teleurstel lend op de zevende stek; dit jaar moet Lewedorpse Boys minstens een positie hoger eindigen. En het liefst komt daar nog een periodeti tel bij. „Dat is een realistische doel stelling", stelt coach Rohan de Geus. „Vorig seizoen moesten we wennen aan het spel in de vierde klasse. Tegenstanders speelden toch fysieker dan we gewend wa ren. De competitie zal iets pittiger worden, verwacht ik. Zeker met Walcheren erbij." SVD De club uit Driewegen heeft dit seizoen niet zoveel te wensen. Als er meer punten worden behaald dan vorig jaar (toen de ploeg met zes punten troosteloos onderaan eindigde) is trainer Martin de Nooijer tevreden. „Ik moet roeien met de riemen die ik heb en daar zeur ik ook niet over. Als we com pleet zijn, hebben we best een leuk ploegje." SVD gaat, ondanks de beperkte middelen, niet met elf man op de doellijn liggen. „Ik wil proberen met goed positiespel te spelen. Daarnaast moeten de spe lers vertrouwen in eigen kunnen hebben." VC VLISSINGEN VC Vlissingen eindigde vorig jaar als vijfde op de ranglijst en hoopt zich daar aan het einde van dit sei zoen ook weer terug te vinden. „En daarnaast moeten we in de na- competitie terechtkomen", zegt trainer Johan Schouten. „Dat zou wel echt een toetje voor ons zijn." Vlissingen heeft wel wat verande ringen ondergaan, ten opzichte van vorig jaar. Enkele routiniers zijn vertrokken; dat gat is opge- Thomas de Ridder raakte negen spelers kwijt bij SKNWK. „We doen een paar stapjes terug", zegt de trainer. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 50