Amateur 'Ik verkoop Hoek alsof ik het over Real Madrid heb' woensdag 29 augustus 2012 Hij woont al ruim dertig jaar in Zeeuws-Vlaanderen, maar in ieder woord klinkt zijn Rotterdamse accent nog door. Fred Landzaat verdiende zijn geld met de productie van snoep, is al zijn hele leven verknocht aan voetbal en steekt de laatste jaren veel tijd en energie in HSV Hoek. Kritiek op het beleid van de club doet hem weinig. „Veel mensen weten helemaal niet hoe wij te werk gaan." Een verhaal over Excelsior, Henk Schouten, Zeeuws-Vlaanderen en Belgen. „Dat zijn bandieten als het om geld gaat." Er wordt wel eens met hem gespot, achter zijn rug. Dan wordt er ge zegd dat Fred Landzaat meer verstand heeft van snoep dan van voetbal. In Hoek denken veel mensen ook dat hij nog nooit tegen een bal heeft ge trapt. Terwijl 'Fredje Snoep' toch gewoon profis geweest bij Excel sior, waarmee hij in de toen nog bestaande tweede divisie speelde. „Ik was een middenvelder", vertelt hij in zijn tuin in Sint Jansteen. „Een type als Ferry Alfons. Mis schien wat traag, maar ik heb me jarenlang kunnen handhaven. En af en toe pikte ik mijn goaltje mee." Zijn twee beste vrienden liggen aan zijn voeten en blaffen alleen wanneer ze denken dat nieuw be zoek zich aandient. Iedere ochtend gaat Fred Landzaat met zijn hon den naar het bos, om ruim een uur te wandelen. Het houdt hem jong en een beetje lichaamsbewe ging is goed voor de levensgenie ter. „We zijn gisteravond weer lek ker uit eten geweest, voor de ze ventigste verjaardag van mijn vrouw. Met een hele groep, want je moet af en toe wel wat geld op maken. Je kunt het toch niet mee je graf innemen." Hij .is nu 69, maar vindt het niet erg om in te gaan op zijn jaren als tiener en twintiger. Landzaat groei de op in Rotterdam-West en be- gon met voetballen bij Neptunus. „Die club is vorig jaar gefuseerd met Schiebroek, maar was toen de vierde club van Rotterdam. Een grote, nette amateurclub, vlakbij Sparta. Toen was het negentig pro cent voetbal en tien procent honk bal. Later was het precies anders om. Ik maakte in de A-junioren deel uit van een prachtige lichting en stond op mijn zeventiende in het eerste. Tot mijn 22e heb ik bij Neptunus gespeeld, in 1964 ben ik naar Excelsior gegaan." Hij speelde als amateur een proefwedstrijd, mocht blijven en speelde vervol gens een jaartje in het tweede. „Ik ben er zachtjesaan ingegroeid", kijkt Landzaat terug. „Qua niveau kun je het vergelijken met het Hoek van nu. Ik heb vijfjaar in de tweede divisie gespeeld, die begin jaren zeventig is weggesaneerd. Toen speelde ik alweer bij Neptu nus. In 1969 zijn Ria en ik ge trouwd en ben ik vertrokken bij Excelsior. Daar kreeg ik in mijn eer ste contractjaar 1050 gulden. Per jaar hè. En een tientje of vijftien gulden voor een overwinning. Ex celsior was eigenlijk een oudpapier- club. De vader van Thijs Libregts was secretaris. Als je zijn kantoor tje binnenging om ergens om te vragen, stond je-binnen een mi nuut weer buiten. Er kon niks." Toch kijkt Landzaat er met een trots gevoel op terug. Hij speelde er ook nog samen met Henk Schouten, die in april 1956 na mens Feyenoord negen keer in één wedstrijd scoorde. „Ieder sei zoen kwam een aantal spelers van Feyenoord afbouwen bij Excelsior. Schouten was ook al in de dertig. Ik vond het een aardige gast. Maar je moest de bal niet twee meter naast 'm spelen, want dan schold-ie je verrot." Landzaat speelde ook sa men met Rob Jacobs, die later trainer was van on- der meer FC Groningen, Roda JC en Feyenoord. „Vorig jaar kwam ik hem tegen bij Xerxes- DZB-Hoek. Hij herkende me met een." Waar Jacobs zijn geld ver diende in het voetbal, deed Land zaat dat met snoep. „Ik ben begon nen bij mijn vader. Hij had een snoepfabriekje in Rotterdam, waar een man of zes werkte. Op een ge geven moment is die fabriek weg gesaneerd, het werd steeds moeilij ker om vergunningen te krijgen. Ik moest op zoek naar werk en vond in Sint Jansteen een leegstaande fa briek. Die heb ik samen met mijn broer een jaar of drie gerund." Daarna ging hij aan de slag voor Van Melle, waarvoor hij halverwe ge de jaren tachtig maandenlang in Indonesië en het Midden-Oos ten zat. „Mijn vrouw en onze dochter bleven hier. Voordat we verhuisden, was Ria nog nooit in Zeeuws-Vlaanderen geweest. Het voelde voor haar alsof ze in een an dere wereld terechtkwam. Toen ik in 1986 terugkwam uit het Mid den-Oosten ben ik in Clinge weer voor mezelf begonnen. Het pandje van mijn vader in Rotterdam was van mij. Ik heb daar alle spullen weggehaald en alles naar de fa briek in Clinge verhuisd." Hij begon met twee personeelsle den. „De fabriek is daarna gestaag gegroeid. Zes man, tien, vijftien, enzovoort. Pas toen ik een man of twintig in dienst had ben ik geld gaan verdienen. Ik deed het graag, er was ook weinig verloop of ziek teverzuim. Vijfjaar geleden heb ik de fabriek verkocht, toen er 32 man werkte. Ik was 64 en had een signaal gekregen dat ik van andere zaken moest gaan genieten." Hij wijst naar de tegels aan de rand van het gras. „Daar lag ik, vijfjaar geleden. Ik had last van duizelin gen en ben niet goed geworden. In eens lag ik op de grond, met twee 1 gebroken schouders. Het kwam door stress, zei de dokter. Niet al leen van het werk, maar volgens hem ook door zaken die soms al twintig, dertig jaar eerder waren gebeurd." Fred Landzaat was op dat moment niet echt meer betrokken bij een amateurclub in de regio, nadat hij eerder wel jarenlang bij HW'24 had rondgelopen. „Als je in een nieuwe omgeving woont, ga je op een gegeven moment eens rondkij ken. Dan beland je toch weer bij een voetbalclub. Ik werd sponsor en op een gegeven moment vroeg voorzitter Gerard van de Voorde of ik teamleider bij het eerste wil de worden. Ko Stoutjesdijk was trainer en met hem heb ik prima samengewerkt. Met Adrie Bod- daert van Pabo hadden we de bes te sponsor van Zeeuws-Vlaande ren. Ik had echt het idee om door te groeien met HW'24, maar Ter- neuzen won die strijd." Waar Terneuzen de hoofdklasse bereikte, zakte HW'24 een beetje weg. Fred Landzaat: „Daar speelde afgunst ook wel een rol bij. In Oost-Zeeuws-Vlaanderen gunnen de kleinere clubs HW'24 heel wei nig. En ook binnen de club liep het niet. De één wilde naar links, Fred Landzaat JB1 verbouwp Wij helpen Vgrasg mefcftec verzorgeruyan uw tekeningen eficberékërvfegen, Wij verzorgen de compfsté benodigde .stukken voor uw bouw inclusief eventuele vergunningsdah#ahg,,zoalk o.a.: Bouwkuridïgf eftibbui^'sisch advies:; Constructief advies (stëfkfeberekeningen); -• Toetsing bfUwteluiLv5Ö12; Energieprestatie berekeningen; Funderingsadvaes. Voor meertnformatie: lng; V.A.O/fViricent) Calcn VAC Engineering^t>v Buys Ballotstraat 8-202 45Ö7'-DA SchoondïJke +3t <0)1 17'40 T812 infoiavacengineering.nl www.Yacengineering.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 40