zeeland j 3 915 Student leunt op ouders Adres Onbekend bij Omroep Zeeland 'Ik heb een week over als het geld op is' commentaar Om de inhoud Thermphos mag verder met plan betere filters HELFT HELFT Gimbrère middelburg woensdag 29 augustus 2012 euro is het bedrag dat uitwonende studenten maandelijks gemiddeld aan inkomsten hebben. 'Op maandagochtend móet ik echt uitslapen. Ik ben dan zo moe, dat ik het eerste uur college moet missen.' Mariska van Keulen (21) uit Renesse werkt elk weekend twintig uur. Als de jongste peiling klopt, neemt de ver kiezingsstrijd een in teressante wending. Het is niet meer de grote twee strijd die zich onlangs afteken de, tussen Mark Rutte van de WD en Emile Roemer van de SP. Diederik Samsom van de PvdA krijgt inmiddels duidelijk meer steun. Dat is prettig, want de verkiezingen leken even uit te draaien op een duel. Rutte of Roemer, rechts of links, geen opties. Dat Samsom nu wat meer stemmen trekt, wijst erop dat de kiezer de nuances in de standpunten ziet en dat het 'midden' niet is uitgespeeld. Deze wending heeft een pretti ge bijkomstigheid. Met drie of wellicht nog meer kopstukken om uit te kiezen, is de kans klei ner dat het een Amerikaanse campagne wordt die meer om de man draait dan om de zaak. Hoewel de persoonlijke kwali teiten van de lijsttrekkers be langrijk zijn omdat zij mogelijk het land gaan besturen, is het een goede traditie dat het hier toch vooral om de inhoud gaat ZEELAND KIEST Vanmiddag is lijsttrekker Hero Brink man (DPK) te gast in de Zeeuwse bi bliotheek (16.00 uur). Hij wordt geïn terviewd door PZC-journalist Ernst Jan Rozendaal en Omroep Zee land-verslaggever Ad Hagesteijn. www.pzc.nl/zeelandkiest #zee!andkiest MIDDELBURG - De eerste regionale uitzending van het KRO-radiopro- gramma Adres Onbekend, aan staande zondag, heeft een Zeeuws tintje. De uitzending gaat over de zoektocht van Vlissinger Emile Miedema naar Natasja Hoonhout, met wie hij in de jaren zeventig een muzikaal duo vormde. De twee muzikanten, die ook en kele jaren een relatie hadden, ont moetten elkaar in een Leids jonge rencentrum en gaven optredens in het hele land. Ze wonnen samen ook het Avro-televisiprogramma Nieuwe Oogst in 1972, maar gingen een jaar later ieder hun eigen weg. Mie dema zag Hoonhout meer dan der tig jaar geleden voor het laatst op het straatfestival in Vlissingen. Hij wil zijn voormalige geliefde graag terugvinden om nog een keer samerv met haar en andere muzikanten uit het jongerencen trum op te treden. „Ze lijkt van de aardbodem verdwenen", zegt Mie dema, enigszins ongerust. „Hoe MIDDELBURG - Fosforproducent Thermphos in het Sloegebied bij Nieuwdorp mag verder met 'nage- schakelde' techniek om de uitstoot van dioxine en ammoniak terug te dringen. Dat hebben Gedeputeer de Staten dinsdag besloten. GS hebben vertrouwen in de filter- methode die Thermphos kiest. Ook het uitgestippelde tijdpad is reëel. Daarom keuren GS de eind rapportage van Thermphos goed. Thermphos was verplicht een on derzoek uit te voeren naar de mo gelijkheden om de uitstoot van di oxine en ammoniak te verlagen. Het chemiebedrijf kreeg al voor 250.000 euro aan boete voor een te hoge uitstoot van dioxine en cadmium. De techniek om dat soort pieken te voorkomen en aan toekomstige strengere milieu-eisen te voldoen, kost Thermphos twin tig miljoen euro. Thermphos mag vanaf 1 januari 2015 minder dioxi ne en ammoniak uitstoten. Nu geldt voor de uitstoot van dioxine de norm van 0,4 nanogram per ku bieke meter lucht. Vanaf 1 januari 2015 is dat 0,1 nanogram. langer ik met de zoektocht bezig ben, hoe meer ik hoop dat het goed met haar gaat." De KRO werkt voor de regionale versie van Adres Onbekend samen met zeven regionale omroepen, waaronder Omroep Zeeland. In het programma komen zoektoch ten van mensen uit verschillende provincies aan bod. Adres Onbekend is vanaf 2 september elke zondag tussen 12.00 en 14.00 uur te beluisteren via Omroep Zeeland radio. /Hariska van Keulen (21) uit Renesse fie jaars bedrijfskunde Brasmus Universiteit Rotterdam woont op kamers Inkomsten Studiefinanciering 267 Bijbaantje 500 Zorgtoeslag69 Totaal 836 Uitgaven Collegegeld Kamerhuur Gas/ water/licht Ylobiele telefoon Studentenvereniging C Kleding Uitgaan Sten 7fi8 260 67 fiO 28 75 700 240 Totaal Saldo +/- - 952 3 7761 Mariska van Keulen uit Renesse komt geld te kort. foto Ronald den Dekker In de laatste week van de maand moet Mariska van Keulen (21) uit Renesse elk dubbeltje omke ren. „Dan is mijn geld altijd op. Ik eet dan vooral heel vaak met anderen." Van haar ouders krijgt de studente bedrijfskunde ook vaak wat eten of drinken mee naar Rotterdam, waar ze op kamers woont. „En als ik iets echt niet kan beta len, dan springen ze bij." Vorige maand bijvoorbeeld. „Toen had ik even te veel gebeld. Mijn ouders hebben toen mijn telefoonrekening betaald." Mariska's ouders draaien ook op voor haar ziektekos tenverzekering (140 euro per maand) en haar studie boeken. „De meeste boeken zijn Amerikaans en kos ten veel geld, in totaal wel 200 euro per kwartaal. Ik schaf de boeken nieuw aan, omdat ik niet het risico wil lopen dat ik uit een verouderde versie aan het le ren ben." Om haar collegegeld en kamerhuur te kunnen beta len, werkt Mariska in het weekend twintig uur als ser veerster bij grand café Helder in Renesse. Ze verdient vier- tot zeshonderd euro per maand met haar bij baan. Een leuke verdienste, maar twintig uur per week werken naast haar studie is best veel, geeft ze toe. „Op maandagochtend móet ik echt uitslapen. Ik ben dan zo moe, dat ik het eerste uur college moet missen." Toch blijft ze zo veel werken, want extra geld lenen van de overheid, dat wil Mariska absoluut niet. „Als je dat één maand doet, dan blijf je geld le nen", vreest ze. Als bedrijfskunde-student heeft Mariska haar inkom sten en uitgaven vrij goed in het vizier. Als ze kritisch naar haar 'huishoudboekje' kijkt, zou ze best wat zui niger kunnen leven. „Ik ga vaak lunchen op de uni versiteit. Dan geef ik vijf tot tien euro per keer uit: een slechte gewoonte. Ik zit bij een studentenvereni ging en besteed twintig of dertig euro per week aan uitgaan. Maar ik neem expres nooit een pinpas mee: met dat bedrag moet ik het van mezelf doen." De meeste studenten komen niet rond zonder financiële steun van hun ouders. Zes op de tien studenten krijgen geld van hun ouders: uitwonenden gemid deld 233 euro per maand en thuis wonenden 100 euro per maand. Dit komt neer op respectievelijk 25 en 19 procent van hun totale inko men Dat blijkt uit récent onder zoek onder bijna drieduizend hbo- en wo-studenten door het Nationaal Instituut voor Budget voorlichting (Nibud). Uitwonende studenten hebben el ke maand gemiddeld 915 euro aan inkomsten, thuiswonenden 535 eu ro. Hun grootste inkomstenbron is de studiefinanciering, maar twee derde komt alleen rond doordat de ouders belangrijke uitgavenposten voor hun rekening nemen. Het gaat hierbij vooral om college geld, de zorgverzekering en studie boeken. Bijna zeven op de tien stu denten hebben naast hun studie een bijbaantje. Gemiddeld levert dit 354 euro per maand op. „We kunnen deze cijfers jammer genoeg niet vergelijken met eerde re jaren, maar deze analyse laat wel zien dat de rol van ouders cru ciaal is in de financiële situatie van studenten", aldus een woordvoer ster van Nibud. Ongeveer 6 pro cent van de ondervraagde studen ten kan zelfs bij de ouders terecht voor een lening. Ouders blijken ook via de opvoe ding of als adviseur belangrijk voor de financiële situatie van hun kinderen. Zo komt uit het onder zoek naar voren dat ruim een der de van de studenten die niet le nen, deze keuze heeft gemaakt om dat de ouders dat afraden. Studenten die vinden dat zij tij dens hun opvoeding goed inge licht zijn over geldzaken (75 pro cent), gaan volgens het Nibud daar om beter om met hun geld dan studenten bij wie dat niet het ge val is. Deze studenten sparen meer, komen makkelijker rond en houden hun administratie bij. NOG 5 DAGEN GEHELE ZOMERCOLLECTIE v.d.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 3