zeeland j 23 HOUTWORM? Tanden poetsen is een vak brieven Politie bestrijdt identiteitsfraude Boeren zoeken 'zonneburen' woensdag 29 augustus 2012 Bouwbedrijf Rijk uit Heinkenszand bouwt aan de nieuwe showroom van Landrover in Goes. Economie in Zeeland Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Hedwigepolder Het lijkt mij een goed idee om de Hedwigepolder te behouden en zo veel mogelijk te bewerken en de ge wassen verplicht ter beschikking te stellen van de Derde Wereld. Wat zij het hardste nodig hebben, hier verbouwen en transporteren naar de meest hulpbehoevende; of een verdeling hiervan met andere landen maken. Moet toch te verwe zenlijken zijn? Wij blij, zij blij! Ad Viergever Ritthemsestraat 42, Oost-Souburg Hedwigepolder (2) Pechtold noemt de Hedwigepolder een paardeweitje. De D66 jongeren- club kwam met een gietertje sym bolisch de Hedwigepolder onder water zetten. Het gaat hier over polders waar voor door onze voorouders hon derden jaren gevochten en gewerkt is. Polders van waaruit west-Neder land in een periode van 1000 jaar gevormd is in een strijd tegen meer dan 100 stormvloeden waar bij tienduizenden slachtoffers zijn gevallen. Polders die Nederlanders tot de besten ter wereld maakten op het gebied van landbouwdij- kenaanleg, en waterbeheer. Er zijn weinig woorden die de nederland- se identiteit wereldwijd zo (posi tief) karakteriseren als het begrip polder. Polders als veilige plek om te leven en als duurzame bron voor voedsel en prachtige natuur voor iedereen. Polders die ons moe ten helpen de aanstaande voedsel- crises te bestrijden. Partijen die het belang van onze polders zodanig kwalificeren als D66 diskwalificeren zichzelf en zul len met hun gietertje onze toe komst geleidllijk onder water zet ten Jaap Basting Dorpsstraat 25, Zuidzande Hedwigepolder (3) Ik - geboren en getogen Zeeuw - ben vanaf het begin actief tegen ontpolderen geweest. Ben ook naar bijeenkomsten geweest om mijn reactie toe te lichten. Ontpol- dering is een vervelend terugke rend item van tegenstrijdheden in pers en politiek. België en Antwerpen wilden vanaf het begin stuwruimte bij een stormvloed creëren door te ontpol deren. Zij hadden geen geld of zin in een kering. Later met redelijk succes over de boeg van natuurbe houd en milieu gegooid. Er is nog slechts één pachter. De eigenaar van de polder is Belg. Laat die het uitvechten met zijn België en de EU en Nederland met de pachter. Hel nu over naar wel ontpolderen, mede om versnipperde kleine pol derstukjes erin te betrekken, die niet genoeg ha opleveren. Maar dan onder voorwaarde dat over een nieuw Scheldeverdrag onder handeld wordt. Geen schepen van 1813 maar con tainerreuzen op risicovolle Schel de! Einde aan verdiepingen maar goed baggeronderhoud en einde lijk de WCT realiseren voor transi to. J. A. Schrier J. D. P. de Smitstraat 39, Oost-Souburg Biobrandstof Op 15 augustus een zeer lezens waardig artikel in de krant: 'De strijd om eten' en op 21 augustus: 'Geen mais in tank maar frituur vet'. Uit die artikelen blijkt dat bio brandstof helemaal niet zo milieu vriendelijk is en een van de facto ren is die de voedselcrisis veroor zaakt is de verbouw van producten ^§0113-639760 die biobrandstof moeten leveren. Met andere woorden: het voedsel belandt uiteindelijk in de auto tank en niet op tafel. Brussel wil dat per 2020 10 procent van de transport brandstoffen in de lidstaten uit bio brandstof bestaat. Den Haag wil dit zelfs al in 2016 hebben bereikt'. Laten alle Nederlandse politieke partijen nu eens gaan inzien dat de zogenaamde groene oplossing een totaal verkeerde is. Beter ten halve gekeerd dan ten he le gedwaald! Het roer moet nu om, radicaal! Ons foute groene denken zou wel eens een heel akelige rouw rand kunnen krijgen. En dan gaat het over miljoenen slachtoffers. Andries Jumelet Magnolialaan 9, Yerseke Stationsbrug Middelburg zegt geen mankracht te hebben om de Stationsbrug al daar te 'bewaken' of toe te zien op het handhaven van het wandelge bied in Middelburg. Goes daarentegen heeft kennelijk mensen genoeg. Het was zondag middag 19 augustus; een warme, stille middag. We reden op de Post weg van 's-Heer Arendskerke rich ting Lewedorp. Op dat hele stuk hebben we misschien drie auto's zien rijden. Maar toch, daar stond ie, een witte personenwagen, bemand met een agent met laserpistool. Hij bewaak te daar kennelijke de verkeersveilig heid. Onveilig was het er echter niet met zo weinig verkeer. Misschien een stagiaire die moest oefenen? Zou kunnen, maar om op die plaats zo maar een agent te parkeren... zon de van de inzet. Sïem Huisman Trumanlaan 24, Goes ;j Veel Zeeuwse ondernemers I zijn somber gestemd over de li toekomst van hun bedrijf. il Positief Gemiddelde Zeeland 1 1' 'I Negatief Gemiddelde Nederland De GGD Zeeland zoekt vrij willigers om kinderen tan- denpoetsles te geven. En die mogen zelf best een kunstge bit hebben. door Ondine van der Vleuten Het kan beter met de mondgezondheid van de Zeeuwse jeugd, vindt mond hygiëniste Emmy Heineke, projectleider tandenpoet sen bij de GGD. Mondgezondheid? Bedoelt u: poet sen tegen gaatjes? Tegen gaatjes én ontstoken tand vlees. Bij onfrisse adem kun je ook de tong poetsen, maar tanden en tandvlees zijn het belangrijkst. Is tandenpoetsles niet overdreven? Tandenpoetsen is veel moeilijker dan mensen denken. En er zijn ook nieuwe inzichten over de bes te manier om tanden te poetsen. foto CPD Van boven naar beneden, van links naar rechts... Van boven naar beneden, dat zei den ze vroeger, in de tijd dat tan denborstels ook hard moesten zijn. Nu weten we dat je dan je tandvlees wegpoetst. Dus schrobben is fout. Tegenwoordig luidt het advies: van links naar rechts en niet alleen bovenop en de buitenkant, maar ook de binnenkant. Met een zach te tandenborstel, en een paar milli meter tandvlees meepakken. Drie keer per dag. Toch? Twee keer is genoeg, drie keer in veel gevallen te veel. Bij het tan denpoetsen smeer je je tanden in met fluoridetandpasta. Die fluori de maakt je glazuur hard en doet verder het werk. Moeten vrijwilligers zelfgave gebit- jes hebben? Nee hoor. Het belangrijkste is affi niteit met kinderen tot een jaar of acht. Gewoontes worden op jonge leeftijd aangekweekt. Als het dan goed gaat, heb je grote kans dat het later ook goed blijft gaan. Bij oudere kinderen hebben de ge woontes zich al gevormd. Bijstu ren is een stuk moeilijker. En een bewijs van goed gedrag, is dat vereist? Ja, dat wel. Verder moet je vooral in staat zijn kinderen en leerkrach ten enthousiast te maken. Wij be reiden de vrijwilligers op de gast lessen voor met een cursus.. Tan denborstels en tandpasta kunnen ze bestellen via een website. En ze krijgen een reiskostenvergoeding. Er hebben zich al vijf gegadigden aangemeld. Genoeg? Nee, we hopen er een stuk of twaalf te werven. Aanmelden kan bij mij, telefonisch via 0113-249456 of per e-mail: em- my.heineke@ggdzeeland.nl GOES - Alle verdachten van een misdrij f worden vanaf 1 september in Zeeland onderworpen-aan een uitgebreid identiteitsonderzoek. Aan de hand van vingerafdrukken, een foto en controle van de papie ren wordt bij een speciaal ingerich te 'identificatiezuil' de identiteit van de verdachte gecontroleerd. Die zuil komt te staan op alle gro te bureaus. Het systeem (Progis) wordt donderdag op het bureau in Goes gepresenteerd. MIDDELBURG - De provincie onder steunt een project, waarbij agra riërs steun zoeken voor het plaat sen van zonnecollectoren op land- bouwschuren. Het is de bedoeling dat burgers in die panelen investe ren en in ruil daarvoor landbouw producten krijgen. De provincie wil er in totaal 20.000 euro in stop pen. Het project heet 'Zeeuwse boer zoekt buur'. Vooral het con tact tussen boeren en burgers spreekt Gedeputeerde Staten aan. infbgraphic: Rolant Quist/foto: Ronald den Dekker/ bron: Kamervan Koophandel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 23