Oostkapelle vreest bouw 'Veerse Witte komt eraan, gegarandeerd' 181 zeeland SP Organiste De Jong geridderd bij jubileum Gemeente Veere waarborgt 'feilloze' aanpak van juridische kwesties Meer PROFILINE.NL - woensdag 29 augustus 2012 Kozijnen Dakkapellen Zonwering (0118) 820 220 Concert Apollo DOMBURG - Brassband Apollo geeft vanavond een zomeravondconcert in de Protestantse Kerk van Dom burg. De brassband wordt gediri geerd door Patricia Geertse. Aan vang: 20.30 uur. iiiï ts-' V- - door Annemarie Zevenbergen OOSTKAPELLE - De bouw van drie woningen aan de Oude Domburg- seweg in Oostkapelle heeft forse weerstand opgeroepen bij bewo ners van de straat. Een groep van 47 verontruste buurtbewoners heeft via een handtekeningenactie laten weten tegen de plannen te zijn. Tijdens de commissievergadering Ruimtelijke Ontwikkelingen ver woorde één van hen de zorgen van de groep. M. van Velthoven plaatste grote vraagtekens bij de economische noodzaak van de bouw van de drie huizen.- „Er staan nu 17 bouwkavels en 68 wo ningen in het dorp te koop. Waar om dan nu toch zo'n mooi gebied opofferen. Het is een enorme ver storing van die plek." Hij verweet de gemeente bovendien 'gesjoe mel met zichtlijnen'. „Er lag een zichtlijn van dertig meter, die is heroverwogen door de gemeente en vervolgens verdwenen. Waar is het beleid, wat is de strategie van de gemeente? Kunnen zichtlijnen zo maar weggehaald worden?" Van Velthoven vroeg zich even eens af waarom de landbouw grond nu bestemd wordt tot bouw grond terwijl de oud-eigenaar van de boerderij, die er nu nog staat, nooit mocht bijbouwen. „Er is ove rigens ook sprake- van dat de grond vervuild is door puin van de gesloopte zuiveringsinstallatie die ooit in Oostkapelle stond." „We hebben ook nooit het gevoel gehad dat we serieuze inspraak in de plannen hebben gehad. Er zijn ook nooit alternatieven ter tafel ge komen", besloot hij. De commissieleden vroegen zich eveneens af of de bouw van drie woningen op die plek noodzake lijk is. Zij toonden zich dan ook ontevreden over dit onderdeel van het bestemmingsplan kom Oostka pelle dat in de vergadering ook aan de orde kwam. Peter Holtring (PvdA/GroenLinks): „Is er een an dere reden, anders dan de wens van de projectontwikkelaar? Dat is te mager. Hoe zit het met de zicht lijnen, schuiven we die opzij als het ons zo uitkomt?." Verantwoordelijk wethouder Jaap Melse beriep zich op afspraken die in het verleden zijn gemaakt. „In de structuurvisie 2002 is dit vastge- legd. In 2005 heeft het toenmalige college besloten de boerderij te ver vangen door drie woningen en in 2009 is ingestemd met het stede bouwkundig advies. Er zijn nooit vragen over gesteld. Het getuigt niet van betrouwbaar bestuur om op gemaakte afspraken terug te ko men," Holtring hield hem echter voor dat het 'iets kroms heeft dat jaren later omwonenden pas hierbij be trokken worden'. „De gemeente raad heeft hier het laatste woord. Als wij het een slecht plan vinden, houdt het op." Melse zegde toe de stukken over de gedane toezeggin gen en eventuele bouwaanvragen van de oud-eigenaar van de boer derij toe te voegen. De gemeente raad buigt zich op 13 september over het bestemmingsplan Kom Oostkapelle. Het is gelukt, juicht Stichting Op Goede gronden. De eerste grote oogst Zeeuws Witte is gedorst. Nu wordt de bak- en brouwkwa- liteit van het oude graanras be keken. Spannend, want er zijn grootse plannen voor de hervon den blanke graankorrels. door Annemarie Zevenbergen Het is alsof de kurk van de wijn gaat, mijmert secretaris Arndjan van Wijk van Stichting Op Goede Gronden als het zeil van de grote 'berg' Zeeuwse Witte afgaat. Dat dit gepaard gaat met een enor me plens regenwater uit het doek deert hem niet. Het oude tarweras is opnieuw tot leven gebracht door de Stichting. Afgelopen najaar gezaaid op een akker aan de Veerse Smidsweg en halverwege deze maand geoogst. Het is de eerste grote oogst van het oude broodtarweras voor de Stichting. Vrijwilligers laden de tar we op boerenkarren. Dat is nog een hele kunst blijkt al snel. De 80-jarige Wim Vos uit Ga- pinge, op z'n elektrische fiets op weg naar de bejaardensoos, moest toch even kijken en de nodige aan wijzingen geven: 'lei de aere op de aere' en 'op 't lest 't hart goed opvul len, klinkt het resoluut. „Dit is echt een vak van vroeger', zegt Vos. Hij zet z'n witte pet wat rech ter op de kop en vertrekt uiteinde lijk, richting soos. De boerenkarren rijden vervol gens, getrokken door Zeeuwse trekpaarden, naar het Bastion. Daar staat een stukje technisch ver nuft te wachten om het leaf letter lijk van het koren te scheiden. De Borga dorskast van Lein Brasser uit Sint Laurens. Een begrip onder kenners én de trots van Brasser die het apparaat een tiental jaar ge leden op de kop tikte in Drente. „Bij een sjacheraartje. Ik heb 'm he lemaal gereviseerd, gezandstraald en nu doet 'ie het zonder manke ren," zegt de voormalig loonwer ker tevreden. De trekker voor de kast, een oude John Deere, knapte hij ook zelf op. Als de tarwe eenmaal in de least verdwijnt, gaat het rap. Aan de ach terzijde komen de korrels er 'schoon' uit. Uit de pers aan de voorkant schuiven geperste stroba len. Het is één wolk van stof en strodeeltjes. Het talrijke publiek laat zich echter door het lawaai van de Borga en rondvliegend stro- stof niet uit het lood slaan. Ook Veers burgemeester Rob van der Zwaag steekt de helpende hand toe vanaf een boerenkar. Arndjan van Wijk vertelt dat de kwaliteit van de tarwe nu wordt getest. „Ik ben wat voorzichtig, maar heb goe de hoop. Het was vroeger een goed ras. We gaan straks op proef een witbiertje brouwen van 20 ki lo graan. Veerse Witte zou een mooi naam zijn. Maar alles moet je stap voor stap doen en dit is al een hele stap geweest. Het is de grootse oogst Zeeuwse Witte tot nu toe." Stichtingsvoorzitter Kees Mol: „Ik schat zo'n 2000 tot 3000 kilo. Iets minder dan verwacht om dat de korrels vrij klein zijn. Dat krijg je als je geen kunstmest ge bruikt." „De Zeeuwse Witte? Die komt er. Gegarandeerd. Ik zou er nu wel zin in hebben",, verzucht hij. Lein Brasser uit Sint Laurens is de eigenaar van de Borgia dorskast. Hij stak zelf ook flink de handen uit de mouwen in Veere. MIDDELBURG - Kerkmusicus Mar- greeth de Jong heeft ter gelegen heid van haar jubileumconcert een koninklijke onderscheiding ontvangen. Ze werd benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nas- sau. De versierselen werden uitge reikt door burgemeester Harald Bergmann in de Nieuwe Kerk in Middelburg. Deze maand is het veertig jaar geleden dat zij, toen als elfjarige, voor het eerst als organist optrad in de kerk. Ze speelde in Goudswaard, Dirksland en Middel burg. Zij is een componiste met een internationale uitstraling die concerten geeft in in binnen- en buitenland. Van haar hand verschenen bewer kingen van psalmen en gezangen voor orgel en/of koor. En ze heeft een reeks cd's gemaakt. Voor haar werk op muzikaal gebied ontving De Jong verschillende internationa door Henk Postma Margreeth de Jong heeft zojuist de onderscheiding ontvangen uit han den van burgemeester Harald Berg mann. foto Lex de Meester le prijzen en onderscheidingen. Verder is ze docente in het hoofd vak 'orgel' aan de Roosevelt Aca demy te Middelburg. DOMBURG - De gemeente Veere handelt juridische kwesties be paald nog niet allemaal feilloos af DTV'er Wim Bartels illustreerde dat dinsdagavond met twee recen te voorbeelden van 'fouten, misver standen en geklungel'. Maar er is nu eindelijk - zes jaar nadat bleek dat de 'juridische kwaliteitszorg' te kort schoot - een ferme stap in de goede richting gezet. Wat de eerstverantwoordelijke wethouder René Molenaar (CDA) betreft gaat Veere op juridisch vlak zelfs 'excelleren'. Anderhalfjaar te rug stelde de gemeenteraad nog 'geschrokken' vast dat Veere nog steeds niet altijd nauw genoeg om springt met de rechten van bur gers of bedrijven. Maar gistera vond - een jaar later dan was geëist - kon de raadscommissie voor Maatschappelijke Ontwikke ling dan toch opgelucht vaststellen dat een heel pakket aan verbetre- ringen is doorgevoerd. De 5,5 juristen van de gemeente treffen elkaar nu wekelijks om hei kele kwesties te bespreken, contro leren elkaar veel beter, en leggen zonodig zelfs hun oor te luister bij andere gemeenten. Het is nu ook zo gemakkelijk niet meer dat amb tenaren - zonder de' juristen te raadplegen - hun gangetje gaan, of dat B en W politieke redenen voor rang geven boven juridische zorg vuldigheid. Het pakket aan maatre gelen moet een 'feilloze' aanpak ga randeren. PvdA/Groenlinks, WD en D66 vroegen zich wel af of alle goede bedoelingen in de praktijk kunnen worden waargemaakt. Wethouder Molenaar, en ook het CDA, bena drukte nog dat het vrijwel altijd goed gaat, en dat de krant alleen de weinige 'negatieve dingen' naar boven haalt. In ieder geval, consta teerde DTV, gaat het nu de goede kant op: „Maar het woord 'feilloos' kan beter-achterwege blijven."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 18