Noordpool: nog nooit zo weinig ijs binnenlar ij 7 Mastenbroek plotseling overleden Altijd korting op stipreizen.nl Nederland: regels energiewinning dinsdag 28 augustus 2012 door Bjjïimse Dankeirt DEM HAAG - Nog nooit is er zo wei nig ijs gemeten op de Noordpool. Satellietmetingen tonen aan dat het ijsoppervlakte nu al onder het vorige ultieme minimum is ge daald. De komende weken zal er nog minder ijs zijn, verwachten klimaatwetenschappers omdat het ijs op de Noordpool gemiddeld tot half september smelt. Satellieten meten sinds de jaren ze ventig het ijs, vertelt glacioloog Peter Kuipers Munneke (32), on derzoeker bij het Instituut voor Marien en Atmosferisch Onder zoek in Utrecht. „De toonaange vende metingen worden gemaakt door instituten in Japan en de VS. Die gebruiken beide een iets ande re methode om te schatten hoe veel ijsschotsen er op het water drijven." De gegevens van de Japanse satel liet laten nu al een nieuw mini mum zien. Net als de Amerikaan se satelliet, vertelt senior onderzoe ker Ad Stoffelen (50) van het KNMI. „Er is volgens die meting zo'n 10 procent minder ijs op de Noordpool in vergelijking met 2007." Volgens de metingen zou nog zo'n vier miljoen vierkante kilometer poolijs resteren. Dat klinkt als veel, STAVANGER - Nederland wil dat er internationale regels komen voor de winning van energie in het Noordpoolgebied. Dat zei minister Maxime Verhagen (Economische Zaken) gisteren op een energie conferentie in het Noorse Stavan- ger. Het Noordpoolgebied herbergt grote olie- en gasreserves. Omdat de vraag naar energie wereldwijd blijft groeien, is het volgens minis- DEN HAAG - Voormalig Europarle mentariër Edith Mastenbroek van de PvdA is vorige week donderdag op 37-jarige leeftijd overleden. Dat meldde de PvdA gisteren op haar website. Mastenbroek was in de ja ren '90 een stuwende kracht ach ter de vernieuwingsbeweging Niet Nix van PvdA-voorzitter Felix Rot tenberg. In 2000 hielp-ze bij de ver kiezingscampagne van de Ameri kaanse Democratische presidents kandidaat Al Gore. In 2004 werd ze gekozen in het Eu ropees Parlement voor de sociaal democraten. Ze specialiseerde zich onder meer in internetzaken. Een jaar na haar aantreden werd ze ver kozen tot jonge Europarlementa riër van het jaar in een poll onder leden van de Jonge Europese Fede ralisten (JEF). Ze verliet het Euro pees Parlement bijna vier jaar na dat ze erin was gekozen. In april 2008 gaf ze haar zetel op. Ze was toen al een jaar ziek met een burn-out. Een woordvoerster van de partij zei dat ze een natuurlijke dood is gestorven. maar sinds de satellietmetingen be gonnen is ruim 30 procent van het poolijs verdwenen, vertelt Stoffe len. Ook de hoeveelheid sneeuw in het Noordpoolgebied neemt steeds sneller af. Deze zomer lag er - binnen de poolcirkel minder sneeuw dan ooit sinds de metin gen 45 jaar geleden begonnen. De gevolgen van het verdwijnen van ijs en sneeuw versterken het smelt- proces, vertelt glacioloog Kuipers Munneke. „Sneeuw en ijs in het Noordpoolgebied vormen een spie gel voor zonnestralen. Ze kaatsen zonlicht terug. Omdat er steeds meer ijs smelt, wordt steeds meer warmte vastgehouden op aarde. Daardoor smelt juist nog meer ijs en sneeuw." Ook al groeit een gedeelte van het ijs weer aan in de winter, de kans is groot dat de Noordpool in de toekomst geheel ijsvrij is in de zo merperiode. Wanneer dat precies gaat gebeu ren, blijft lastig te voorspellen, zegt Kuipers Munneke. „Maar telkens weer blijkt dat de modellen wor den ingehaald door de werkelijk heid, het ijs.smelt sneller dan voor speld." Stoffelen: „Kijken we naar de metingen van de afgelopen ja ren, dan is het goed mogelijk dat de Noordpool ergens vanaf 2030 aan het einde van de zomer geen ijs meer heeft." ter Verhagen slechts een kwestie van tijd voordat deze voorraden moeten worden aangewend. Daar om pleit hij voor bindende interna tionale regels om milieuschade te voorkomen. „Niet of we energiewinning moe ten toestaan, maar hoe we dat op een verantwoorde manier kunnen doen, dat is de uitdaging waar we voor staan", aldus de minister. Het smeltende poolijs leidt niet on middellijk tot stijging van de zee spiegel, zegt Stoffelen. „Omdat het ijs in de zee drijft. Maar mogelijk kan warmer water het afsmelten van de ijskap op Groenland versnellen. En dat zorgt uiteindelijk wel voor een stij gend zeeniveau." Kreta, Olympia, korting bij gekocht N°rmaai 4 JPet 68% "as nog Spedkoor Grieken' ie en IJ*®

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 7