Weinig woon' werkverkeer in Zeeland 22 Makkelijk om mensen Ie leren kennen Ideaal, 20 dicht bij de binnenstad Team Fraanje fietst tegen kanker brieven CÊfuintechniek^Mtuinkassentand dinsdag 28 augustus 2012 Sï Zeeuwen werken dicht bij huis door René Schrier MIDDELBURG - Zeeuwen maken niet veel woon-werkkilometers. Dat blijkt uit het regionale kwar taalbericht van het ING Econo misch Bureau. Dat is opmerkelijk want in veel regio's buiten de gro te steden worden juist wel veel woon-werkkilometers afgelegd, noord-oost-Groningen spant de kroon met een gemiddelde van 22 kilometer per enkele reis per dag. In de regio Delft en het Westland worden met 8 kilometer per enke le reis gemiddeld de minste kilo meters afgelegd. Zeeuws-Vlaande- ren zit op 11 en de rest van Zee land op 17 kilometer. De ING meldt over Zeeland dat de provincie in staat is een relatief groot deel van de Zeeuwen in het eigen gebied van werk te voorzien. Dat zou veroorzaakt kunnen wor den door de vrij lange reistijden naar de rest van Nederland, wat voor veel Zeeuwen aanleiding kan zijn om juist in de eigen regio te blijven. Grote werkgevers als Dow Chemical, het toerisme en de Zeeuwse havens creëren veel werk gelegenheid voor de lokale bevol king. Ook omgekeerd is de pendel ge ring. Slechts 6 procent van de werknemers komt uit andere ge bieden. Het ING Economisch Bu reau constateert verder dat de ge middeld hoge arbeidsparticipatie in Zeeland zich vertaalt in een lage werkloosheid, die traditioneel ver onder het Nederlands gemiddelde ligt. Het verschil in huizenprijzen (hoog in de steden, laag op het platteland) kan een reden zijn om toch wat verder tussen woning en werk te reizen. Daar komt bij dat verhuizen niet altijd meer nodig is door de opkomst van telewerken. Ook daardoor is het minder drin gend om dichter bij het werk te gaan wonen. In Noord-Brabant doet west-Bra bant het het beste met een om vangrijke voedings- en genotsmid delenindustrie en veel logistieke dienstverlening rond Moerdijk. De ING schetst een vrij somber beeld als het gaat om de economi sche groei in de Nederlandse re gio's. De groei was in 2011 lande lijk 1,2 procent, wordt voor dit jaar geraamd op een daling van 0,6 pro cent en voor volgend jaar op een daling van 0,1 procent. Voor Zeeland liggen die cijfers op een daling van 0,1 procent voor 2011, een daling van 0,4 procent voor dit jaar en een daling van 0,6 procent voor 2013. MIDDELBURG - Ze hebben zich een half jaar voorbereid, en vrijdag 7 september is het dan eindelijk zo ver: het Fraanje Cycling Team pro beert zoveel mogelijk keren de Mont Ventoux te beklimmen, een kale berg in het zuiden van Frank rijk. Dat doen zij om zo veel moge lijk sponsorgeld te verzamelen voor de strijd tegen kanker. Het geld wordt ingezet voor onder zoek naar nieuwe medicijnen, in studenten verblijven, zoals het er nu naar uitziet, op het riviercruise schip in Vlissingen. de hoop dat binnen tien jaar de be handeling van kanker zo ver gevor derd zal zijn, dat kanker van een dodelijke een chronische ziekte wordt. Een extra motivatie daarbij was het overlijden van de vader van één van de teamleden aan de ze ziekte. De Zeeuwen hebben in middels al meer dan 234.000 euro verzameld. Voor de laatste stand van zaken en donaties: www.fraanje.com/ven2-4cancer De Duitse Josefïne Degen- hardt uit Münster had voor haar aankomst in Vlissingen - gisterochtend- geen idee dat ze tijdelijk op een woon boot kon gaan wonen. 'Heel erg cool' vindt ze het. De 19-jarige studente gaat vier jaar Vitaliteitsmanagement 8c Toeris me studeren aan de HZ. „Ze vertel den me vanochtend dat er nog plekken vrij waren op de boot, en dat ik straks in één van de units kan. Daar ben ik erg blij mee, want het is moeilijk om op eigen houtje een appartement te vin den. Bovendien hoef ik nu geen meubels te kopen." Ze denkt dat het heel gezellig wordt op de boot. „Ik vind het heel leuk dat we hier met allemaal studenten samen op een boot zit ten. Zo is het makkelijk om nieu we mensen te leren kennen." Dat ze de kleine hut en het sani tair met een andere student moet delen, vindt Josefïne geen enkel probleem. „Er is een grote geza menlijke ruimte. Het is maar voor een maand, en zo maak je des te sneller vrienden." En de huurprijs? „Ik vind 395 euro per maand best goedkoop", zegt Jo sefïne. „Mijn zus studeert in Apel doorn. Zij betaalt veel meer voor haar kamer." Toen Raphaëlla Timmer (19) uit Vlissingen hoorde dat er een studentenschip in haar woonplaats kwam, wist ze me teen: 'daar wil ik wonen'! „Ik vind het een hartstikke leuk idee en heb me daarom meteen ingeschre ven. De boot ligt ook nog eens heel dicht bij de binnenstad. Ideaal!" De HZ-studente, die begint aan de opleiding Management, Economie en Recht, vindthet woonschip meer op een hotel lijken dan op een studentenaccommodatie. „Ik had alleen maar kamers verwacht, maar er is ook een heel grote ruim te. Dat vind ik fijn, want zo kan ik makkelijk andere studenten ont moeten. Als je in een appartement woont, zie je niemand. Hier gaat ie dereen stappen en naar school." Nu ze haar kamersleutel gekregen heeft, komt ze er wel achter dat er vooral buitenlandse studenten wo nen. „Ach, dat is goed voor mijn En gels." De huurprijs, daar baalt Raphaëlla bij nader inzien wel een beetje van. „Ik vind 395 euro per maand veel geld voor zo'n kleine hut. Er zit dan wel ontbijt en avondeten bij, maar ik werk in een café, dus ik ben er heel vaak niet. Voor de andere stu denten is het wel fijn dat ze op het schip kunnen eten." Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Markt Domburg I-Iet moet niet gekker worden! Twee woningen worden verbouwd tot winkelruimtes met apparte menten erboven (11 augustus). Per winkel twee recreatieve apparte menten. Hoeveel winkels er op Markt 4 en 5 komen, is onbekend! De soort ook niet; dat is blijkbaar van ondergeschikt belang. Het lijkt de omgekeerde wereld. Het plan is volgens de gemeente aangepast aan de omringende bebouwing. Dat had ook moeten gebeuren bij het voormalige KPN gebouw. Maar nee, daar heeft de gemeenteraad zonder blikken of blozen steden bouwkundige randvoorwaarden goedgekeurd, terwijl ze zich geen enkele voorstelling kan maken, hoe dat kolossale gebeuren in de kleinschalige omgeving past. Van 't Groentje is niets geleerd. Het parke ren bij de toekomstige appartemen ten op de Markt schijnt geregeld te zijn. Heeft men ook aan laden en lossen gedacht? Opnieuw lijkt on dernemersbelang te winnen van bewonersbelang. De kern wordt weer een stukje onleefbaarder. Hoe lang gaat dit nog zo door? D. Wisse Weverijstraat 5a, Domburg Josefine Degenhardt (19) uit Münster (Duitsland) vindt het geen probleem dat ze haar kamer moet delen met een andere student, foto's Ruben Oreel Raphaëlla Timmer (19) uit Vlissingen wilde heel graag op het riviercruise schip in haar woonplaats wonen. „Het lijkt wel een hotel." .V.-M-VW ©Husqvarna' [fomerse] De zomer staat bij ons weer bol met gloednieuwe modellen tuinkassen en noviteiten. Ook onze collectie sfeervolle buitenverblijven is verder uitgebreid. Bovendien hebben we het hele jaar door een groot assorti ment tuinmachines en -gereedschappen. Kortom... CF Tuintechniek en Tuinkassenland hebben voor elke echte buitenlevensgenieter wat wils! specialist in tuin- en parkmachines, tuinkassen! prielen, oranjerieën, overkappingen J.W. Frisostraat 31, 4413 CB Krabbendijke, Nederland tel.:0113 - 501255 fax:0113-503684 info@cftuintechniek.nl www.cftuintechniek.nl en www.tuinkassenland.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 58