Het moet een spelletje zijn 50% korting Waterschap klepelt of hakselt waterlopen 20| zeeland Wilde venkel ruikt naar drop in de kruidentuin in Graauw 1 op een abonnement én een Samsung Galaxy ACE t.w.v. 299,- gratis! Bestel snel op www.vodafone.nl/pzc O dinsdag 28 augustus 2012 door Pascalle Cappetti GRAAUW - Wilde venkel ruikt naar drop. De feloranje bloemetjes van de Oost-Indische kers smaken naar radijsjes en citroenmelisse - op je nachtkastje - werkt prima te gen irritante muggen. Groep 7 en 8 van basisschool Ter Doest in Graauw kreeg maandag natuuron derwijs in de praktijk. De leerlin gen van meester Karei Lansu na men een kijkje in de kruidentuin aan de Irenestraat in hun dorp. Daar werden ze verwelkomd door Geke GraafF, Annemarie (Amitz) Schmitz en Annemarie Theunisse. Zij willen de leerlingen de komen de tijd elke week in groepjes van zeven wegwijs maken in de won dere wereld van geneeskrachtige en eetbare kruiden en bloemen. Het drietal onderhoudt met nog enkele dorpelingen de openbare kruidentuin die zij in amper vijf maanden tijd op een kaal grasveld je hebben gerealiseerd. Geke ver telt de kinderen dat ze gerust ook na schooltijd in de kruidentuin mogen komen, maar dat ze niet zo maar dingen in de mond moeten stoppen die ze niet kennen. Dat kan heel gevaarlijk zijn, houdt ze hen voor. Vooral de meisjes tonen belangstel ling voor de tuin. Ze willen weten waar de Afrikaantjes ook al weer voor dienen ('tegen de aaltjes') en Leerlingen van basisschool Ter Doest op bezoek bij de kruidentuin in Graauw die dit voorjaar is geopend. Nu, vijf maanden later, staat de tuin volop in bloei. foto Mark Neelemans 5H52XSSSSSS5K-Z Speciale aanbieding voor PZC Lezers 24 maanden Vodafone Voordeel Web SAMSUNG -fc .ilIG 07:21 O X Min SMS Internet* Normaal Actieprijs 60 40 200 Mb €,34- €15.- 120 80 200 Mb €j34- €17,50 180 120 300 Mb €44- €20,- 240 180 400 Mb €>4- €22,50 360 240 400 Mb €27,50 Het gemiddelde verbruik in Nederland ligt op ongeveer 200 Mb per maand. Bron: Opta Kijk op de website voor meer gratis toestellen met identieke aanbiedingen! Voor vragen en meer informatie bel: 0900-0603 KCMs/gesprew vodafone Kijk op.de website ook voor aanbiedingen met toestellen en abonnementen. Abonnementen al vanaf 7.50 en altijd in combinatie met een gratis toesteL Bovenstaande actie abonnementen hebben een contractduur van 2 jaar. Oe aansluitkosten bedragen 30.-. Zolang de voorraad strekt Aan Mobiet Internet zijn geen aansluitkosten verbonden. Alleen online verkrijgbaar. Typ-, druk- of zetfouten voorbehouden. WJIJUIIIIBMnJtBlliyilllllllllllflIIIIIIII'l'lllii'liliilllil'IJIII doot Hans Tabbers willen zelfs wel meehelpen. Geke is blij met hun interesse. „Als de kinderen enthousiast zijn, worden de ouders dat misschien ook." Want het clubje vrijwilligers kan nog wel wat hulp gebruiken. „Met een uurtje per week zijn we al ge holpen." Toch zijn beide Annema- ries en Geke niet ontevreden over het resultaat na vijf maanden zaaien en vooral veel wieden. De dille staat een meter hoog, de goudsbloem is aan de tweede ron de toe en de pompoenzaadjes doen het geweldig goed op de com- posthoop. Een bankje, parasol en watertanks kregen ze al van dorps genoten. Ook de zaden zijn krijger tjes. „We zijn blij met alles!" Kraanmachinist Joris van Rijn (32) van wa terschap Scheldestro- men kan zich prima verstoppen, midden in de polder. Maar met goede naviga tie is hij toch te vinden, nabij het kruispunt van de Koning Willem III-weg en de Keijzerstraat, aan de rand van Vogelwaarde. Hij houdt zich daar bezig met het onderhoud aan bermen en wegen. In dit geval het egaliseren van het zandpad, want veel meer stelt de Koning Willem III-weg niet voor. Toch moet ook deze route berijd baar zijn voor polderverkeer. Eén van de laatste klusjes op dit ge bied, deze zomer. Komend najaar vergt het onderhoud aan de sloten alle aandacht. Elk seizoen heeft zo zijn werkzaamheden. Joris start de motor van zijn kraan, trekt zijn schoenen uit en schuift die op de treeplank. Op kousenvoe ten nestelt hij zich in zijn stoel in de cabine. Overal hendeltjes. Alles lijkt vertrouwd, hij verricht zijn handelingen zonder twijfelen. Thuis moet je hem niet vragen waar de verschillende functies voor de bediening precies zitten, links of rechts, vertelt hij. Hij zou er lang over na moeten denken. Nu is er geen enkele aarzeling. Hij manoeuvreert zijn machine gerou tineerd, alsof het zijn speeltje is. „Het moet ook een spelletje zijn. Dan blijft het leuk." Joris is heel tevreden met zijn kraan, waarmee hij ook graafwerk doet. De graafbak kan 360 graden draaien, dus kan ook in een verti cale stand worden gebruikt. Zo kan hij overtollig materiaal, takken en ander ongerief eenvoudig ver wijderen. „Dat werkt heerlijk." Zijn vorige kraan had een lepel- steel van drie meter, deze van on geveer 2,5 meter. „Met de andere kraan kon je verder reiken, maar bleef je in de hoogte steken." Ver velend, zeker op Belgisch grondge bied, waar vaak kabels over de weg hangen. Het is altijd uitkijken dat je daar niet achter blijft haken. „Deze kraan heeft een extra knik- punt, is daarom veel compacter en mobieler. Een fijne machine om mee bezig te zijn." Hij heeft altijd de radio aan met zijn favoriete muziek: de zender Cf Music. „Geen geouwehoer, maar arbeidsvitaminen. Dat werkt het fijnst." Joris schept zijn graafbak vol met materiaal uit een laadbak achter een tractor. Hij strooit het over het zandpad en schraapt het egaal met zijn graafbak, zodat alle gaten zijn opgevuld en er weer een strak weg dek ontstaat. Hij gebruikt zoge naamd freesasfalt. Dat is afkomstig van vernieuwde wegen, waar het asfalt is gesloopt en in brekers ver pulverd. Het waterschap hergebruikt het als wegverharding. „Het is steviger dan zand. Dat spoelt bij de eerste regenbui weer terug in de sloot," verklaart Joris. Waarom voor dit leven gekozen? Het zit in de familie. Vader was machinist, zijn oudere broer werd het ook. Van kleins af aan ging Jo ris met pa mee. Hij was vier jaar en zat al bij hem op schoot in een kraan. In zijn schooljaren fietste hij naar zijn vader, om op de tree plank van de kraan mee te rijden. Het was voor hem altijd duidelijk: na de lts naar de tweejarige machi nistenopleiding in Bergen op Zoom. Eén dag naar school en vier dagen praktijk bij de werkgever van zijn broer. Hij kon er onmid dellijk terecht en is er vier jaar ge bleven. Maar als je iets niet graag doet, moet je er mee stoppen, is zijn de vies. TERNEUZEN - Waterschap Schelde- stromen maait de komende maan den (tussen nu en december) wa terlopen in Zeeuws-Vlaanderen. Daarbij wordt de nieuwe maaime- thode, die vorig jaar op sommige plekken werd ingevoerd, op meer plekken toegepast. Smalle sloten worden gemaaid met een klepelmaaier. Het gras wordt in de bermen gelegd. Het is aan de boer om het te laten liggen of af te voeren. Voor waterlopen met een breedte van meer dan 70 centimeter wordt een maaikorf ge bruikt. Het waterschap hakselt het maaisel daarna, waarna het in klei- n'e stukjes op het land blijft liggen. Die duidelijke verdeling in maai- wijze van smalle en brede sloten is een gevolg van het samengaan van de schappen boven en onder de Westerschelde. Het moet duidelijk heid scheppen voor onder meer ei genaren van grond rond de sloten. Overigens wordt die methode pas volgend jaar overal ingevoerd. Dat heeft te maken met langlopende contracten met lokale aannemers. Er is een app met die informatie, die is te vinden via het zoekwoord ArcGIS. Het waterschap laat ook op de ei gen website zien waar en op welke manier er gemaaid wordt. www.scheldestromen.nl/geo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 56