'Maak historie van Van Melle zichtbaar' Fietsen terug dankzij Els i8l zeeland Precieze locaties van oplaadplekken bekend Parkje op begraafplaats almanak Door de grond dinsdag 28 augustus 2012 Is-ie nu grijs of groen? De kleur van een moderne fiets kan nog weieens tot verwarring leiden. Vroeger was een fiets geel of rood, daar bestond geen misver stand over. Nu is de tweewieler bijvoorbeeld alle schakeringen grijs. door Pascalle Cappetti Els den Hamer was 25 jaar verantwoordelijk voor de fietskijkdagen bij de poli tie. „Soms weten mensen zelf niet welke kleur hun gestolen fiets heeft." Op 3 oktober houdt de politie in Terneuzen voor de laatste keer een kijkdag van gevonden fietsen, dit keer bij Kees Michielsen aan de Nijverheidsstraat in Terneuzen. Daarna neemt de gemeente Ter neuzen die taak over. Els den Hamer (49) zal het mis sen, de regelmatige ritjes door de streek om met een busje een fiets op te laden die ergens in het water ligt, in een brandgang is achtergela ten of al een paar dagen op een on verlaten plek ligt. Net als ze de ge sprekjes zal missen met de kijkers die hopen dat hun geliefde stalen ros terecht is. Op andere dagen werkt ze binnen aangiftes uit, doet met collega's van het secretariaat de administra tie van het Terneuzense wijkteam Ze had de smaak van het filmen wel te pakken. Een opname hier en nog eentje daar. Beelden genoeg om het evenement zo spannend mogelijk in beeld te brengen. Ingrediënten waren er te overstoere Zeeuwse trekpaarden, zwetende mannen en een antieke oogstmachine. Dat moest toch een aardige video opleveren. De zwoegen- Cornelia Schmidt wil de directe omgeving van het graf van haar moeder, Maria Margaretha van Melle, op de oude begraafplaats van Breskens inrichten als een parkje. Want er is in Breskens weinig tot niets dat nog zichtbaar refereert aan deze invloedrijke familie. Els den Hamer van de politie in Terneuzen coördineerde 25 jaar de kijkda gen voor gestolen en gevonden fietsen. foto Mark Neelemans door Wilma Valk en vangt zo nodig mensen op die op het politiebureau aan de Rose- gracht hun verhaal kwijt willen over wat hen is overkomen. Diefstal van fietsen gaat 'met perio des', heeft ze gemerkt. „Een tijdje geleden werd de één na de ander gestolen. Op dit moment hebben we wel zo'n veertig fietsen staan van wie de eigenaar niet bekend is." En dan gaat het dus niet over de fietsen die via een speurtocht in de computer snel gematcht kun nen worden met de rechtmatige ei genaar. Want Els merkt dat veel mensen niet de moeite nemen om aangifte te doen van de diefstal of vermis sing van hun fiets. Ze denken dat het toch geen zin heeft, weet ze. Dat de politie wel wat anders te doen heeft dan achter fietsendie ven aan te gaan. En dat terwijl er best veel fietsen worden teruggevonden. De laatste jaren is het drukker dan ooit bij de kijkdagen die twee keer per jaar - april en oktober - worden gehou den. „In het begin zag je bijna nie mand, nu komen tientallen men sen op de kijkdagen af. Waarschijn lijk omdat we er meer publiciteit aan geven", denkt Els. En vanwege de crisis. „Een fiets is best duur." Mensen krijgen niet zomaar hun vermeende eigendom terug. „Dan zeggen ze: 'die lijkt er wel op'. Maar ze moeten altijd een aangifte of een sleuteltje kunnen laten zien. Anders blijft-ie hier." Tip? redactie@pzc.nl De Koninklijke NV Van Melle's Confec tionery Works mag dan in 1946 van Bres kens naar Rotterdam zijn verhuisd, een gevoelsmatige link met het vissersdorp is er nog altijd. Cornelia Schmidt, de kleindochter van PC van Melle, wil dat zo hou den door het graf van haar moe der, Maria Margaretha van Melle, op de oude begraafplaats van Bres kens te behouden en de directe omgeving in te richten als een parkje. Ferdinand Zwaan, klein zoon van PC's broer Izaak, wenst bovendien een informatiebord over de familie Van Melle in het dorp. Want er is in Breskens gek genoeg weinig tot niets dat nog zichtbaar refereert aan deze in vloedrijke familie. Van Melle, opgericht in 1900, was met ruim driehonderd werkne mers de grootste werkgever in het vooroorlogse Breskens. Izaak van Melle tekende voor het artistieke en culturele aandeel. Hij richtte muziekverenigingen op en ont wierp de bekende Van Melle-blik- ken. PC (Pierre-Comelis) van Mel le ontwikkelde een aantal soorten snoep, waaronder de beroemde Mentos. De naam Van Melle leeft in Bres kens voornamelijk in de herinne ring van de oudere Bressiaanders. Anno 2012 is er nog maar één tast baar bewijs van het leven en ster ven van de leden van deze roem ruchte familie in het dorp:' de graf- de paarden kwamen weer aan en de verslaggeefster deed een stapje naar achter om ze nog net wat beter in beeld te brengen. Plots verdween ze echter compleet on der het maaiveld. Met haar lengte overigens een behoorlijke prestatie, constateerden de omstanders be smuikt lachend. Ze weet nu hoe het voelt om door de grond te zakken. 1. Verlichte Bierkaai heeft allure van... 2. Bezoekers Gildefeesten trotseren... 3. Aanhoudingen Kloosterzande en Waarom vertrekken jongeren uit Zeeuws-Vlaanderen? Of juist niet? Lees het op www.pzc.nl/klassenwerk TIPS NAAR redtern@pzc.nl steen van de op 7 juli 1912 geboren en op 6 november 1934 overleden Maria Margretha Schmidt-van Mel le. Haar dochter Cornelia Schmidt was tien maanden toen haar moe der overleed. Zij liet een aantal ja ren geleden de nog bestaande graf steen op de oude begraafplaats van de voormalige gemeente Oost burg aan de Weijkmanlaan op knappen: „Door aannemer Jan Vis ser", aldus Schmidt „Die herinner de zich nog de uitvaart van mijn moeder. Hij was toen een kleine jongen maar wist nog dat er zo mooi werd gezongen." Zingen en muziek lag de familie Van Melle na aan het hart. Behalve de grootste werkgever in Breskens voor de Tweede Wereldoorlog, was de familie op sociaal en cultu reel gebied heel actief. Van Melle zorgde ook voor elektriciteitaan sluitingen in Breskens en had een eigen vliegtuig en diverse schepen. De familie Van Melle zette Bres kens daarmee op de kaart. Juist daarom vindt een aantal naza ten, kleinkinderen van de oprich ter het opvallend dat er nergens in Breskens iets over de firma Van Melle is terug te vinden. Cornelia Schmidt-Van Melle heeft al ruim zeven jaar geleden contact gezocht met de gemeente Sluis en op eigen kosten een plan laten maken om de oeroude begraafplaats om te to veren tot een luisterrijk parkje met een wandelpad en bankjes. „Een prima idee", aldus haar neef Ferdi nand Zwaan, die werkt aan een uit gebreid boek over de familie. „Dan kan er misschien een bord bij met door Martijn de Koning OOSTBURG - De precieze locaties van de drie nieuwe oplaadplekken voor elektrische auto's in de ge meente Sluis zijn bekend. Het gaat om het Jaagpad in Sluis (bij het grote parkeerterrein), Boulevard de Wielingen in Cadzand-Bad (bij het Duinplein) en de Grote Kade (bij het Spuiplein) in Breskens. Bij elk oplaadpunt kunnen twee au to's tegelijkertijd opladen. De komst van de oplaadpunten is een uitvloeisel van een overeen komst die de stichting E-Laad en de Zeeuwse gemeenten vorig jaar tekenden. Verspreid over de pro vincie moet de stichting 75 oplaad punten kunnen aanleggen. Een deel ervan is inmiddels gereali seerd, zoals eerder deze maand aan De Statie in Hulst en het Hof te Zandeplein in Kloosterzande. Terneuzen heeft er nog maar één: op het busstation. Stichting E-laad wil in Sluis graag vijf oplaadpuntén realiseren. Het gemeentebestuur bekijkt nog de mogelijkheden om ook in Oost burg en aan de kust (ter hoogte van Nieuwvliet of Groede) een lo catie aan te wijzen. De eerste drie locaties moeten bin nen een paar maanden in werking zijn. enige informatie over het bedrijf en de familie die zoveel voor Bres kens heeft betekend en zeker een stempel op deze plaats heeft ge drukt." Schmidt woont in Amsterdam en

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 54