Butten Bewetjm 5 dam bracht zout en nieuw leven. Ook veel kwallen, overigens. Het pad eindigt aan de voet van een stijl oprijzende verdedigingsmuur. Napoleon, ongetwijfeld. Deze weken heeft Medea van het Zeeland Nazomerfestival in deze. hoek het heft in handen genomen - tribune, batterijen met lampen, tenten, veel blauw vlagvertoon. Bij de jachthaven wordt het leven weer ex plosief Veere is kennelijk nogal eens doelwit geweest. Je moet even omhoog kijken bij num mer 24 op het Bastion. Het zolderraam toont in glas-in-lood een vallende bom, met de da tum 7-11-1944. Aan de overkant van de haven stijgen er ook kruitdampen op. Kaai nummer 77, hier woonde en werkte de Amerikaanse historicus Hendrik Willem van Loon. Hij gaf in 1928 zijn naam aan de zeilwedstrijd, die nu jaarlijks voor platbodems en ander varend erfgoed wordt gehouden. Maar het gaat niet om Hendrik Willem. Ter hoogte van het raam op de eerste verdieping zit er een kanonskogel in de gevel. Ik kan het nog steeds niet goed geloven, maar het verhaal wil dat het een kogel is, afgeschoten van een schip, dat in 1809 deel uitmaakte van de Engelse invasievloot die het op Walcheren had voorzien. Heel Zeeland zat toen in de Franse invloedssfeer. De Engelsen dachten Napoleon een gevoelige slag toe te brengen door de vaarweg naar Antwerpen te veroveren. Vandaar de landing op Walcheren. De hele expeditie liep op een fiasco uit. Verrassend genoeg komen we die geschiedenis even verderop in woord en beeld tegen. We stuiten na de Warwijcksestraat- met travalje! - op een hek met een zinken plaat, waarin de volgende zin is uitgesneden: '1809 De Zeeuwse koorts velt honderden soldaten'. Leuk, als je zo letterlijk tegen het verleden aanloopt. Maak van die honderden overigens maar duizenden, want de Engelsen vielen bij bosjes. Aan de uitwerpselen te zien zitten we nu in een scha pendomein. Het pad achter het hek slingert zich mooi langs molen en verdedigingswer ken. Bovenop één van de wallen staan nog niet zo lang drie kanonnen in formatie. Bouwjaar 1811, ze hebben lange tijd als meerpalen langs het Kanaal door Walcheren dienst gedaan. Nu liggen ze heroïsch in de aanslag. De trekschuit biedt uitkomst, anders hadden we op onze schreden terug moeten keren. Nu steken we de gracht over en komen uit bij de wal, waarin de Franse keizer in 1812 een bom vrije, gemetselde doorgang liet aanbrengen. Meestal is de gang nogal spooky, maar in deze tijd goed verlicht omdat het Medea-publiek erdoor wordt geleid. Terug in het daglicht kie zen we weer richting Oostwatering. Gelukkig, Vandekop heeft op ons gewacht. Jan van Damme dinsdag 28 augustus 2012 verwerkt werd. Waarom een nieuwe schuur? We kunnen alleen maar raden: bouwvallig heid, stormschade, vergroting van de boerde- rijgrond? Hoe dan ook: op de grond die bij de hoeve hoorde en hoort, komen twee plaatsen voor waar eerder ook boerderijen hebben ge staan. Die zijn volledig verdwenen. 'Quisten- burg' en 'Kromme Krekebestaan alleen nog als veldnamen en als plekken waar wel eens een paar stenen worden opgeploegd. Verscholen onder de gebouwen en de grond van het huidige Zeeland met haar hoeves en erven zit op veel plaatsen nog een ander stukje interessant Zeeland. Over dat Zeeland zal deze rubriek gaan; Zeeland als gelaagd land dus. Gerard Smallegange iir Hoeve Torënzicht, Wolphaartsdijk. Foto's Willem Mieras Het bouwjaar op de balk boven de mendeur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 37