4\ Wmdei aft -v-erumuler LtUUj op üuuj 'dinsdag 28 augustus 2012 infographic Donja O foto re Foto's: 1Kanonskogel uit 1809 in de gevel van Kaai 77 Veere. 2) Zolderraam met bom in glas in lood. 3) Hek dat herinnert aan Engelse invasie 1809.4) Bomvrije doorgang met schietgaten. 5) Kanonnen uit 1811.6) Trekschuit over de gracht tussen twee wallen. 7) Inundatiebeeld van David Vandekop, met uitzicht op de Kreek van Veere. Het inundatiemonument van David Vandekop op de Polredijk bij Veere: het start- tevens eind punt is robuust. Gestapelde onverzettelijkheid, met helder geglazuurd groen, blauw en wit. Een beetje fantasie en je ziet een inktvis, die met zijn tentakels betonnen blokken omarmt. Op elke zijde van de vierkante sokkel is een datum in het beeld gefreesd: 3,7,7 en 11 okto ber 1944 - de bombardementen op de dijken bij Westkapelle, Vlissingen, Ritthem en Veere. Vernietiging bracht bevrijding. De ochtend voelt nog augustus. Op weg van Middelburg naar Veere is er veel haast om op tijd te komen, naar school en naar het werk. Bij het kleurige beeld op de dijk tussen het Veerse Meer eade Veerse Kreek slaat de ontspan ning toe. Niet alleen door het picknickbankje. Zeil- en motorboten spiegelen in het water van Oostwatering. Twee hardlopers passeren op het fietspad - zij rennen omdat ze de tijd hebben. De oude zeedijk richting Veere is het domein van grazende koeien. Ze staan waar ze staan, zetten bij nadering geen stap opzij - even laten zien wié hier het eerst was. Door de hoog opschietende bomen en struiken aan beide zijden is het uitzicht beperkt. Dat moet be schutting geven als het hard waait. Halverwege richting Veere verlaten we via een veewerend hek de dijk. Het meer ontvouwt zich in een panoramaview. Getemde zee: het gekabbel te gen de keirand langs het wandelpad heeft niets meer met branding te maken. Het verderop aangelegde strandje zou bijna zand in de ogen strooien. Maar inmiddels is het water toch maar weer mooi zout. Het inzicht kwam laat, het Veerse Meer was na de afdamming in de jaren zestig van de vorige eeuw in een brakke soep met veel zeesla veranderd. De in 2004 in gebruik genomen doorlaat in de Zandkreek- In Zeeland zijn veel din gen niet wat ze lijken. Of anders gezegd: onder de ene werkelijkheid schuilt nog een andere. Net als bij een appel of een ui: om bij de pit of kern te komen moet je steeds weer een nieuwe laag afpellen of schillen. Zo vergaat het mij ook bij het zoeken en onderzoeken van Zeeuwse boerderijen en de grond waarop ze gelegen zijn. Als je de bouwgeschiedenis van een oude hoeve hebt ontrafeld ben je blij, en ga je die historie boekstaven. Dan ben je ermee klaar, denk je dan. Maar vaak blijkt dat het tegendeel waar is. Dan is er nog een eerdere situatie en/of geschiedenis. Neem nu de boerderij waar ik zelf geboren en getogen ben; de hoeve Torenzicht in Wolphaartsdijk. Een mooie traditionele, met riet gedekte en met geteerde planken gepotdekselde schuur uit 1768. Dat jaartal is te vin den op de dikke balk boven de middelste mendeur. Compleet met een volledige datum en initialen van de bouwende timmerlieden. Als je dat weet, ben je klaar. Totdat je ontdekt dat er voor die tijd op datzelfde erf ook al een hoeve stond. Alleen iets meer naar achteren. Al langer-had het me een beetje verbaasd dat de oude drinkput (te) ver achter de gebouwen lag. Dat er nog een oude mestvaalt was geweest achter (de resten) van de huidige. Dat het oude boerenhuis (afgebroken rond 1900) meer naar achter stond. De schuur die er nog steeds in oude glorie staat, heeft opvallend dunne gebinten. Die waren, dacht mijn opa, destijds afkomstig van een rank gebouwd schip; in ieder geval waren ze niet nieuw bij de bouw van de hoeve in 1768. Als je al deze gegevens op een rijtje zet, is de logische conclusie dat de gebinten afkomstig waren van een eerdere schuur, met bouwjaar begin 17e eeuw. Toen werd er vaak zuiniger gebouwd. Het hout- aangevoerd uit de Baltische staten en/of Scan dinavië - was nog duur. Want er werd nog niet zoveel aangevoerd. De Zeeuwse vloot was nog in opbouw, en ook waren veel schepen nodig voor de oorlog en voor de vaart op Indië en Amerika door de pas opgerichte VOC en WIC. Heel anders dan in de 18e eeuw, toen er hout plenty was uit het Noorden, en de Zeeuwse vloten naar de Oostzee een soort veerdienst uitvoerden. Onze schuur uit 1768 is dus logischerwijze gebouwd met hout dat al meer dan ander halve eeuw eerder dienst deed in de vorige schuur, gebouwd op datzelfde erf. Er werd een nieuwe schuur gebouwd waarin de oude

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 36