'Paralympische sporter is ook een topsporter' 241 sport Janssen keert alsnog terug naar Vitesse Natoer Peronne prooi voor De Schoolmeester dinsdag 28 augustus 2012 De Nederlandse afvaardiging voor de Paralympische Spelen in Londen telt 91 sporters. door Fred Rabout OOSTBURG - Roger de Schoolmees ter (72) uit Terneuzen kreeg op zijn achtste zijn eerste duivenhok je. Op zijn zestiende liet hij een be vriende liefhebber zijn duiven in een vereniging inkorven. Zesenvijf tig jaar later zag de Zeeuws-Vla ming een jaarling doffer als 'snel ste van Zeeland' vanuit Peronne binnen wippen. „Het was tijd voor een succesje", vond De Schoolmeester. „Vroeger had ik ze maar in te korven en ze vlogen al aan kop. Het was alweer twee jaar geleden dat ik de snelste van Zee land op mijn naam schreef" Peronne was de vierde natoer van het seizoen, waarin jonge duiven het in een gezamenlijke strijd op namen tegen de oude. Het was geen provinciaal concours, omdat de afstanden te gering waren, ter wijl ook de wind en massale trek een te grote rol speelden. De Schoolmeester had 23 duiven ingekorfd bij De Reisduif in Sluis kil. Oudé en jonge duiven, maar wel allemaal doffers. „Bij de oude laat ik op dinsdag ook altijd even de. duivin zien. Vrijdags voor het inkorven doe ik dit weer. Dan we ten ze dat er iemand op hen zit te wachten als ze thuiskomen. De dinsdag is een extra ontmoeting. We zijn allemaal verliefd geweest, weten hoe dat werkt." De lichte blauwe jaarling die zich ditmaal als eerste meldde, is een prijsvlieger. „Nog nooit echt de kop, maar zaterdag wel", aldus De Schoolmeester. De melker uit Ter- neuzen kreeg zijn- duiven afgelo pen zaterdag toch knap naar huis. In zijn vereniging pakt hij zestien prijzen van de 23 ingekorfde dui ven. De eerste was zijn twaalfde ge tekende. Aan vitesseconcoursen (de sprint) doet De Schoolmeester het liefst mee. „Ik hou er niet van om een hele dag op de duiven te wachten. Op de korte afstand speelt de wind een nog grotere rol dan op het langere werk. Het gebeurt wei eens dat de duiven niet moe zijn als ze thuiskomen en dus een paar extra rondjes willen draaien. Dat scheelt plaatsen in de uitslag." De Schoolmeester heeft ten aan zien van zijn hobby veel te danken aan zijn vrouw. „Ik was vroeger vrachtwagenchauffeur en vaak een week van huis af. De verzorging en het toerwerken naar de beken de piek in de sport deed m'n vrouw dus." 'Het duivenseizoen loopt op zijn einde. Er staan nog enkele klassie kers voor jonge duiven op de rol. Komende zaterdag is dit de Derby der Junioren vanuit Orleans voor jonge duiven. Daarnaast de natoer voor oude en jonge duiven vanuit Morlincourt. André Cats is als chef de mis sion verantwoordelijk voor de uit 91 fysiek of verstandelijk be perkte sporters die meêdoen aan de Paralympische Spelen in Londen. Topsporters noemt hij ze. „Want het zijn vrijwel alle maal fulltime sporters." door Edwin Fischer PAPENDAL - André Cats is trots op wat er de laatste jaren in ons land bereikt is in de paralympische sport. De opsomming van wat fei ten zegt veel over het werk dat hij en zijn medewerkers bij het NOCNSF verzet hebben. „We zijn in vier jaar tijd van één fulltime coach bij het zwemmen naar acht takken van sport gegaan die de be schikking hebben over fulltime coaches. Daardoor kunnen spor ters van maandag tot en met zater dag met hun sport bezig zijn. Veel mensen weten wel dat Epke en Ra- nomi dertig uur per week trainen. Dat onze meeste paralympiërs dat ook doen, weet men niet." Hij wil er maar mee aangeven dat sporten met een beperking in ons land een vlucht aan het nemen is. Een noodzakelijke ook. „De ont wikkelingen in de paralympische sport is mondiaal duizelingwek kend. Er zijn veel meer landen die er serieus mee aan de slag gegaan zijn. Wij moeten dus ook mee en kunnen ook mee. Het maakt bij het NOC niet uit of het om valide sport of sport met een beperking gaat. We faciliteren en stoppen er ook evenredig veel geld in. Als er al een verschil is met onze sup port, dan beschikken de vali de-sportbonden vaak over een uit gebreider kader. Zoals een kracht trainer of een voedingsdeskundi ge. Maar het uitgangspunt is het zelfde, we willen succesvol zijn in topsport." Dat moet de komende weken lei den tot minimaal dezelfde medail- leoogst als vier jaar geleden in Pe king. Toen won de Oranje-ploeg 22 medailles, Cats wil dat aantal minimaal evenaren. Dat klinkt niet als een topsportdoel, maar de geboren en getogen Drachtster ver wijst naar de ontwikkeling in de paralympische sport. „In Peking werden we negentiende in het lan- denklassement. Als we daar bij de ze Spelen hoger in eindigen, dan denk ik dat we het uitstekend ge daan hebben." De 43-jarige uit het zwemmen af komstige Cats is voor het eerst chef de mission. Hij volgde in 2008 Thea Limbach op. „Zij was nog vrijwilligster. Het is nu on denkbaar dat iemand op vrijwilli ge basis deze nevenfunctie vervult. Ik ben al prestatiemanager para lympische sport bij het NOC en vanuit die functie is het het meest logisch dat ik ook de chef de miss ion ben geworden." In die gecombineerde functie doet Cats eigenlijk hetzelfde als Maurits Hendriks, de chef de mission van de zo succesvolle olympische ploeg. „Het verschil is dat half Ne derland niet over mijn schouder mee zit te kijken en wel bij Mau rits. Maar ook voor mij geldt dat ik in de laatste vier jaar naar dit eve nement heb toegewerkt." Cats zegt ook dat er geen verschil is in werken met beperkte sporters of werken in de reguliere (top) sport. „De faciliteiten zijn hetzelfde, dus de eisen aan de sporters ook. Wij werken ook met een A-status, die dezelfde rechten geeft als bij de 'ge wone' sport. Het verschil is dat men bij ons bij de beste vier van de wereld moet horen en bij de re guliere sport bij de beste acht. Maar dat is logisch, omdat bij ons het deelnemersveld toch aanmer kelijk kleiner is. Maar het draait overal om hetzelfde, de sporters willen presteren. Dat spreekt mij aan, motiveert mij. En dan is er dus geen verschil of het om valide of beperkte sporters gaat." Cats kijkt enorm uit naar 'zijn' Spelen. „Bij deze Paralympische Spelen is het voor het eerst dat de organisatie hetzelfde is als bij de Olympische Spelen. Dus de men sen die het atletiek enkele weken geleden organiseerden, doen dat nu ook weer." Hij mist wel de aan dacht van de media. „Al wordt dat ook steeds beter. Maar dat heeft ook met commercie te maken. Het bedrijfsleven vindt ons ook steeds beter. Gelukkig maar, want zonder die partners kunnen wij niet de fa ciliteiten bieden die we nu wel kunnen. En dat is ook nodig, want we hebben wel al veel stappen ge maakt, maar zijn er nog lang niet." Cats weet nu al dat hij ook de ko mende vier jaar de verdere ontwik keling in de paralympische sport wil meemaken. „Ik ga heel graag door tot de Spelen -van Rio in 2016. Want hoe je het ook wendt of keert: ik heb al veel functies in de sport en vooral het zwemmen bekleed, maar dit is toch een van de mooiste banen in de sport dié je je voor kunt stellen." ARNHEM - Theo Janssen vertrekt alsnog met onmiddellijke ingang naar Vitesse. De Arnhemse club en Ajax hebben maandag overeen stemming bereikt over een trans fer van de middenvelder. Dat meldt Sport Promotion, het mana gementbureau dat de zaken van de linksbenige voetballer behar tigt. Ajax en Vitesse bereikten vrijdag middag al een akkoord over een af koopsom van 600.000 euro. De Arnhemse club maakte later be kend dat het slechts een half mil joen wilde betalen. Vitesse is Ajax maandag alsnog tegemoetgeko men. Janssen is opgelucht, zo benadruk te hij via zijn zaakwaarnemer. „Ik voel me opgelucht, zo kun je het wel stellen ja", reageerde de Arn hemmer. „Dit heeft allemaal veel te lang geduurd. Dat lag niet aan mij of aan onze eisen. Van mijn kant is er alleen maar duidelijk heid geweest: ik wilde graag naar Vitesse en heb van begin af aan ge zegd dat ik daar ook zelf in wilde investeren. Gevoel is voor mij be langrijker dan euro's." Ajax nam Janssen vorig jaar voor drie miljoen over van FC Twente. Na een moeizame start had hij na de winterstop een aandeel in de landstitel van de club uit de hoofd stad. Janssen wilde terug naar Vi tesse omdat Frank de Boer hem geen basisplaats wilde garanderen. „De Boer is eerlijk tegen me ge weest door vooraf te melden dat ik dit seizoen niet alle wedstrijden zou gaan spelen. Ik ben eerlijk ge weest door open uit te spreken dat ik onder die omstandigheden lie- foto Mike Groll/AP Titelverdedigster Samantha Stosur bereikte eenvoudig de tweede ronde van de US Open. ver naar een andere club uit wilde kijken", vindt Janssen. „Ik zal altijd met veel plezier terug kijken op mijn tijd bij Ajax", ver volgde de 31-jarige middenvelder die voor drie jaar tekent bij Vites se. „We hebben toch de titel ge- pakt vorig seizoen, dat was een kick om mee te maken. De reden dat ik weg wilde, heeft ook niets te maken met de club op zich. Maar alles met het perspectief dat ik geboden kreeg op het veld." Janssen stond van 1998 tot en met 2008 ook al onder contract bij Vi tesse. In 2003 werd de middenvel der verhuurd aan RC Genk. Bij Vi-" tesse was hij in 206 competitiewed strijden goed voor 21 doelpunten. Bij FC Twente speelde Janssen drie seizoenen (86 competitie duels en achttien treffers). Theo Janssen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 24