Poppen opmaat tot kunst in Koudekerke Oma Koosje geniet van eigen stekkie 2 o I zeeland 50% korting Parkeren Goes duurder, boete hoger Zeeuwse Witte in oude stijl gedorst in Veere Speciale aanbieding voor PZC lezers op een abonnement én een Samsung Galaxy ACE t.w.v. 299,- gratis! Bestel snel op www.vodafone.nl/pzc |0 dinsdag 28 augustus 2012 W msssasssssmeissmaBi SBfSRSaWHilBSSBWSSSSII Zevende editie evenement start met maken vogelverschrikkers door Annemarie Zevenbergen KOUDEKERKE - Creativiteit en origi naliteit staan centraal tijdens de derde wedstrijd 'Wie maakt de leukste vogelverschrikker van Kou dekerke'. De poppen vormen het begin van de zevende Koudekerke uit de Kunst. De vogelverschrikkers worden morgen tussen 14 en 17 uur ge maakt op camping De Kiekendief in Koudekerke. Het kunstevene ment zelf begint maandag. Wilma de Groot van de organiserende On dernemers Vereniging Koudekerke (OVK): „We hebben dit jaar weer zo'n veertig exposanten. Het moet ook niet groter. De gezelligheid en de kleinschaligheid maken de rou te. We willen zo veel mogelijk ex posanten uit Koudekerke. Niet te veel van buiten, dan wordt het te algemeen." Desondanks droomt de onder neemster zelf nog steeds van een 'groter geheel': „Kunst by the Sea. Onder die paraplu zouden alle kunstroutes op Walcheren kun nen vallen. Zo kun je een com pleet beeld bieden van wat er wan neer te beleven is. Je hebt dan ook- meer kans om subsidies binnen te halen. Maar ja, dat vergt een heel plan en we moeten nu al alle zei len bijzetten om dit ieder jaar te organiseren". De zevende editie kent weer een uitgebreid programma met mu ziek, kunst en cultuur. Wethouder Chris Maas verricht maandag 3 sep tember om 10.00 uur de opening op Dorpsplein. Leerlingen van Klinket en De Sprong zingen door hen gekozen liedjes. De prijsuitrei king voor de vogelverschrikkers wedstrijd is dan eveneens. Daarna kunnen dorpsbewoners en onder nemers een pop adopteren. Dinsdag 4 september is er vanaf 19.30 een een poëzie-, muziek en voorleesavond in Woontrend. Woensdag 5 september speelt jazz trio East of Sun op camping De Kiekendief (20.00 uur) en donder dag 6 september treedt mannenen- semble Lezzom op in de Michaëls- kerk op het Dorpsplein (20.00 uur). Harmonie Voorwaarts geeft vrijdag een concert op Sint Antho- nijshoelc vanaf 19.30 uur. De kunst- route in en om Koudekerke en Dis hoek is donderdag en vrijdag van 10 tot 18 uur en zaterdag van 10 tot 17 uur. De exposanten tonen hun werk thuis of op locatie. Daarnaast is er een overzichtsexpositie in Woontrend aan de Duinstraat. GOES - Parkeren in Goes kost per 1 januari 1,60 euro per uur, een ver hoging van (afgerond) 10 cent. Ook voor een parkeerboetes moet met ingang van die datum meer worden betaald; 56 euro, twee eu ro meer dan nu. Dat staat in de Verordening par keerbelasting die de gemeenteraad op 6 september zal vaststellen. Hoewel burgemeester en wethou ders in 2010 al hebben besloten om de tarieven voor straatparke- ren en de parkeergarage jaarlijks te verhogen, stijgt het uurtarief voor betaald parkeren vrij hard: van 1,20 euro in 2010 naar 1,60 euro in 2013. Vanwege de bezuinigingen gaat het tarief van 2011 tot en met 2014 elk jaar drie procent omhoog, bo venop de inflatiecorrectie van twee procent. In 2013 wordt boven dien nog eens een stijging van 0,1 eurocent per uur doorberekend, puur om de exploitatie van de par keergarage Westwal kostendek kend te maken. Feitelijk betekent dat dat mensen die de parkeergara ge bewust mijden, er toch aan meebetalen. Parkeerboetes wor den ook duurder, per januari moet daar 56 euro voor worden afgetikt. 'Onze dochter Hilde leert Franse woordjes bij oma in de unit. Daar is het lekker rustig' Sjaak «die Kome De 87-jarige Koos Lukasse-Huis- sen (Oma Koosje) woont sinds de zomer van 2010 bij dochter Nelleke en haar gezin in 's-Gra- venpolder. Oma is dementerend en heeft haar eigen stekje in een unit naast de woning. Mantel zorg in optima forma. door Frank van Cooten Mevrouw Lukas- se-Hüissen woon de nog steeds in haar eigen huisje in - 's-Gravenpol- der. Het ging echter steeds een beetje minder. Ze verdwaalde in haar eigen dorp, vergat steeds meer dingen en liet zelfs een keer het gas aan. Diagnose: beginnende dementie. Ze kreeg in het najaar van 2009 op name in een gesloten afdeling als indicatie. „Maar daar vonden we oma eigenlijk nog te goed voor", blikt Sjaak de Korne, de man van Nelleke, terug. „Ze besefte alles im mers nog heel goed. We kregen drie maanden de tijd erover na te denken. We zijn met de familie - Nelleke heeft zeven zussen en drie broers - gaan overleggen. Toen hebben we besloten dat oma bij ons ging wonen." In eerste instantie zou een stuk aan de bestaande woning worden gebouwd. Maar de procedures voor het krijgen van een bouwver gunning zouden te lang duren. Daarom is besloten een losse unit te kopen. De garage werd gesloopt en op de vrijkomende plek kwam de wo ning van oma te staan. „We heb ben heel goed overlegd met de buurtbewoners. En we hebben veel medewerking gekregen van de gemeente Borsele. Want ook voor de gemeente was dit iets nieuws." Het gebouwtje werd door de fami lie helemaal verbouwd tot een comfortabel huis dat van alle ge makken is voorzien. Als mevrouw Lukasse uit bed stapt, gaat automa tisch het licht aan, er staat een kof- fieautomaat en een magnetron (ko ken op gas kan niet meer) en er is een ruime badkamer die groot ge noeg is voor de medewerkers van thuiszorg. Ze krijgt drie keer per week eten van tafeltje dekje, twee keer eet ze bij de dagopvang in Goes en in het weekend eet ze bij Sjaak en Nelleke. Er hangt ook een cameraatje. In de woonkamer van Sjaak en Nelle ke staat het beeldscherm om te kij ken of alles goed gaat met oma. In de zomer van 2010 verhuisde oma van haar vertrouwde huis naar de unit. „Ze was daar heel ver drietig over. In het begin wilde ze terug naar haar oude huisje.. Maar dat duurde gelukkig maar kort." De deur platlopen bij haar dochter doet ze niet. „Zo blij is ze met haar eigen stekkie. Als we buiten zitten met de familie komt ze er gezellig bij zitten. Daar geniet ze intens van. Ze is de afgelopen twee jaar behoorlijk achteruit ge gaan, maar je merkt aan alles dat ze van alle momenten geniet. Ook onze kinderen vinden het gewel dig oma in de buurt te -hebben. Onze jongste dochter Hilde leert Franse woordjes bij oma Koosje thuis. En Hilde smeert boterham men voor oma. Vroeger gebeurde dat andersom." door Annemarie Zevenbergen VEERE - Het oude tarweras Zeeuw se Witte wordt vandaag in Veere op traditionele wijze gedorst door vrijwilligers van de Stichting Op Goede gropden. Het dorsen, vanaf 14.00 uur op het Bastion bij de haven, gebeurt met behulp van een oude Borga-dors- kas uit 1951. Het geeft de histori sche markt, die in het seizoen we kelijks op dinsdagen wordt gehou den, extra cachet. De tarwe wordt in schoven aangevoerd op authen tieke boerenkarren met Zeeuwse trekpaarden van de Stichting Het Werkend Trekpaard. Zeeuwse Witte is een broodtarwe- ras. Het werd vorig najaar gezaaid op een hectare landbouwgrond bij het stadje Veere en op 15 augustus geoogst door de beide Stichtingen. Het was de eerste grote oogst van de tarwe voor Op Goede gronden. De schoven, die half augustus op het land werden neergezet om ver der te kunnen drogen, worden nu traditioneel gedorst. Zeeuwse Witte is niet alleen een goed broodtarwe, maar blijkt ook geschikt om witbier van te brou wen. Stichting Op Goede Gronden zet zich onder meer in om oude, vaak vergeten rassen weer terug te brengen op de Zeeuwse akkers. 24 maanden Vodafone Voordeel Web Voor vragen en meer informatie bel: 0900-0603 'co.-is/gesprew vodafone Kijk op de website ook voor aanbiedingen met toestellen en abonnementen. Abonnementen al vanaf 7,50 en altijd in combinatie met een gratis toestel. Bovenstaande actie abonnementen hebben een eontractduur van 2 jaar. De aansluitkosten bedragen 30.-. Zolang de voorraad strekt. Aan Mobiel Internet zijn geen aansluitkosten verbonden. Alleen online verkrijgbaar. Typ-, druk- of zetfouten voorbehouden. 240 180 400 Mb €_45i- €22,50 360 240 400 Mb €fï,- €27.50 Het gemiddelde verbruik in Nederland ligt op ongeveer 200 Mb per maand. Bron: Opta Kijk op de website voor meer gratis toestéllen met identieke aanbiedingen!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 20