Bergmann wil jeugd betrekken bij bestuur i8| zeeland Toekomst Veere nu warm onthaald 46 'Kast Peter Cerritsz-orgel mag weg' Dijkversterking bij kerncentrale is klaar dinsdag 28 augustus 2012 Volgende maand wordt Harald Bergmann 47 jaar. Door de benoeming van Bergmann heeft Middelburg de jongste burgemeester van Zeeland. Tot maandag was Rob van der Zwaag van Veere (50) de benjamin onder de Zeeuwse burgemeesters. door Aniniemarie Zevenbergen DOMBURG - Niet voor niets weiger de de Veerse gemeenteraad in juni de visie van het college van B en W op de toekomstige structuur van de gemeente te behandelen. Burgemeester en wethouders moesten eerst hun huiswerk maar eens overdoen en de inbreng van de bevolking in de visie verwer ken, was de duidelijke boodschap. Dat heeft het college goed in de oren geknoopt, getuige de stroom complimenten die het maandaga vond ten deel viel tijdens de verga dering van de commissie Ruimte lijke Ontwikkeling. In de nieuwe ontwerpvisie die ter tafel lag, waren de 54 zienswijzen van Veerenaren dan ook keurig verwerkt. Evenals de opmerkingen vanuit de Veerse raadsfracties die in maart dit jaar op het stuk wa ren gegeven. De extra aandacht voor de kleine kernen, waarbij behoud dan wel verbetering van de leefbaarheid voorop staat, is een belangrijke punt. Ieder dorp moet minimaal één eigen gemeenschappelijke voorziening of ontmoetingsruimte hebben. Het zo veel mogelijk weren van landbouwverkeer door de' dorpen, BORSSELE - Het dijkvak Van Citters- polder in Borssele is weer voldoen de sterk om een zogenoemde su- perstorm te weerstaan. Dit dijkvak ligt voor de kerncentrale Borssele. Het waterschap Scheldestromen heeft dat deel versterkt omdat eind 2010 bleek dat de grasbekle ding niet voldeed aan de veilig heidsnorm, zodat het bij een zwa re storm beschadigd kon raken. De oude kleilaag is verwijderd en er is een kleilaag van 1,55 meter dijk op aangebracht. Deze kleilaag zorgt ervoor dat het dijk overslag- bestendig is. Overslaande golven brengen door de kleilaag geen schade toe aan de constructie. aandacht voor andere woonvor men, regulering van het camper- toerisme en een meer flexibele op stelling voor nevenactiviteiten bij agrarische bedrijven zijn enkele an dere zaken die nu duidelijker zijn terug te vinden. WD uitte nog wat zorg over het feit dat het college inbreiding pri mair als uitbreidingsmogelijkheid ziet. „Het is niet de bedoeling dat alle open plekken in de dorpen worden dichtgebouwd. Renovatie en herbestemming zijn zeker zo goed." Het CDA waarschuwde er voor dat de structuurvisie 'niet ver starrend mag werken' en toonde zich, net als de overige commissie leden, een warm voorstander van de voorgestelde actualisatie om de twee jaar. SGP/ChristenUnie te kende daarbij aan dat de structuur visie 'niet dichtgetimmerd moet worden'. Of zoals Piet de Visser het verwoorde: „We moeten er ze ker niet tien jaar last van krijgen. Twee jaar is genoeg". DTV en PvdA/Groenlinks zagen niets in verdere uitbreiding van het aantal strandslaaphuisjes of meer strand paviljoens. De commissie vond de ontwerp-structuurvisie nu duide lijk wel rijp voor behandeling in de eerstvolgende raadsvergadering op 13 september. Ook is de kruin van de dijk ver hoogd. Aan de buitenzijde van de dijk is een nieuwe steenbekleding aangelegd van breuksteen die is in gegoten met gietasfalt en vervol gens afgedekt met grond. Naast het dijkvak Van Citterspol- der versterkt projectbureau Zeewe ringen het dijkvak Oostelijke Sloe- havendam. Dit werk is dit najaar gereed. Daarom is het strandje bij de Kaloot uit veiligheidsoverwegin gen nog afgesloten voor recreatie in verband met het drukke wegver keer. Als dit werk is afgerond, is het strandje weer toegankelijk. Het is niet meer nodig om wegen af te sluiten voor fietsers. Sinds maandagavond heeft Mid delburg een nieuwe burgemees ter. Harald Bergmann werd in het stadhuis aan de Markt offici eel geïnstalleerd. Hij wil jonge ren meer bij het bestuur betrek ken: 'Tot ziens bij het skatepark'. door Theo Giele MIDDELBURG - In zijn uitnodiging voor de receptie schreef Harald Bergmann (46) het al. Hij wil de jongeren leren kennen en ze bij het bestuur van de gemeente be trekken. Ook maandagavond noemde hij deze groep nog eens nadrukkelijk in de toespraak die hij uitsprak in de buitengewone raadsvergadering waarin hij was geïnstalleerd. „Niet omdat ik zelf vader ben van twee jonge kinderen. Maar jonge ren zijn niet vanzelfsprekend een gesprekspartner in bestaande over legstructuren. Door deze groep meer bij de politiek te betrekken en hun mening serieus te nemen, hoop ik dan ook hun bétrokken- heid te vergroten. Ik ga dan ook zo snel mogelijk met ze in gesprek. Wat mij betreft tot ziens in het ska tepark!" In Middelburg is in het verleden al eens gesproken over de oprichting van een jongerenraad, zoals ande re Zeeuwse gemeenten die ken nen. Dat idee Werd toen bepaald niet omarmd binnen het college omdat zo'n jongerenraad slechts een klein groepje jongeren zou aanspreken. Burgemeester Bergmann zegt dat het vooral gaat om in contact te ko men met de jongeren. In zijn vori ge gemeente Albrandswaard be zocht hij vaak scholen. „Als je een maal met ze in gesprek raakt, komt er veel naar boven van hun Harald Bergmann wensen. Je kunt hen dan ook de vraag de stellen: 'Wat verwacht je van de gemeente en wat dacht je er zelf aan te doen'. Zo kom je van zelf tot zaken. Ik vond het echt be langrijk om jongeren te noemen. Je ziet dat de politiek vergrijst. Pjo- beer dan bij de jeugd interesse te kweken voor wat er speelt." Of een jongerenraad daarvoor het meest aangewezen instrument is, laat Bergmann in het midden. Als ze zelf met dat idee komen en zo'n raad willen oprichten zou dat kunnen." Maar het blijft een mid del en niet een doel op zich. Met Bergmann krijgen de jonge ren in de gemeente Middelburg - en uiteraard zij niet alleen - een burgemeester die zich bedient van alle mogelijke sociale media. Was voor zijn voorganger Koos Schou- 'Ik ga zo snel mogelijk met jongeren in gesprek. Wat mij betreft tot ziens in het skatepark' wenaar de mobiele telefoon en vooral zijn fiets hét middel om met de burgers in contact te tre den, Bergmann houdt via twitter en zijn eigen website iedereen op de hoogte waarmee hij bezig is en legt hij contacten. „Ik biecht u meteen eerlijk op: een fietser ben ik niet echt. Nog niet..." Mensen zonder nieuwerwets tele foontje of iPad hoeven niet be vreesd te zijn dat ze de burgemees ter niet te spreken krijgen, beloof de hij. „Alle burgers moeten mij weten te vinden: of het nou per te lefoon of Twitter is, op mijn spreekuur, zaterdag in de super markt op bij de ballontoren van Mini Mundi. Ik wil voor iedereen een luisterend oor zijn." Bergmanns opvattingen over het burgermeesterschap verschillen nauwelijks van die van zijn voor ganger. Luisteren naar de mensen, vertellen wat ze wel en wat ze niet mogen verwachten van de burge meester en van de gemeente. „De komende maanden zal ik re gelmatig bij bewoners en onderne mers thuis op de koffie komen om te horen wat er leeft. Wat er goed gaat en wat beter kan. Soms moe ten we ook eerlijk durven toege ven dat we niet alle problemen kunnen of willen oplossen. Open en eerlijk communiceren dus, waarom we de dingen doen zoals we ze doen." De familie Bergmann heeft het huis in Poortugaal, één van de ker nen van zijn vorige gemeente, in middels te koop gezet. Bergmann en zijn vrouw hopen zo snel moge lijk naar Middelburg te kunnen verhuizen. „Dus mocht u nog een leuk huis weten, tips zijn welkom." Eén aanwezige in de zaal kon met een haar vinger opsteken. Commis saris van de koningin Karla Peijs heeft haar huis aan de Dam te koop gezet. door Em'ole Galon MIDDELBURG - De kast van het Peter Gerritsz-orgel mag toch uit de Middelburgse Koorkerk verdwij nen, zo vindt het dagelijks bestuur van de gemeente. Tal van bezwa ren van orgelkundigen hebben het bestuur van de gemeente niet kun nen overtuigen. Voorzitter Bob Viveen van de Mid delburgse Koorkerkgemeenschap is teleurgesteld in het besluit van het college. Hij vindt het jammer dat er niet geprobeerd is te bemid delen tussen de voorstanders van behoud van de middeleeuwse kast in Middelburg en de mensen die vinden dat ze moet verhuizen naar Utrecht. Het dagelijks bestuur van de ge meente heeft alle bezwaren tegen verhuizing voorgelegd aan de Rijksdienst voor Cultureel Erfgoed en de Monumentencommissie van de gemeente. Allebei vinden ze dat er geen risico's verbonden zijn aan het verplaatsen van de monumentale kast, noch voor de kast zelf noch voor de Koorkerk. De bezwaarmakers denken daar juist anders over en vrezen onher stelbare schade aan of de kast of de monumentale kerk. Viveen wijst er ook nog eens op dat de Rijksdienst voor Cultureel Erfgoed volgens hem niet gezien lean worden als een onafhankelijke instantie omdat het plan voor ver huizing van kast afkomstig is van die organisatie. Het college deelt die mening niet en verwijst naar een uitspraak van de rechtbank dat, ondanks betrokkenheid, die dienst in deze kwestie wel als een onafhankelijke instantie kan wor den gezien. De orgelkast in de Koorkerk is de oudste in Europa en uniek in zijn soort. De Rijksdienst vindt dat de kast in- de Utrechtse Nicolaïkerk herenigd moet worden met het oude binnenwerk om op die ma nier ze weer een geheel te laten worden. Tegenstanders vrezen voor onher stelbare schade en betwijfelen of het mogelijk is kast en binnen werk te herenigingen. Ze vinden dat de kast in Middelburg moet blijven als zichtbare kroongetuige van de Nederlandse muziekge schiedenis. Viveen laat weten dat hij zich niet bij het besluit zal neerleggen. Hij stapt zo goed als zeker naar de Raad van State en voorziet dat ook andere tegenstanders naar het hoogste rechtscollege zullen stap pen om te voorkomen dat die kast uit de Koorkerk verdwijnt. Daar komt ook nog eens bij dat or gelkast vanaf 1952 voor een perio de van honderd jaar uitgeleend is aan de Koorkerk om het verlies aan Middelburgse monumenten door het oorlogsgeweld te compen seren. Viveen vindt dat de belofte van honderd jaar bruikleen niet ongedaan gemaakt kan worden. Zot gstroom ES» Dichtbij mensen Wij hebben vacatures voor Verzorgenden 3 IC die willen werken als Persoonlijk begeleider Kijk voor meer informatie op onze site www.zorgstroom.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 18