...en ontmaskert Werkloosheid 'Wij zijn de koopkrachtkampioen' II SP-lijsttrekker Emile Roemer dinsdag 28 augustus 2012 PW -45.000 DPK +54.000 SP +63.000 WD +72.000 Christenunie +90.000 GroenLinks +98.000 CDA +107.000 PvdA +116.000 D66 +116.000 SCP +134.000 Het CPB gaat ervan uit dat een gemiddelde Ne derlander in 2013 - buiten zijn verplichte pre mies - 220 euro aan eigen betalingen kwijt is. Op die 220 euro komt bij of gaat afin euro's: Eigen berekening op basis CPB- percentages. foto's GPD en ANP Bij onveranderd beleid telt Nederland in 2017 470.000 mensen zonder baan. Toe- of afname van het aantal werklozen als gevolg van de verkiezingsprogramma's: Alle partijen jubelen over de gunstige effecten van hun verkiezingsprogram ma's, maar het CPB laat heel duidelijk zien waar al le valkuilen liggen. Hoe hard elke partij zich ook op de borst klopt met haar specifieke maatregelen, de reke naars van het CPB fileren mooipra ters zonder aanzien des persoons. Tabellen en grafieken onthullen ge nadeloos dat het paradepaardje van een partij soms een kreupele knol blijkt. De WD schermt er altijd mee dat zij de overheidsfinanciën het snelst op orde krijgt. Inderdaad be zuinigt ze het meest met 16 mil jard euro. Minder prettig voor de li beralen is het staatje dat kil ont hult dat het begrotingstekort bij hen in 2015 uitkomt op 3 procent, het maximale plafond van Brussel. Een andere liberale droom slaat het CPB ook aan diggelen: doorrij den op de snelweg. Met het WD- verkiezingsprogramma staat de_au- tomobilist juist vaker stil: de files nemen toe met 10 procent in 2020. Alleen de PW zorgt met 12 pro cent voor nog meer files. PvdA-leider Diederik Samsom pleit al maanden dat enkel bezuini gen de crisis niet oplost. Banen en groei moeten er komen. Des te pijnlijker het CPB-oordeel. Van alle partijen zorgt het PvdA- programma voor de laagste econo mische groei. Met die banen lukt het ook al niet echt. De werkloos heid stijgt zelfs extra, met 1,3 pro centpunt. Financieel woordvoerder Ronald Plasterk mag voor de kritische pers de kooltjes uit het vuur ha len, Samsom is nergens te beken nen. „Je kunt scoren als je de ont slagbescherming afneemt", sneert hij richting WD. „Of je laat zoals de SP de ouderen betalen. Wij om zeilen die klippen." Na de lunchpauze wil hij wel er kennen dat de concurrentie de PvdA flink op de korrel zal ne men. „Maar heb je het RTL-debat gezien?", werpt hij tegen. „Die derik kan dat prima uitleggen." Dat zal Wilders ook moeten. De ouderen gaan de rekening van de crisis betalen, riep hij nadat hij het Catshuisberaad opblies. Bij hem zouden ze veilig zijn. Niet dus. Ge pensioneerden gaan er in vergelij- ldng met werkenden extra (0,75%) op achteruit. Gelukkig voor de PW pakken de programma's van WD en SP nog beroerder uit voor deze groep. Bij die partijen moeten gepensioneer den meer dan 2 procent inleveren. En daar lcornt nog bij dat de SP haar mantra '65 blijft 65' over boord heeft gekieperd. In 2025 gaat de AOW-leeftijd net als bij de meeste andere partijen naar 67. SP-leider Roemer zegt nog stoer dat dit 'conform het programma is', maar dat is een tikje overdre ven: 'in ieder geval tot 2020' op 65, staat er. De mispoes is ditmaal voor het CDA. Niemand wil de partij zijn die mensen het hardst in de porte monnee pakt. Sybrand van Haers- ma Buma kijkt dan ook een beetje zuur naar zijn gemiddelde koop- krachtcijfer: 3,25 procent extra er af Dan maar in de aanval. „We weten nu ook hoe het dou ceurtje van Rutte van 1.000 euro wordt betaald: door de ouderen, zieken en chronisch zieken."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 11