Het broeit in elite rond Poetin sweetdeallni buitenland 19 Tropische storm Isaac Operatie familie Hamas-lid in wint aan kracht Israëlisch ziekenhuis wekt woede NU €89,00 Volg ons op @twitter en /facebook maandag 27 augustus 2012 ;oszs(>ssss^ssi3XGS!isi^^%^-SfXeasi« Russische president verwikkeld in machtsstrijd tussen hem en Medvedev Alles lijkt in orde voor presi dent Poetin, die een half jaar geleden voor een derde termijn werd herkozen. Maar in de top van het landsbestuur rommelt het. door onze correspondent Floris Akkerman De Russische president Vladimir Poetin heeft te kampen met een nieuw brandje in zijn entourage. Volgens de Russische zakenkrant Vedomosti is Arkadi Dvorkovitsj, vicepremier en ver trouweling van premier Dmitri Medvedev, gebotst met zwaarge wicht Igor Setsjin, hoofd van olie- bedrijf Rosneft en bondgenoot van Poetin. De ruzie tussen beide gaat over privatiseringen binnen de brandstof- en energiesector. Zo wel Dvorkovitsj als Setsjin zit in een presidentiële commissie, die over deze kwestie gaat. De twee ru ziën al langer. Het conflict geeft aan hoe de Russische machtselite opereert en het past in het beeld van een rapport dat denktank Mintsjenko Consulting vorige week publiceerde. Daarin staat dat de top van het land bestaat uit clans die met elkaar strijden over de natuurlijke hulpbronnen. Poe tin, stelde het rapport, speelt hier in de rol van scheidsrechter. Maar de president moet oppassen. Poetin leidt de groep van clans, maar is niet de enige leider binnen de regering. Hij is het publieke ge zicht van een elite die de Russi sche economie en het financiële systeem controleert en dus Rus land beheert. Hij moet ervoor zor- gen dat hij handelt in het belang van de elite, in het rapport om schreven als het Politburo 2.0, een verwijzing naar het politburo ten tijde van de Sovjet-Unie. De elite kan Poetin laten vallen als hij niet meer voldoet en kan zo een machtswisseling bewerkstelligen. De strijd tussen de clans gaat niet alleen om energiebronnen. Ook om politieke macht. Premier Dmit ri Medvedev hëeft aan invloed in geboet sinds hij geen president meer is. Maar de fractie van Se tsjin vreest zijn terugkeer als presi dent. Eerder deze maand kwam een film uit over de oorlog tussen Rusland en Georgië in 2008. Daar in werd Medvedev neergezet als besluiteloos. De film zou het werk zijn van Setsjin en onderdeel van een lastercampagne. Die zou Poe tin moeten dwingen om Medve dev te ontslaan als premier. Het Politburo 2.0, met Poetin voor op, probeert zijn macht te verstevi gen. Daardoor koerst de elite af op een confrontatie met de samenle ving. Daar is minder begrip voor inefficiëntie, corruptie en nepotis me en wordt steeds meer zelfbe stuur, competentie en een effi ciënt ambtenarenapparaat geëist. Een uitweg uit een politieke crisis heeft de elite al bedacht. Loopt het echt uit de klauwen, dan wordt de liberale oud-minister van Financi ën Aleksej Koedrin, die nog altijd dichtbij Poetin staat, of de nationa listische vicepremier Dmitri Rogo- zin naar voren geschoven om de onvrede in te dammen en de be: langen van de elite te waarborgen. Nog altijd is Poetin de sterkste man van het Politburo 2.0, maar hij moet blijven opereren ten gun ste van de echte top. Dat wordt moeilijker als de maatschappij zich meer gaat roeren. Poetin is er van overtuigd dat hij alles onder controle heeft. De vraag is of zijn omgéving die mening deelt. Twee leden Pussy Riot vluchten uit Rusland MOSKOU - Twee leden van de vrou wenpunkband Pussy Riot zijn uit Rusland gevlucht om aan gerechte lijke vervolging te ontkomen. Dat liet de band zondag op Twitter we ten. De twee waren betrokken bij het protest tegen president Poetin in de kathedraal van Christus de Verlosser in Moskou, waarvoor drie andere leden ruim een week geleden tot twee jaar strafkamp werden veroordeeld. TAMPA/MIAMI - De tropische storm Isaac heeft in het weekeinde ten zuiden van de Amerikaanse staat Florida aan kracht gewonnen. Het heeft tot tal van voorzorgsmaatre gelen geleid en de Republikeinse Partij heeft bijvoorbeeld haar con ventie in Tampa, een dag, tot dins dag, uitgesteld. Ondernemingen die naar olie boren in het noord oostelijke deel van de Golf van Mexico leggen activiteiten stil en halen personeel weg van boorplat- forms. De Amerikaanse omroep CNBC meldde dat olieproducen ten voor de kust van Louisiana vre zen dat de onberekenbare Isaac zich tot iets verwoestends kan ont wikkelen en hun kant op komt. Isaac gaat volgens het National Hurricane Centre in de richting van de kusten van Louisiana, Mis sissippi en Alabama en komt daar Krxs3s^zasKccsaaBssossss?Sjzasa^ssseËosasia&. AMMAN Tientallen lijken gevonden in Syrië In een dorpje in de buurt van de Sy rische hoofdstad Damascus zijn zondag de lijken van 32 burgers ge vonden. Dat hebben activisten ge zegd. Met de vondst in Daraya is het dodental van afgelopen week in Syrië de 120 gepasseerd. Volgens het Syrische Observatorium voor de Mensenrechten waren onder de slachtoffers drie vrouwen en twee kinderen. BRUSSEL België laat terrorist NizarTrabelsi vrij Een Belgische rechtbank heeft be sloten de terrorist Nizar Trabelsi voorwaardelijk vrij te laten. Het fe deraal parket tekende beroep aan, waardoor Trabelsi voorlopig wel blijft vastzitten, meldden Belgische media zaterdag. De ex-profvoetbal ler werd in 2001 gearresteerd en tot tien jaar cel veroordeeld voor het plannen van een aanslag. naar verwachting woensdag aan als wervelwind. In die streken wordt olie gewonnen en staan raf finaderijen die 16,4 procent van de Amerikaanse productiecapaciteit vertegenwoordigen. Isaac trok zondag met windsnelhe den tot 100 kilometer per uur naar de eilanden die bekend staan als de Florida Keys. Nederlandse toe risten hebben er betrekkelijk wei nig last van, berichtte zondag de reisorganisatie TUI. Aangenomen wordt dat Isaac vroeg op maandag meer naar het noordwesten, voor de westkust van Florida, een echte 'hurricane' wordt. Bij die kust ligt Tampa, waar de Republikeinse Par tij maandag bijeen wil komen voor de conventie die Mitt Rom- ney officieel de presidentskandi daat maakt voor de verkiezingen van 6 november. ^>5KW555S»»ES5a?2SE<S3a555^S®i2S5S«3iiii2fS«ia SAN JOSE Samsung schond patenten van Apple Samsung heeft op zijn smart- phones de patenten van concur rent Apple geschonden. Het Zuid-Koreaanse bedrijf moet daar om een schadevergoeding van meer dan 1 miljard dollar (onge veer 840 miljoen euro) betalen. Dat heeft een jury in de Ameri kaanse stad San José zaterdag (vrij dag lokale tijd) bepaald. JERUZALEM Leger mishandelt Palestijnse kinderen Israëlische militairen mishandelen geregeld Palestijnse kinderen in de bezette gebieden. Dat zeggen voor malige Israëlische militairen in een rapport dat zondag verscheen. Het bevat getuigenissen over mishande ling van kinderen, vaak jonger dan tien jaar. Het rapport focust op de periode van 2005 tot 2011 toen de tweede intifada al voorbij was en er betrekkelijke rust heerste. HAIFA/RAMALLAH - De zwager van de Palestijnse Hamas-politicus Is mail Haniyah, de regeringsleider in de Gazastrook, onderging eer der dit jaar een hartoperatie in een Israëlisch ziekenhuis. Het nieuws daarover leidde in Israël tot grote verontwaardiging. Hoewel de zwa ger van Haniyah niet politiek ac tiefis, vinden veel Israëli's dat hun ziekenhuizen geen Palestijnen uit de Gazastrook zouden moeten be handelen. Desondanks is er veel medisch verkeer tussen Israël en de bezette of belegerde Palestijnse gebieden. „Wij behandelden vorig jaar 400 Palestijnen uit de Ga zastrook en bijna 1500 uit de Wes telijke Jordaanoever", zegt Yaron Bar-El, vicedirecteur van het Ram bam ziekenhuis in Haifa. „Zij ko men hier voor gecompliceerde in- grepen waarvoor in Palestijnse zie kenhuizen de technologie en ken- nis ontbreekt. Wij staan open voor iedereen." Maar de politiek leidt tot bizarre situaties. „Tijdens de laatste oorlog met Hamas in 2008 bombardeerden en behandel den we hen tegelijkertijd. Maandag 27 augustus Welke moderne vrouw wil er niet op elk moment van de dag perfect uitzien? Met I gewone make up is deze 'i'. wens niet te realiseren. Met permanente make-up wel! i Profiteer nu van 66% korting en je hoeft je geen zorgen meer te maken over je wenkbrauwen en/of eyeliner! VAN: €265,00 KORTING 66% ©SWEETDEALZEELND /SWEETDE AL. ZEELAND Koop vandaag op sweetdeat.nl Zeeland Onderdeel van W0G0N0R Media Permanente make-up voor de wenkbrauw en of eyeliner bij BeautyLife Schoonheidssalon in Middelburg voor maar €89,-!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 9