One small step buitenland 17 De bescheiden Neil Armstrong wilde eigenlijk met bekend somna voor de mensheid, staan als 'ruimteman'. Toch is de zaterdag overleden astronaut de geschiedenis ingegaan door die eerste stap op de maan. m Memoriaal 1930 - 2012 www.marrea.nl maandag 27 augustus 2012 -i j i-i 'Het is één kleine stap voor een mens, een giqantische sprong voor de mensheid' Bekendste citaat toen Neil Armstrong op de maan stapte. door Hanneke Keultjes De hele reis duurde 190 uur. De afdaling met de maancapsule twaalf minuten. De maanwan- deling twee uur, 36 minuten en 40 seconden. Een half miljard .men sen luisterden op 20 juli 1969 naar het live-verslag van de eerste maanlanding of keken naar een flikkerend tv-scherm. That's one small step for man, one giant leap for Mankind. (Het is een kleine stap voor de mens, een giganti sche sprong voor de mensheid.) Het maakte de man achter dat be kende citaat meteen 's werelds be kendste astronaut. Neil Armstrong stierf zaterdag aan complicaties na een hartoperatie. Hij werd 82 jaar. De maanwandeling zelf deed Armstrong niet veel. „Piloten heb ben niet bijzonder veel aardigheid in wandelen. Piloten houden van vliegen." Toen hij zes was, vloog hij voor het eerst. Op zijn zestien de had hij zijn vliegbrevet, vóór hij zelfs maar oud genoeg was om te mogen autorijden. Neil Armstrong werd op 5 augus tus 1930 geboren in Wapakoneta, een klein dorp in Ohio. Hij stu deerde lucht- en ruimtevaarttech niek en was marinevlieger in Ko rea, waar hij 78 missies vloog. Na zijn diensttijd werd hij testpiloot. In 1962 overleed zijn dochter op 2-jarige leeftijd aan een hersentu mor. Volgens zijn zus was dat het moment dat hij besloot astronaut te worden; vastbesloten zijn ener gie op positieve doelen te richten. Armstrong was één van de negen die ruimtevaartorganisatie NASA uit 250 aanmeldingen selecteerde. Zijn carrière omvat slechts twee ruimtereizen. De bekendste is de Apollo 11, de ruimtemissie waar van hij gezagvoerder was en die hem uiteindelijk naar de maan bracht. Direct na de vlucht die hem wereldberoemd maakte, meldde Armstrong dat het zijn laatste was geweest. Sindsdien is Neil Armstrong hij even mythisch als mysterieus. Door sommigen wordt hij om schreven als een kluizenaar, maar Armstrong schuwde het openbare leven na zijn ruimtereis niet. Na zijn loopbaan als astronaut in 1971 doceerde hij aan de Universiteit van Cincinnati en bleef betrokken bij NASA als onderzoeker van inci denten. Ondanks zijn afkeer van bedrijven die munt wilden slaan door zijn naam aan zich te verbin den, accepteerde hij uiteindelijk rollen in reclamecampagnes voor bijvoorbeeld Chrysler en vergaar de een fortuin als commissaris voor verschillende bedrijven - allen Amerikaans. Over zijn stappen op de maan sprak hij nauwelijks. Interviews weigerde hij steevast, soms tot frustratie van zijn oud-werkgever NASA. Die had gehoopt dat Armstrong publiekelijk zou blij ven ijveren voor financiering van het ruimteprogramma. Ook zijn privéleven hield hij privé. In 1994 scheidde hij na 38 jaar huwelijk van zijn eerste vrouw, om in het zelfde jaar nog in het huwelijk te treden met een vijftien jaar jonge re weduwe. Vanaf datzelfde jaar weigerde hij handtekeningen te ge ven, uit irritatie dat zijn krabbels voor veel geld werden verkocht. Over wat die ruim tweeënhalf uur op de maan met hem als mens hebben gedaan zal het altijd gis sen blijven. In tegenstelling tot Buzz Aldrin, na Armstrong de tweede man op de maan, of Mi chael Collins, die in de Apollo 11 op zijn collega's wachtte, schreef Armstrong geen memoires. Hij vroeg zich wel eens klagend af wanneer zijn naam niet langer sy noniem zou zijn met ruimteman. Reacties uit binnen- en buitenland Kleine foto links: De foto die Neil Armstrong maak te van zijn colle ga Buzz Aldrin. Hij is zelf te zien in de weerspiege ling op de helm. i Hoofdfoto: de voe tafdruk van de eerste stap op de maan.foto's NASA .y- Neil Armstrong bij president Obama in 2009. foto Bill Ingalls/EPA FIETSEN LANGS DE LOOSDRECHTSE PLASSEN Heerlijk een paar dagen naar het water. Wie wil dat nu niet? Golden Tulip Loosdrecht ligt direct aan dé Loosdrechtse Plassen. Van hiemit fietst u zo de prachtige omgeving in die wordt gekenmerkt door water en weilanden, vele kastelen, leuke dorpjes en ook prachtige bossen. Een dagje winkelen in Amsterdam of Utrecht kan ook. Of gaat u liever een dagje varen? Rust daarna lekker uit in de bar of op het terras van het hotel en geniet van het uitzicht op de Loosdrechtse Plassen. Al die buitenlucht zal u goed doen! VS-president Barack Obama: „Een van de grootste helden van de natie ooit, niet alleen van zijn tijd, maar van alle tijden." „Toen hij en zijn collega-beman ningsleden aan boord gingen van de Apollo 11 in 1969, droegen zij de aspiraties van een hele natie met hen. Ze gingen de wereld la ten zien dat de Amerikaanse geest verder kan kijken dan het onvoorstelbare. Dat met voldoen de drive en vindingrijkheid, alles mogelijk is." Astronaut André Kuipers, zag de maanlanding als 10-jarig jongetje: „Volgens mijn moeder heb ik de maanlanding live voor de tv ge volgd, maar ik kan me dat niet her inneren. Wat ik wel bewust weet, zijn de latere maanlandingen. Die stimuleerden mij om zelf ook as tronaut te worden." Astronaut Buzz Aldrin, tweede mens op de maan: „Ik had het ge luk een van de bemanningsleden te zijn, met de uitmuntende testpi loot Neil Armstrong te vliegen en hem te vergezellen in de maanlan der Eagle. Het is erg triest dat we niet samen kunnen zijn als beman ning op de 50e verjaardag in 2019. Daar keken we erg naar uit." Zakenman Richard Branson (Vir gin Galactic, wil commerciële ruimte- vluchten gaan maken): „Rust in vre de Neil Armstrong. Mijn eerste in spiratie om te. proberen ruimterei zen voor iedereen mogelijk te ma ken. Een held voor iedereen die naar de sterren kijkt en droomt." NASA-directeur Charles Bolden: „Zo lang er geschiedenisboeken zijn, zal Neil Armstrong er in staan. Hij wordt herinnerd omdat hij de eerste kleine stap van de mensheid buiten onze eigen we reld nam. Nu we het volgende tijd-- perk van ruimtereizen in gaan, staan we op de schouders van Neil Armstrong." Astronaut Wubbo Ockels, was 23 tijdens de eerste maanlanding, fy sicus en had nog geen idee dat hij zelf ooit de ruimte zou ingaan: „Armstrongs voetstappen zullen nog wel een paar honderd jaar op de maan blijven staan, maar met zijn dood is toch ook een stukje cultuur verdwenen." Neil Armstrong zet in 1969 als eerste voet op de maan zie onze website:buitenland Arrangement: Welkomstcocktail in de bar 2 x overnachting 2 x uitgebreid ontbijtbuffet 1 x 4-gangendiner 1 dag fietshuur Van 145,- voor 79,- p.p. nov dec 99,- p.p. t/m okt Prijs p p. o.b.v. 2-persoonskamer. Toeslag bij aankomst op zaterdag 10,00 p.p. Toeslag superior kamer met uitzich op de Loosdrechtse Plassen 15,00 p.k.p.n. Toeristenbelasting 1,75 p.p.p.n. Reserveringskosten 7,50 per boeking. Geldig t/m december 2012, m.u v. feestdagen. Golden Tulip Loosdrecht ligt direct aan de Loosdrechtse Plassen. Dit luxe hotel heeft een eigen haven en een groot terras aan het water. Uw hotelkamer is voorzien van bad/douche en toilet, televisie, telefoon en gratis wireless internet. In BRANCHE Restaurant, Bar Lounge, met uitzicht over de Loosdrechtse Plas sen, kunt u in eerrongedwongen sfeer genieten van overheerlijke gerechten en goede service. Boeken via www.marrea.nl/WEG091 boek online of bel 0571 27 77 44 vraag ook onze gratis arrangementenbrochure aan! Veruit de beste in reisjes dichtbij

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 7