binnenland j 5 in het midden' Dekker in Philips gedrenkt weekendcompany 39,50 M Buma ziet 'grote leegte' bij Rutte De zwevende kijker Tv-politiek Vaaxi£tie^a.7CLiiqiuhu,aoia 1 dagentree Zwaluwhoeve www.weekendcompany.nl g?I maandag 27 augustus 2012 Peilingen Maurice de Hond SP komt in de meest recente opiniepeilingen (gister morgen bekend gemaakt) uit op 35 zetels. VVD blijft stabiel op 32 zetels (nu 31 in de Kamer). 9 PvdA komt uit op 18 zetels (nu 30). Groenlinks krijgt 5 zetels (nu 15). «D66 en SGP komen op respectievelijk 14 en 2 zetels uit. PVV op 18, CDA op 14, Christenunie op 7 en 50Plus en PvdD op 2, en de PiratenPartij op 1 geeft hem groot gelijk dat hij zich op de vlakte houdt: „Je weet nooit of partijen zich straks anders op stellen." D66 staat in de peilingen rond de 14 zetels en kan dus cru ciaal zijn bij de vorming van een nieuwe regering. Pechtold zegt dat hij de SP, die net als de WD hoog staat in de peilin gen, niet uitsluit als regeringspart ner. „Dat doet de SP zelf wel", waarmee hij doelde op de stand punten van de SP over de AOW (leeftijd niet verhogen) en Europa (waar de SP niet warm voor loopt). Hij hekelde de WD en lijsttrekker Mark Rutte. Die had bij zijn aan treden als minister-president be loofd orde op zaken te stellen maar deed dat volgens Pechtold niet tijdens zijn regeerperiode. zie onze wehsite:binnenland Dominee Gremdaat speecht op het D66 congres isse Dekker was al van jongs af aan in Philips gedrenkt, zoals kracht patser Obelix als baby in een ketel met toverdrank was gevallen. Ook Dekker groeide uit tot een krachtfi guur, zowel in ondernemend Ne derland als in Europa. Hij werd in 1924 geboren in Phi- lipsdorp, de arbeidersbuurt bij de oude gloeilampenfabriek in Eind hoven. Tot hij op zijn zeventigste afscheid nam van het concern (en jaren daarna) speelde Philips in het leven van Wisse Dekker de hoofdrol. Hij klom in het bedrijf vooral op als gevolg van pure erva ring. Z'n opleiding reikte niet ver der dan hbs en enkele weken stu die bedrijfshuishoudkunde, afge broken door zijn onderduiken in oorlogstijd. Na de oorlog en mili taire dienst in Indonesië solliciteer de hij in 1948 bij Philips. Hij be gon in Indonesië als verkoper, klom op tot secretaris van de Di rectie Indonesië. Daarna volgden directeursfuncties in Tokio en Lon den, afgewisseld met banen in Ne derland. Kort na zijn toetreden tot DE CAMPAGNE Op weg naar 12 september volgen we in deze rubriek de verkiezingscampagne. DEN HAAG - De aanval van WD-leider Mark Rutte op de so cialisten getuigt van 'een grote leeg te'. CDA-lijsttrekker Sybrand van ITaersma Buma zei dat zondag in het tv-programma Buitenhof Rut te verweet zaterdag tijdens het WD-verkiezingscongres de socia listen dat ze 'de welvaart vernieti gen'. „Bij Rutte gaat het alleen over wat anderen fout doen", zei Buma. „Rutte riep: de socialisten zijn van alles de schuld. De socialisten zul len zeggen: de liberalen zijn van al les de schuld. Daar komt geen op lossing vandaan." Volgens de CDA-leider zou de dis cussie moeten gaan over de werke lijke oorzaak van de huidige econo mische crisis: het gebrek aan mo raal. Volgens Buma moet er weer een besef komen bij bijvoorbeeld ban kiers of bestuurders van woning corporaties dat ze de belangen van anderen horen te vertegenwoordi gen in plaats van eigen gewin na te jagen. Dat moreel besef heeft ooit bestaan in Nederland, maar is nu weg, aldus de CDA'er. Buma pleitte al eerder voor een nieuwe moraal, met als kern 'dat je niet voor jezelf leeft'. Die ge dachte vindt volgens hem zijn oor sprong in de 'joods-christelijke tra ditie' van Nederland. Over Europa zei Buma dat hij de term 'politieke unie' te veel een to verwoord vindt. De discussie moet volgens hem niet gaan over het etiket, maar over de maatrege len die nodig zijn. Lijsttrekkers maken krant De lijsttrekkers van WD, CDA, PvdA, PW, SP en D66 mochten gis termiddag even krantje spelen. Ze waren enkele uren hoofdredacteur van De Telegraaf Dat wil zeggen: ze mochten elk twee pagina's ma ken. Vandaag is hun productie te le zen als speciale bijlage van de krant. De koppen van hun openingsarti kel sluiten - niet verrassend - nauw aan bij hun verkiezingsprogramma. Eenvoudigste taal Op de Landelijke Kiezersdag voor mensen met een verstandelijke be perking is Herman Wegter gekozen tot politicus die het eenvoudigst for muleert. Wegter is presentator bij de EO en staat op de kandidaten lijst van de Christenunie. Zaterdag werden er in Den Haag zo'n 120 Als een showbizzman en een spindoctor vin den dat politieke tv-de- batten lijden aan frivo liteit en oppervlakkigheid, dan is er echt iets mis. Reinout Oerle- mans en Jack de Vries waren bij Eva Jinek op Zondag te gast. Bei den reageerden op een fragment uit het eerste NOS-lijsttrekkersde- bat. Ferry Mingelen stelt Jolande Sap een vraag over de foto die ze heeft meegenomen. De foto toont een pittoresk Turks dorpje met op de voorgrond een ruïne. Minge len vraagt of de ruïne soms een metafoor is voor de toestand van GroenLinks. Het beeld van een rood aanlopende Jolande Sap heeft ongetwijfeld bij veel kijkers plaatsvervangende schaamte ver oorzaakt Oerlemans verafschuwde de haas mensen met een IQ. lager dan 85 voorbereid op de verkiezingen. MEE Nederland organiseerde de dag samen met LFB, ProDemos en het Platform VG. Aan het debat de- denook Mona Keijzer (CDA), Henk van Gerven (SP), Jetta Klijnsma (PvdA), Linda Voortman (Groen Links) en Frank Wassenberg (Partij voor de Dieren) mee. Cameron prijst 'vriend' Rutte De Britse premier David Cameron heeft zaterdag WD-leider Mark Rutte een hart onder de riem gesto ken. Via een videoboodschap tij dens het WD-verkiezingscongres prees Cameron het leiderschap van zijn 'vriend' Rutte. Volgens Came ron heeft Rutte steeds blijk gegeven van een duidelijke visie over de rol van de overheid en Europa. ©©®®®ea«8©©a«»®©0® door Gerard Drosterij tige interviews en de leulcige for mats waaraan politici moeten meedoen. Zijn handen jeukten om het zelf eens te proberen: een programma maken waarin politi ci rustig de tijd krijgen om met el kaar in gesprek te gaan. En hij heeft helemaal gelijk. Kijken we naar het aantal uren Sportzomer van dit jaar, dan is het toch eigen lijk een schande dat er niet meer aandacht en tijd wordt besteed aan politiek op televisie. Onze de mocratie is een groot goed, maar krijgt pas betekenis als de kiezer het gevoel heeft echt te kunnen kiezen. Een tv-debat in die geest willen we; dus Reinout, aan jou de eer voor de regie. Gerard Drosterij is politicoloog en publicist. de Raad van Bestuur in 1976 wist Dekker een miljardenorder uit Sau- di-Arabië binnen te halen: Philips mocht het hele land voorzien van nieuwe telefooncentrales en het daarbij behorende netwerk. Eind jaren zeventig werd Dekker vi ce-president van Philips en van 1982 tot 1986 was hij de machtigste man binnen het concern. Onder zijn bewind moesten voor een efficiencyoperatie tienduizenden Philips-werknemers uitkijken naar een andere baan. In de jaren ne gentig zou er onder president Jan Timmer een nog veel ingrijpender bezuinigingsoperatie plaatsvinden. „Maar ik heb de eerste schok gege ven", placht Dekker te zeggen. Naast efficiencyverbetering was 'sa menwerking' het sleutelwoord in zijn beleid. Zo sloot hij onder meer een pact met Sony over de door Philips uitgevonden cd (om te voorkomen dat Sony er zelf mee aan de haal zou gaan). incl. hotelovernachting! 1 overnachting incl. ontbijt Gratis dagentree de Zwaluwhoeve Midden in de Veluwse bossen Gebruik zwembad en sauna Verblijf tót 31 maart 2013 ;.v ;v ['i-'V'y van RSJJfiffE®! jpllllP mamm Sandton Landgoedhotel Vennendal Nunspeet 172 beschikbaar! OP=OP 0*4 10' '20 30 40 50 <Kt '3 80 S0 «XP-, 1 1 1 1 1 1 1 1 M Reserveren via: 0900 70Ó 7004 0,25 p.m.) ma/vr 09.00 - 21.00 uur za/20 10.00 uur -15.00 uur 'Prijs o:b.v. 2 pers. en exd. res.kosten 12,50 per boeking. Exd toeslag 20 p.p. aankomst vr/za.Volledige voorwaarden op de website Let op! Alleen op 27 augustus tussen 0.00 en 23.59 uur te boeken. foto Robin Utrecht/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 5