'De Grote Vier' beheersen de Vuelta 281 sport 'Armstrong was op de hoogte van controles' Vos sluit in stijl af Pedrosa profiteert van stuurfoutje Lorenzo maandag 27 augustus 2012 PARIJS - Lance Amstrong was tij dens zijn actieve loopbaan op de hoogte van alle geplande doping controles. Dat heeft de Fransman Michel Rieu, wetenschappelijk raadgever van het Franse antido- pingagentschap AFLD, zaterdag in de Franse krant Le Monde gezegd. Het Amerikaanse antidopingbu- reau Usada ontnam Armstrong vrijdag zijn zeven tourtitels nadat hij de strijd tegen de dopingbe- schuldigingen opgaf De Ameri kaanse renner werd nooit betrapt op doping. Volgens Rieu is hier wel een ver klaring voor. „De controleurs on dervonden heel wat moeilijkhe den om onaangekondigde contro les uit te voeren. Armstrong werd steeds op voorhand op de hoogte gebracht, waardoor hij steeds nog twintig minuten had om de spo ren uit te wissen. Hij kon bijvoor beeld zijn bloed verdunnen. We stonden machteloos tegenover de ze manier van werken". Om de dopingcontroles te manipu leren, zou Armstrong volgens Rieu een beroep gedaan hebben op een netwerk van medewerkers. „Armstrong liet zich omringen door wetenschappers. Ook op het logistieke vlak had hij hulp. Het ge rucht doet de ronde dat hij met zijn privévliegtuig bloed uit de Ver enigde Staten liet overvliegen." Armstrong eindigde zaterdag als tweede in de Power of Four, een zware mountainbikewedstrijd voor amateurs over vier bergen in het skigebied van Aspen. Hij liet na afloop weten dat het goed met hem ging. „Ik heb meer rust dan ik de afgelopen tien jaar heb ge had. Niemand hoeft medelijden met mij te hebben. Het gaat gewel dig." Hij maakte zich er meer druk om dat hij in de race werd verslagen door de zestienjarige Keegan Swir- bul. „Nu ga ik een cheeseburger eten", zei hij na zijn korte inter mezzo met de toegestroomde Amerikaanse verslaggevers. Hij reed de wedstrijd in het shirt van Livestrong, de foundation die hij heeft opgezet in de strijd tegen kanker. Volgens zijn woordvoerder Mark Higgins was de start in de wedstrijd niet tegen de regels van Usada. &SGZES3ie&f5SSSSStBZa95GSSaiOSS& PLOUAY-BRETAGNE - Marianne Vos heeft zaterdag de wereldbeker in stijl afgesloten. De olympisch kam pioene won in het Franse Plouay-Bretagne de laatste wed strijd van de cyclus van dit sei zoen. Vorige week verzekerde de Raborenster zich in Zweden al van de eindzege. Vos maakte deel uit van een kop groep van drie met de Australische Tiffany Cromwell en de Italiaanse Elisa Longo Borghini. Vos reed weg bij haar medevluchters en had op de finish 35 seconden voor sprong op Cromwell. Anne van der Breggen werd vierde op 2.40 van Vos. De Raboploeg stelde met de winst van Vos ook de eindzege in het ploegenklassement veilig. „Het ploegenklassement was vandaag het belangrijkste", zei Vos na af loop. „Ik voelde me niet zo .heel super en ook Pauline Ferrand-Prevot had het moeilijk, dus het was wel even spannend of het allemaal zou gaan lukken. We waren er in het begin van het seizoen ook niet vanuit gegaan dat we in ons eerste jaar zomaar even zouden gaan winnen. Vanaf begin draait het echter al goed in de ploeg. Niet al leen in de wereldbekerwedstrij den, maar eigenlijk moet in alle koersen met ons rekening worden gehouden." Vos behaalde met haar eindoverwinning in de wereldbe ker haar derde grote prijs van dit jaar, na de Giro Donne en de olym pische titel. Joaquin Rodriguez, Chris Froome, Alberto Contador en Alejandro Valverde lijken onder ling uit te maken wie de Vuelta dit jaar gaat winnen. Robert Ge- sink is voorlopig vijfde. Hij staat op iets meer dan twee minuten van leider Rodriguez. door Jan Martens DEN HAAG - Op de flanken van de Collada de la Gallina kwamen za terdag in Andorra de verrichtin gen van de eerste week van de Vuelta 2012 samen. De 'Grote Vier' van deze Ronde van Spanje voch ten er een fantastisch gevecht uit. Eerst lag Alejandro Valverde in ge wonnen positie, daarna Chris Froome, vervolgens heel even Joaquin Rodriguez en uiteindelijk Alberto Contador. Om in de laat ste 25 meter toch nog voorbij gesto ken te worden door Valverde, die de rit won, en Rodriguez, die zijn leidende positie in het klassement verstevigde. De verschillen waren marginaal - al gaf Froome nog vijftien secon den toe op de drie Spanjaarden - het spektakel was als honing voor de ware spordiefhebber. Gisteren voegden Contador en Rodriguez, door zich ook op de Montjuïc in Barcelona opvallend in de strijd te mengen, daar nog een nieuwe epi sode aan toe. Na een week vol zinderende wie lersport in het noordoosten van Spanje valt er evenwel nog geen zinnig woord te zeggen over de af loop van deze Vuelta. Al lijkt de strijd om de eindzege zich wel toe te spitsen op een strijd tussen The Big Four. Dat gaf ook Rabo- bank-ploegleider Adri van Houwe- lingen zondag toe. „Het moet wel heel raar lopen als niet een van die vier deze ronde wint." Pal achter het kwartet staat Robert Gesink op de vijfde plaats in het klassement, twee minuten en één seconde achter leider Rodriguez. Die positie als 'best of the rest' stemt zowel Van Houwelingen als Gesink tevreden. ,-,De vier besten hebben op dit soort beklimmingen nog iets over om te springen, maar ik kan me steeds beter handhaven. Het ver schil loopt ook niet echt op", zei Gesink. Volgens Van Houwelingen is Ge sink nog steeds in de race voor het podium. „We hebben een week achter de rug met een aantal ritten met relatief korte venijnige klim men op het eind. Ritten voor ty pes als Valverde en Rodriguez. Maar er komt de komende weken nog veel zwaarder werk aan. Het kan best dat één of twee van die eerste vier nog door het ijs zakt." Vooralsnog zijn de verschillen tus sen de toppers nog beperkt. Na ne gen etappes heeft Rodriguez 53 se conden voorsprong op Froome, één minuut op Contador en 1.10 op Valverde. De Catalaanse rodetruidrager mocht zich uiteindelijk ook als de grote winnaar van het weekeinde beschouwen. Zaterdag werd hij in Andorra in de sprint geklopt door Valverde, maar boekte hij door de bonificaties voor zijn tweede plaats wel tijdwinst op Contador en Froome. Zondag op de Montjuïc sprong Rodriguez bij al zijn tegenstanders weg om alleen met de voor het klassement ongevaarlijke Philippe Gilbert naar de meet in Barcelona te rijden. De Belg won de negende etappe, Rodriguez, andermaal tweede, smeerde zijn rivalen nog eens twintig seconden extra aan de koersbroek. Eeckhout de sterkste in Schaal Schels Niko Eeckhout won zondag op fraaie wijze de 87e editie van de Schaal Schels. De 41-jarige.wielren- ner ging al na 35 kilometer samen met enkele landgenoten in de aan val, waarna de coureur op zestien kilometer van de streep aan een so lo begon. Alhoewel het peloton fu rieus op hem joeg, hield hij toch stand. Eeckhout bereikte uitgeput de eindstreep. „In het begin van de wedstrijd reed ik weg omdat ik het gewriemel in het peloton beu was. Bovendien was het weer zo slecht, dat ik dacht dat de anderen niet veel zin zouden hebben om te koersen." Edvald Boasson Hagen was de sterkste in de Grote Prijs Ouest France-Plouay. De coureur van Team Sky bereikte solo de finish. Johnny Hoogerland was op vier ki lometer voor het einde met vijf tien man weg, maar zag hierna een grote groep terugkomen. Hij werd uiteindelijk 33e. BRNO - Motorcoureur Dani Pedro sa heeft zondag de Grote Prijs van Tsjechië in de klasse MotoGP ge wonnen. De Spanjaard was tijdens een spannende race op zijn Honda net iets sneller dan landgenoot Jor ge Lorenzo (Yamaha), die wel de leiding in het klassement om de wereldtitel behoudt. Lorenzo verdedigt in de laatste zes races van het seizoen een voor sprong van dertien punten op Pe drosa. Beide favorieten voor de we reldtitel vochten in Brno tot aan de finish om de eindzege van de Grote Prijs van Tsjechië. Pedrosa verspeelde in slotfase van de race de leiding, maar profiteerde vervol gens weer van een stuurfoutje van Lorenzo. „Wat ik ook probeerde, ik kwam er toen niet meer langs", verklaarde de leider in de strijd om de wereldtitel. „Heel even dacht ik nog dat ik in de laatste ronde iets kon forceren. Maar Pe drosa hield de deur dicht. Dat was jammer, want ik had hier uiter aard graag gewonnen." Jasper Iwema kon zondag geen rol van betekenis spelen tijdens de Grote Prijs van Tsjechië. De Drent stuurde zijn Honda op het circuit van Brno naar de 24e plaats van de klasse Moto3. Hij moest ruim 1.25 minuut toegeven op de Duitse winnaar Jonas Folger. De Duitser Sandra Cortese finishte als derde. Hij blijft het algemeen klassement aanvoeren. De Spanjaard Mare Marquez verste vigde zijn leidende positie in de strijd om de wereldtitel in de klas se Moto2. De Spanjaard, rijdend op Suter, tekende ook voor de ze ge in Brno. De Zwitser Thomas Lu- thi finishte als tweede, vlak voor de Spanjaard Pol Espargaro. Marqu ez leidt met 213 punten. Dani Pedrosa (rechts) en Jorge Lorenzo vochten een spannend duel uit. foto Filip Singer/EPA De Rabobankploeg heeft in de Ronde van Spanje de leiding in het ploegenklassement.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 28