Lespakketten 37.000 Twee werelden De jong viert Concert Marcus Miller winter time... 17 orgeljuoileum en presenteert cd DE NOBELAER Door het hele jaar heen worden zo'n 2500 leerlingen van Zeeuwse scholen benaderd die een bezoek kunnen brengen aan de Oosterschelde of op scholen met lespakketten aan de slag kunnen. maandag 27 augustus 2012 hectare is het Nationaal Park Oos terschelde groot. Daarmee is het het grootste park van Nederland. De Oosterschelde De Oosterscheldeweek duurt van 8 tot en met 15 september. Een overzicht van de activiteiten tij dens de Oosterscheldeweek staat op de website: www.ontdekdeoos- terschelde.nl Natuurmonumenten beheert aan de Oosterschelde vier natuurgebie den; Zuidkust van Schouwen; Neel- tje Jans; Katse Plaat en Verdronken Land van Zuid-Beveland Met het getij stroom 800 miljard liter water de Oosterschelde in en uit. In de Oosterschelde bevinden zich 60 vissoorten. Het zeehondenbestand is in de loop van de jaren flink gegroeid. Momenteel bevinden zich rond de 125 zeehonden in de Oosterschel de. Ook het aantal bruinvissen is flink toegenomen, naar schatting nu 70. De bruinvis is de meest voorko mende walvisachtige voor de Ne derlandse kust. Het is tegelijkertijd ook één van de kleinste. Bruinvis sen kunnen maximaal 190 centi meter worden en wegen zo tussen de 50 en 70 kilo. Ze zijn op ver schillende plaatsen in de Ooster schelde te zien. Uit de Oosterschelde mogen geen planten en dieren meegenomen worden. Een uitzondering geldt voor schelpdieren als mossels en oesters, waarvan voor eigen ge bruik 10 kilogram geraapt mag worden. Ook deze site biedt veel informa tie: www.jaarvanhetwater.nl door Jeanette Vergouwen Pianiste Shuann Chai en vio liste Cecilia Bernardini tra den al eerder op in Veere. Om Franse en Russische vocale en instrumentale muziek uit te voe ren werden sopraan Mijke Sekhuis en cellist Stephan Hebert toege voegd. Het programma kreeg de ti tel: Gedichten van Frankrijk en Rusland. Toch twee totaal verschil lende muzikale werelden. Begonnen werd met de Shéhéraza- de voor sopraan en piano van Mau rice Ravel. De tekst is van Tristan Klingsor en Ravel liet zich voor de ze drie liederen inspireren door het Russische oriëntalisme en door Debussy. Het evenwicht tus sen muziek en tekst is perfect. De vertolking was echt Frans en uitge balanceerd. Mijke Sekhuis heeft een mooie sopraanstem, beheerst de techniek volledig en respecteert de bedoeling van de componist. Jammer dat de teksten niet echt duidelijk te verstaan waren. In het Piano Trio in a van Ravel overtuigden de drie musici in het eerste deel, Modéré in sonate vorm. Er werd goed naar elkaar ge luisterd en de spanningsboog bleef intact. In Pantoum, een soort scherzo, werd het kwaadaardige thema met staccato's en repeteerto- nen spannend vertolkt. Opvallend waren de aparte klankkleuren in de finale. KLASSIEKE MUZIEK Muziekpodium Werken van Ravel, Skriabin en Sjostakovitsj. Door Mijke Sekhuis (sopraan) en pianotrio. Gehoord op zondag 26 augustus in de Gro te Kerk in Veere Na de pauze werd omgeschakeld naar het Russische repertoire. Pia niste Chai is een rasmusicus. Zij is een begenadigd begeleidster, heeft gevoel voor kamermuziek en profi leert zich ook als een stevige solis te. De Preludes van Skriabin, de man die schilderde met klankkleu ren, klonken vredig en met specia le harmonieën. Het concert werd besloten met Zeven Romancen op gedichten van Alexander Blok voor sopraan en pianotrio van Sjostakovitsj. De teksten zijn sym bolisch en de componist respec teert ritme en intonatie in de tek sten. De compositie is geraffi neerd. De instrumentale begelei ding is afwisselend en vooral boeiend. Verschillende technieken werden gedemonstreerd. De uit voering zat vol effecten. De zang was regelmatig reciterend. Het was een fascinerende cyclus die gewel dig werd uitgevoerd. Wat ontbrak waren de liedteksten (en/of uit leg). Zonder die informatie gaat er toch veel van de essentie verloren. MIDDELBURG - De-Zeeuwse organis- te Margreeth Chr. de Jong verzorgt dinsdag een bijzonder jubileum- en presentatieconcert in de Nieu we Kerk in Middelburg. Het con cert begint om 20.00 uur. De Jong viert deze zomer dat ze veertig jaar actief is als kerkorganis- te. In 1972 begeleidde ze op elfjari ge leeftijd haar eerste kerkdienst. Nu is zij kerkmusicus van de Nieu we Kerk, geeft zij vele concerten, maakt opnamen voor radio, tv en cd en doceert het hoofdvak orgel aan de Roosevelt Academy. Met het concert van morgen viert De Jong haar jubileum. Tevens wordt deel XI in haar bladmuziek- reeks Andachtige Musique gepre senteerd, Concerto over Psalm 75 ge titeld. Deze serie bevat eigen be werkingen van psalmen en gezan gen in barokstijl. Een aantal van die bewerkingen heeft De Jong tevens op cd gezet, die eveneens tijdens het concert wordt gepresenteerd. De cd heet Andachtige Musique II. Het eerste exemplaar van zowel de cd als de bladmuziek wordt aangeboden aan de Middelburgse wethouder Johan Aalberts. Behalve enkele stukken uit Andachtige Musique speelt De Jong dinsdag werken van Felix Mendelssohn Bartholdy, Joseph Haydn en César Franck. RENESSE - De wereldberoemde bas- gitarist Marcus Miller komt naar Zeeland. Hij geeft zaterdag 3 no vember een concert in het dorps huis in Renesse. Dat gebeurt op initiatief van horeca-onderneme'r Ludo Vlaander, zelf een groot mu ziekliefhebber. Vlaander wist vorig jaar ook de be kende bassist Al Di Meola met zijn band naar Renesse te halen. Dat werd zo'n succes, dat hij besloot nogmaals een concert van een der gelijk kaliber te organiseren. Marcus Miller zal in Renesse optre den met zijn vaste begeleiders, on der wie: Alex Han (saxofoon), Louis Cato (drums), Kris Bowers (keyboard), Adam Agati (gitaar) en Maurice Brown (trompet). Vlaander verwacht over circa veer tien dagen met de kaartverkoop voor het concert op 3 november te kunnen beginnen. De Oosterschelde is meer dan een grote plas water. Verschillende functies kunnen op de Oosterschelde terecht: recreatie, natuur, visserij en ook aan de veiligheid moet worden gedacht. foto Melita Lanting de nieuwe collectie van o.a. MARCCAIN PINKO hangt nu voor u klaar! loop eens bij ons binnen en laat u verrassen...

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 17