Zeeuwen moeten de Oosterschelde zien i61 zeeland Kousen van Sies zeeland in de vorige eeuw Werkt in je voordeel maandag 27 augustus 2012 Een nieuwe opgave uit de collectie kaarten en foto's van Hans Lindenbergh. Onze vraag: waar is deze foto genomen? We zijn nieuwsgierig naar de locatie en lezen graag anekdotes of verhalen over deze plek. Stuur uw oplossingen naar: redactie@pzc.nl of stuur een brief naar de PZC, postbus 91, 4330 AB Middelburg. Drie inzenders van goede antwoorden ontvangen een waardebon. Veel inzendingen ont ving de redactie naar aanleiding van de Raad- kaart van vorige week, en de meeste waren goed. De foto is gemaakt op de Vlas markt, in de richting van de Markt, in Middelburg. Op de achtergrond is nog een deel zichtbaar van de toren van het fraaie gotische stadhuis. Na de twee huizen met uitstaand zon- nenscherm (links vooraan) zien we de ingang van het straatje Pen- ninghoek. „Iets verderop was de winkel gevestigd van de familie Abrahamse, die potten, pannen, serviesgoed (vooral boerenbont) en wat dies meer zij verkocht", schrijft E.P. van der Beek uit Mid delburg. „Ook de zaadhandel van Klap was aan die kant gevestigd, nog iets verderop richting de Markt, alsmede een kleuterschool en de kruidenierszaak van Dron- kers." Kees Baan, eveneens uit Middel burg, herinnert zich dat links voor aan in het tweede pand vóór de Penninghoek in de jaren zestig van de vorige eeuw loodgietersbe- drijf Janse was gevestigd, met ach ter de winkel een werkplaats die uitkwam op de Penninghoek. Baan: „Het huis op de hoek was een groentehal van de firma Steur uit de Korte Noordstraat, een filiaal, zouden we nu zeggen. Op de andere hoek van het straatje zat in dezelfde periode de kousenwin kel van Sies." Ellen Scherpenisse herkende de Vlasmarkt ook direct, 'een makkie dit keer: als Middelburgse herken je natuurlijk meteen het bijzonde re Middelburgse stadhuis op de achtergrond'. Ze schrijft: „Vroeger (tijdens mijn middelbare school tijd) fietste ik vaak door de Vlas markt en kocht ik af en toe snoep bij de firma Abrahamse. Je stapte dan vanzelf terug in de tijd!" Nog steeds vindt Ellen Scherpenisse de Vlasmarkt 'een gezellig straatje, met leuke en vooral lekkere tent jes'. Winnaars waardebon: mevrouw W. Kasteleijn- Seymour, Middelburg; Nel Sanderse, CrijpskerkeH. Groot, Middel burg Wilco Jacobusse heeft een missie: Zeeuwen leren om naar de Ooster- schelde te kijken en alles te zien wat daar gebeurt. door René Schrier BURCHSLUIS - „Een wat oudere in woner van Noord-Beveland deed enigszins smalend over onze bruin- vissenvaartocht. Hij woonde heel zijn leven al op Noord-Beveland en had nog nooit een bruinvis ge zien. Ik heb hem uitgenodigd voor een vaartocht en we zagen meteen verschillende bruinvissen. Een paar weken later kreeg ik een e-mailtje van die man. Dat hij sinds die tijd elke dag wel één of meer bruinvissen zag. Dat bedoel ik nu. Zeeuwen weten zelf niet wat voor moois ze met de Ooster schelde in hun directe omgeving hebben." Wilco Jacobusse is coördinator communicatie en educatie van het Nationaal Park Oosterschelde. „Mijn missie is mensen bewust te maken van het gebied waarin ze le ven. Om ze trots op de Ooster schelde te maken. En die trots ook uit te dragen." Om de Oosterschelde te kunnen waarderen, is het nodig kennis van het gebied te hebben. Dat realise ren de medewerkers van het Natio naal Park Oosterschelde zich. Daar om worden er veel geld en inspan ningen gestoken in allerlei vormen van informatie. Zeker dit jaar nu het Nationaal park Oosterschelde tien jaar bestaat. Dat kan met infor matieborden, maar ook in bezoe kerscentra waar mensen van alles aan de weet kunnen komen over het grootste nationale park van Ne derland. Dergelijke centra zijn te vinden in het Topshuis op Neeltje Jans, bij café De Heerenkeet op Schouwen-Duiveland en in een groen schuurtje op de Oosterschel- dedijlc in de buurt van Colijns- plaat. Ook heel praktisch informa tie, zoals een geluidspaneel bij de haven van Burghsluis waar je bij voorbeeld kunt horen wat voor ge luid een bruinvis maakt. Jacobusse noemt het een parelsnoer van voorzieningen. Jacobusse: „We moeten wel op die manier wer ken. Andere nationale parken heb ben één ingang waar ze mensen centraal op kunnen vangen en van informatie voorzien. Dit gebied is van alle kanten toegankelijk." Er is nog een bijzondere manier waarop de Oosterschelde wordt uitgedragen. Dat nemen 24 onder nemers voor hun rekening. Zij zijn de gastheren van de Oosterschel de. Jacobusse heeft het onder de ambassadeurs. Dat gaat verder dan een foldertje op de balie leggen. Na een cursus van vijf dagen over de Oosterschelde, kunnen ze nu precies aan hun gasten of klanten vertellen wat er in de Oosterschel de te beleven en te zien is. De gast heren hebben ook elkaar gevon den en bijvoorbeeld onderling ar rangementen samengesteld. Zo heeft een duikschool een samen werking met de reder van het schip De Onrust uit Burghsluis om duiktochten in de Oosterschel de te maken vanaf het schip. Om het Nationaal Park Ooster schelde jaarlijks in het zonnetje te i zetten wordt de Oosterschelde- week gehouden. Daar doen nu ook de Zeeuwse Milieufederatie en het IVN Zeeland aan mee. Ook is een krantje ter gelegenheid van de Oosterscheldeweek uitgebracht, waarin heel wat activiteiten staan, g Om de Oosterscheldeweek voor ie- dereen toegankelijk en aantrekke- j lijk te maken is er een keus tussen gratis en betaalde activiteiten. Het Nationaal Park heeft ook een app ontwikkeld voor wandelaars op Neeltje Jans. Verder is het natio naal park aanwezig op Twitter en Facebook. Nu met gratis monteur! telfort.nl 08001707 Telfort winkels 'tliifjktUl*

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 16