maximum kunststuk, e' in Den Haag gek buitenland 19 Forensische speurders tonen Neem uw stempas en identiteitsbewijs mee 12 september Tweede Kamerverkiezingen zaterdag 25 augustus 2012 Rijksoverheid gevaar voor de samenleving is, kunnen ze hem vijf jaar langer la ten vastzitten. Dat kan telkens worden verlengd. In principe kan Breivik zo de rest van zijn leven achter de tralies blij ven. De nabestaanden en overlevenden waren opgelucht over de straf „Het allerbelangrijkste is dat Brei vik nooit meer tot de gewone sa menleving wordt toegelaten", zei een van hun advocaten, Terje Kor- neliussen. Ook politici zowel van links als rechts reageerden tevre den. Breivik zelf bood in een slotwoord excuses aan andere militante natio nalisten in Europa aan, 'omdat ik niet meer mensen heb vermoord'. Hij zei verder dat hij de 'onrecht matige' rechtbank niet erkende, maar dat hij niet in beroep zal gaan tegen het vonnis. Breivik liet vorig jaar een autobom ontploffen bij een regeringsge bouw in het centrum van Oslo. Hij wilde de socialistische premier Jens Stoltenberg en de rest van de regering uit de weg ruimen, maar het kabinet bleef ongedeerd. Acht anderen kwamen om het leven. Daarna doodde Breivik 69 mensen op het eilandje Utoya, waar Stol- tenbergs Arbeiderspartij een jonge renkamp hield. zie onze website:buitenland Bekijk de beelden vanuit de rechtszaal van de zaak Breivik door Gerard den Elt DEN HAAG - Op hetzelfde moment dat de rechters in Oslo Breivik schuldig verklaren en veroordelen, wordt zijn moordpartij op een con gres in Den Haag gedetailleerd uit de doeken gedaan. Tweehonderd forensische speurders uit 56 landen hangen aan de lippen van de Noor se hoofdinspecteurs Tom Luka en Goran Dyvesveen. Foto's en filmopnamen vertonen zijn strikt verboden, want de rech ter is op dat moment het vonnis nog aan het voorlezen. Maar de misdaadonderzoekers willen de in ternationale forensische gemeen schap graag op de hoogte brengen van hun bevindingen. Dat is im mers het doel van het Europese fo rensisch congres (EAFS) in de Haagse Hogeschool: kennis delen. De voordracht was het sluitstuk van het vijfdaagse CSI-congres, be doeld om de opsporing van mis drijven verder te verbeteren. Het onderzoek naar de Breivik- moorden is een kunststukje, al zul je dat de twee bescheiden onder zoekers zelf niet horen zeggen. In een land waar de criminali teit ge ring is, loopt het rechtssysteem niet over van de specialisten. Van minuut tot minuut en van se conde tot seconde zijn Breiviks stappen op het eiland vastgelegd, met behulp van GPS-technieken. Stap voor stap en moord voor moord is alles zorgvuldig in kaart gebracht. Hoofdinspecteur Dyves veen legt uit dat de forensisch spe cialisten uit heel Noorwegen te hulp werden geroepen om onder zoek van deze omvang te kunnen uitvoeren. Verloven werden inge trokken, vakanties op last van de re gering afgebroken. „Onze ervaring en onze menskracht schoten eigen lijk tekort", aldus Dyvesveen. Hij laat de wapencollectie zien waar mee Breivik op Utoya een slach ting onder de tieners van de Arbei derspartij ontketende. Breivik vuur de meer dan 190 schoten af en droeg meer dan 1100 patronen bij zich. De methode was volgens Dy vesveen steeds hetzelfde. Hij schoot de opgejaagde jongeren van afstand met zijn lasergeleide ge weer neer. Daarna schoot hij met een Glock 9mm-pistool de jonge ren een kogel door het hoofd. Eén van de jongeren verdronk toen hij zich zwemmend in veiligheid wil de brengen. Een tweede slachtoffer viel van een klif, toen hij in paniek op de vlucht was voor Breivik.In amper vijf kwartier had Breivik de levens van 69 mensen op Utoya beëindigd en nog enkele tientallen voor het leven invalide gemaakt. Bent u verhinderd? Vraag iemand anders om voor u te stemmen. Wilt u in een andere gemeente stemmen? Vraag dan een kiezerspas aan. Voor meer informatie: www.verkiezingen2012.nl. JOUW STEM Daar maak je je toch sterk voor? booteigenaren die met gevaar voor eigen leven jongeren van Utoya probeerde te redden. Ook de meeste nabestaanden zijn opgelucht. „In de rechtszaal heb ik een berekenende en ijskoude da der gezien. Ik ben blij dat de recht bank dat ook zag", zegt Unni Esp eland Marcussen. Zij verloor op Utoya haar dochter Andrine (17). Ze hoopt dat Breivik, nu de zaak is afgesloten, ook uit de media ver dwijnt. „Ik ben het afgelopen jaar bijna elke dag met hem geconfron teerd. Ik hoop dat ik na dit vonnis tijd en rust krijg voor rouwverwer king." Een slachtoffer van de bom in het regeringskwartier smeekt het Openbaar Ministerie om niet in be roep te gaan. „Nog een keer alle wonden oprijten in nog een rechts zaak zou een belasting zijn. Noor wegen kan nu eindelijk een punt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 9