25 augustus 2012 deOndernemer Het wordt eens tijd voor duidelijkheid, vinden de economische experts. Gebrek aan leiding doet onze economie geen goed, Tijd dus voor een nieuw kabinet, dat knopen kan doorhakken en oplossingen mag verzinnen voor de vele problemen, die er nog steeds zijn, Misschien wel tegen beter weten in hopen al die experts dat de formatie snel en soepel verloopt. Maar dat lijkt, gezien de politieke verhoudingen, een illusie, SP en WD als grootste partijen in een kabinet, er zijn weinig mensen die dat zien gebeuren. Was er dan in die stille periode niets nieuws te melden? Jazeker. Net voor de schoolvakanties, die nu weer ten einde zijn, werd bekend gemaakt dat de scholen voor voortgezet onderwijs in Zeeuws-Vlaanderen en het ROC Scalda gaan onderzoeken hoe het technisch onderwijs in de regio het beste vorm kan worden gegeven. Technisch goed personeel, waar alle bedrij ven zo'n behoefte aan hebben en dat begint bij goed onderwijs. Het is een belangrijke stap in de goede richting. Zeeland is klaar voor een opleving in de economie. Intussen blijft het cijfer ongeveer gelijk, 6,2.. Lilianne van der Ha Agrariër Het heeft lang geduurd voordat het wat werd met de zomer. Tot 'Half Oegst' hadden we nog steeds geen tropische dag. Wel vier mooie dagen om graan te oogsten,vlas te rollen,pootaardap- pelen te rooien, hooi te maken enz. Wat kan het 'Buitenleven' dan móói zijn! Nu nog de op brengsten en de prijsvorming. De huidige graanprijs is in ieder geval een zegen voor de akker bouw. De graanprijs is immers de spil waar vele andere contract prijzen van teelten naar worden aangepast. Daar staat dan weer wel hogere kosten van voer te genover in de veehouderij sec tor. Maar ook de voedingindus trie heeft te maken met deze duurdere grondstoffen. Al weten zij daar meestal wel wat op te ver zinnen. Gelezen een nieuwtje: Hoogleraar Microbioloog Lub bert Dijkhuizen van de Rijksuni versiteit Groningen kondigt een nieuwe aardappel aan: de Dieet- aardappel. Hij is vergelijkbaar met bruin brood, de energie afgif te verloopt trager, wat gezonder is voor de moderne mens. Vol- gens mij houden burgers echt van boeren en boeren houden echt van burgers! Léon de Lobel DTZ Zadeihoff En toen werd het toch nog zo mer, tenminste wat betreft het weer. Economisch gezien kan ik die conclusie helaas niet trekken. Nog enkele dagen en dan mogen we met z'n allen naar de Stem bus. Ik heb er persoonlijk een hard hoofd in dat wij op hele kort termijn een nieuw bestuur van ons land in het zadel heb ben. Wordt het Römer die roept dat we vooral moeten besteden om economisch op gang te ko men of gaan we voor de bezuini gingen van de zittende coalitie. Wat mij betreft is het van essen tieel belang dat we op zeer korte termijn een stabiele situatie heb ben en de route duidelijk wordt uitgestippeld. Gebrek aan lei ding, visie en structuur heeft on ze economie niet goed gedaan. Alle adhoc genomen maatrege len hebben het gewenste resul taat niet gebracht. Het enige posi tieve nieuws is dat er in ons land in het afgelopen kwartaal sprake was van economische groei. Het percentage was in mijn ogen nau welijks noemenswaardig en als dat dan het enige positieve nieuws is, dan ben je blij dat de zon buiten schijnt. Maar zolang er in Den Haag geen stabiliteit heerst, blijft de onzekerheid ons parten spelen en blijft econo misch herstel moeilijk te realise ren. Voor onze sector is het bik kelen en ik vrees dat het nog even zo blijft. Regionaal gezien blijven we het op het gebied van bedrijfsruimte redelijk doen, Ronald Reunis Philips Terug van de zomervakantie is het snel de draad opnieuw oppak ken. Fabrieken starten op en de lampen rollen weer van de lij nen. De recente resultaten laten zien dat er vooruitgang is. Zelfs een groei van omzet t.o.v. de zelfde periode vorig jaar is posi tief, al.blijft Europa economisch achter. De vertaling van klanten- vraag binnen onze organisatie verloopt efficiënter. Focus blijft op kostenbeheersing en op tijd le veren van de juiste kwaliteit. Ver trouwen op eigen kunnen en doorgaan op de ingeslagen weg, blijven we hard werken en cor recte maatregel nemen waar no dig. Niet wachten op de grote doorbraak maar continue verbe teren met kleine stapjes, alert blij ven, verder blijven investeren in de competenties van personeel. Manfred Zurhorst DRV Accountants Het staartje van de Nederlandse zomer blijkt een onverwachte verrassing. Het brengt Neder land in een goed humeur. Het is bovendien goed voor de strand tenten en andere horeca na die slechte start, maar minder goed nieuws voor de detailhandel, want de winkelzones blijven leeg bij zulk mooi weer. Ook de meer dan goede beurt tijdens de Olympische spelen sterkt ons col lectieve zelfvertrouwen en onze trots. Zelfvertrouwen dat we no dig hebben om weer een beetje vooruit te durven kijken. Met een lichte stijging van de econo mie (0,2 procent groei t.o.v. Ie kwartaal) zijn we er nog niet, maar elk lichtpunlje is er één. Hopelijk geven de verkiezingen een duidelijke uitslag en kunnen we snel een nieuwe regering te gemoet zien. Om de economie een push te geven die deze hard nodig heeft, zal een nieuwe rege ring gauw duidelijkheid moeten verschaffen op dossiers die nu tot teveel onzekerheid leiden. Onze kerheid leidt immers tot voor zichtigheid wat leidt tot spaarge- drag in plaats van koopgedrag. De consument moet weer in be weging komen. Als de consu ment weer gaat besteden krijgen de ondernemers ook weer ver trouwen. Dat zal leiden tot de broodnodige nieuwe investerin gen in mens en materieel. Maarten Kormeiink Emst&Young De spanning in en rondom de Eurozone loopt verder op.Na Ier land en Portugal krijgt nu Spanje steun om de banken te herkapita- liseren. Op de Eurotop zijn de eerste stappen gezet richting een banken- en begrotingsunie. Duitsland wil echter alleen over de brug komen als de zuidelijke landen een deel van hun soeverei niteit afstaan. Het gevaar is na tuurlijk dat er wel steun wordt verleend, maar geen harde afspra ken worden gemaakt over de ver plichtingen en niet verwonder lijk dat het wantrouwen op de fi nanciële markten, lees: almaar toenemende rentes - blijft toene men. Dichter bij huis was er ook nog een klein lichtpuntje. De af gelopen twee kwartalen is er be perkte groei geweest van 0,2pro- cent, die met name te danken is aan de sterk toegenomen export naar landen buiten Europa. Mo gelijk is de voorspelde krimp van 0,75procent in de juniraming van het CBP voor 2012 iets te pessimistisch. Maar anderzijds blijft de particuliere consumptie slinken, nu al voor het zesde op eenvolgende kwartaal. Of deze neergang nu eindelijk stopt valt nog niet direct te verwachten met aanhoudende onzekerheid over de huizenmarkt, ontslag recht, de pensioen en bezuinigin gen. In verkiezingstijd is duide lijkheid geen gegeven, maar daar na zal de burger moeten weten waar hij aan toe is en zijn beste dingen daarop kan afstemmen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 91