Moderne fratsen in een oud landschap 15 reizen w I QO'f rfso Laai UiC Knapzakroutes zijn een begrip voor wande laars in Drenthe. Een aantal daarvan is nu ook digitaal beschik baar, zoals de tocht rond Casteren. De hout wallen bij het Aniooër Diepje vormen een wereld op zich. mms reizen@wegener.nl i 024-3650360 Zaterdag 25 augustus 2012 door Mareha van Schijndel Sta je daar in het buitenland langs de snelweg met een kokende mo tor, weet je even het nummer van de alarmcentrale niet meer. Maar je hebt wel je smartphone, waar je voor vertrek de Reishulp-app van de ANWB opgezet hebt. En die heeft die informatie natuurlijk meteen paraat. De Reishulp-app is een vraagbaak voor (reis)informatie die je in het bui tenland, maar ook gewoon in Neder land, nodig kunt hebben. Onder in het logisch vormgegeven startscherm staan vier categorieën: hulpdienst, medische kaart, landeninfo en handig. Bij het op starten ga je direct naar de hulpdien sten. Je ziet een draaischijf, waarmee je snel kunt kiezen wie of wat je nodig hebt (alarmcentrale, noodnummer, am bassades, wegenwacht). In het hart van de draaischijf staat 'kies'. Druk je daar op, dan ga je direct naar het juiste tele foonnummer. Kind kan de was doen. Het deel medische kaart is alleen voor ANWB-leden. Eenmaal ingelogd kun je er medische gegevens kwijt, zo als medicijnen die je gebruikt of je bloedgroep. De categorie landeninfo is de grootste vraagbaak. Papieren reis gidsjes met gegevens over feestdagen (niet overal even actueel), douanere- gels, geldzaken en gezondheidszaken kun je thuislaten, want al die informa tie zit in de app. Mocht je om de een of andere reden in Azerbeidzjan belan den, dan vertelt de app je in een mum van tijd dat je er kunt betalen met de manat en dat je er van juni tot en met augustus malaria kunt oplopen. Onder de knop 'handig' kun je eigen gegevens invoeren, zoals het merk en het kenteken van je auto, het nummer van je bankpas en persoonlijke infor matie over je verzekeringen. Heel prak tisch om allemaal bij de hand te heb ben als je auto en/of je handtas met be langrijke spullen gejat worden. Alleen heb je er helemaal niets aan als je tele foon ook in die gejatte tas zit. anwb reishulp, gratis voor ios en Android foto Jan Lafeber Het landschap rond Gasteren vormt het decor van een van de populairste Knapzakroutes. door Paul Straatsma Navigatieapparatuur en gps zijn hard op weg de romantiek van landkaar ten en papieren wandel routes naar het verleden te verwijzen. De nieuwste smart- phones barsten uit hun voegen van extra mogelijkheden als navigatie. Voeg er een applicatie (app) aan toe en je kunt wandelen, zoals in Gasteren. Voor de zekerheid heb ik het traditio nele knapzalcboekje met routebeschrij ving meegenomen. Maar de Knapzak- route-app werkt prettig. Dankzij de na vigatie hoef ik geen beroep te doen op de routebeschrijving. En net zoals het knapzakboekje geeft de app uitleg over bijzonderheden in het landschap. Eén klik is voldoende, waardoor ik weer oog en tijd krijg voor het landschap. De route rond Gasteren is een van de populairste Knapzakroutes. In het rondje waartoe we ons beperken, is een prominente plek weggelegd voor de houtwallen bij het Aniooër Diepje. De wallen zijn een wereld op zich. El zen en eiken vormen de hoofdmoot van de begroeiing. Veel bomen zijn oud, met takken in grillige vormen. Overal zitten holtes in het hout of, op de bodem, tussen de wortels; een eldo rado voor kleine dieren als muizen. Bo ven het pad verplaatsen zich luid kwet terend tal van zangvogeltjes in groepjes door de bomen. En staartmezen bunge len als ware acrobaten aan de dunne takjes. Houtwallen vergen onderhoud. Daarvoor zorgden ooit de boeren. Ook dit Drentse beekdal was in voorgaande eeuwen in gebruik als hooigebied. In 1625 verdeelden de boeren van Anloo het land dat tot dat moment gezamen lijk werd beheerd. De houtwallen dien den niet alleen als kavelscheiding, ze moesten ook dicht genoeg zijn om het vee te keren. Meidoom en sleedoorn, nog altijd vertegenwoordigd, werden zo gevlochten, dat de wallen ondoor dringbaar werden. De houtwallen lever den ook de bomen voor het 'boerenge- riefhout', hout dat voor allerlei zaken in en rond de boerderij werd gebruikt. In plaats van de boeren doet nu Staatsbosbeheer, de huidige eigenaar, het onderhoud. Vooral in het voorjaar kun je aan de takkenbossen en bulten vers zaagsel zien dat er jaarlijks het no dige wordt gekapt en afgezaagd. Elk jaar moet de klus voor 15 maart ge klaard zijn. Want dan begint het wette lijk broedseizoen. Een aantal Knapzakroutes is inmiddels als app beschikbaar voor iPhone en Android-toestellen. De applicatie bevat basisinformatie van de Knapzakroutes. Zie ook www.knapzakroutes.nl reageren? featureredactie@wegener.nl tanmb $11111 SI LANDGOEDEREN ARRANGEMENT Welkomst kopje koffie of thee 2 overnachtingen met uitgebreid ontbijtbuffet 2e avond 4-gangen dinerbuffet Routes Landgoederen rond Almen en Laren 'Coffee to Go' bij vertrek Aankomst; zo 89,- p.p. overige dagen 99,- p.p. Prijs op basis van een 2-persoonskamer bezetting. Excl. Boekingskosten 7,50 en Milieu verblijfstoeslag 2,50 p.p.p.n.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 67