monarchie in Amerongen 'W! reizen 2 <u Zaterdag 25 augustus 2012 reizen@wegener.nl 024-3650360 j i li C. V_> 2012 is het jaar van de Historische Buitenplaatsen. Nederland telt nog ongeveer 550 van deze landhuizen, kastelen en monumentale panden. Een duik in het rijke buitenleven van weleer. Met vandaag de laatste aflevering: kasteel Amerongen in Amerongen. tekst en foto's Carel Thijssen Van een houten ridderhof stede tot een indrukwek kend kasteel en van graaf Floris V van Holland tot keizer Wilhelm II van Duitsland. Wie kasteel Amerongen be zoekt, krijgt een boeiende brok geschie denis van zeven eeuwen voorgescho teld. Een rijke en bepaald niet geweldlo ze geschiedenis, weet kasteelbeheerder Ide van Wijk. „Amerongen lag op een kruispunt van handelswegen. En de Ne- derrijn meanderde hier vlakbij. Dat was de grens tussen het hertogdom Gelre en het bisdom Utrecht" Het strategisch gelegen punt was voor graaf Floris in 1286 aanleiding zijn leenmannen Diederic en Henric Borre van Amerongen in de arm te nemen. „Ze kregen opdracht een versterkt hou ten huis te bouwen. Zo hadden ze de heerschappij over het water en konden ze tol heffen." Het verdedigingswerk werd in de loop der tijden diverse keren verwoest, onder meer in 1427 door de hertog van Gelre. „Maar iedére keer werd het weer opgebouwd. Ze maakten er telkens iets mooiers, groters en sterkers van." Het kasteel - inmiddels een robuust, stenen bouwwerk - kreeg in 1673 nog een zware klap te verwerken. Van Wijk: „De toenmalige kasteelheer Go- dard Adriaan van Reede was in Duits land en zijn vrouw Margareta van Tur- nor was naar Engeland gevlucht. De troepen van Zonnekoning Lodewijk XIV konden het gebouw zo inpikken. Ze stouwden het vol sprokkelhout en takkenbossen en staken het in brand." Ide van Wijk is be heerder van kas teel Amerongen, dat een boven- en onderbrug heeft: „Deftige mensen kwamen boven binnen, anderen moesten via de onderbrug." Die rampspoed zou tegelijkertijd de glorieuze wedergeboorte van kasteel Amerongen betekenen. Na het vertrek van de Fransen keerden de bewoners terug en begonnen in 1674 aan de her bouw. „In 1680 was het kasteel klaar, zoals het er nu staat." Meest in het oog springend aan het classicistische gebouw is de dubbele toegangsbrug: een boven- en een on derbrug. Van Wijk: „Deftige mensen kwamen boven binnen, het personeel, leveranciers en het gewone volk moes ten via de onderbrug. Zo kwam je in het souterrain. Hier zijn de keuken, de waskamer, de linnenkamer en de voor raadkamers te zien. De kasteelheer? Nee, die kwam hier zelden of nooit." Uniek aan kasteel Amerongen, zo verzekert de beheerder, is ook de inrich ting. „Alles wat hier staat, is door de fa milies ingebracht. Eerst door de Van Reedes en later door graaf Godard van Aldenburg Bentinck en zijn nakomelin gen. De Bentincks kregen het kasteel in 1879 in bezit door vererving." In 1977 verkochten de laatste nazaten van graaf Bentinck het domein aan de Stichting Utrechtse Kastelen. Vijf jaar later werd de Stichting Kasteel Ameron gen opgericht, die zich sindsdien eige naar mag noemen. Van Wijk: „Sinds ruim een jaar is een grootscheepse restauratie voltooid. Bouwkundig tenminste. Met de inrich ting zijn we nog bezig. April volgend jaar is alles klaar. Maar we gaan niet dicht. We laten de mensen zien hoe het huis weer helemaal vol komt." Een fraai voorbeeld is zichtbaar in de bibliotheek, die door vrijwilligers opnieuw wordt ingericht. „Er zijn fo to's waarop precies staat waar welk boek stond. Elk exemplaar krijgt weer zijn eigen plek. Monnikenwerk." Tot de 'topstukken' van het kasteel behoren de imposante vestibule, met op het houten plafond het familiewa pen van de Van Reedes, de grote zaal en de koningskamer, ingericht anno achttiende eeuw, compleet met het he melbed en de kledingstukken van de vijfde graaf Bentinck. En niet te verge ten: de eetzaal vol familieportretten en een tafel vol achttiende-eeuws Wedg wood serviesgoed. Ide van Wijk: „Hier werden ook de gasten ontvangen. De Duitse keizer Wilhelm II dineerde hier ook. Hij was in 1918 gevlucht en heeft achttien maanden op het kasteel ge woond. De geschiedenisboeken beste den er weinig aandacht aan, maar in dit huis heeft de keizer afstand gedaan van de troon. De Duitse monarchie is hier in Amerongen geëindigd." Gidsen van kasteel Amerongen geven van donderdag tot en met zondag rondleidingen door het monumentale gebouw, ook het tuinencomplex is te bezichtigen. www.kastëelamërongen.nl door Mannus van der Laan aaaauw!" roe pen onze zoons van 10 en 14 bij het zien van de hal van Tropical Islands. We zouden naar een tropisch zwembad gaan, maar dit overtreft hun stoutste verwachtingen. Op een open plek in het Spreewald, 60 kilometer ten zuiden van Berlijn, staat een kolos sale koepel, 107 meter hoog, 210 meter breed en 360 meter lang. De reusachtige hal werd na de Wen de in 1989 gebouwd en was bedoeld voor de productie van zeppelins. Maar voordat het project van de grond kwam, ging de eigenaar failliet. Maleisi sche investeerders kochten de boedel en maakten er een tropisch zwempara- Open: Het hele jaar 24 uur per etmaal. Het saunagedeelte is van 09.00 tot 01.00 uur geo pend. Auto: via de A13 (Berlijn- Dresden), afslag Staakow. Trein: RegionalExpress RE 2 naar Brand (Niederlausitz) of Regionalbahn RB 14 richting Karlshorst en Königs wuster- hausen of senftenberg via Lübben. vanaf Bahnhof Brand rijdt een gratis shuttlebus. Entreeprijzen: kijk op www.tropical-islands.de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 64