STEED S SPEELS problemen van Griekenland. „Ik heb het hem nog zo afgeraden en hij deed het toch." Ook later hadden de problemen be ter aangepakt kunnen worden door het reddingsfonds fors te vergroten. En als het nu verder ontspoort, gaat dat Nederland honderden miljarden kosten, doceert hij. Zijn adviezen aan De Jager gaf hij niet als econoom van CDA-huize, maar als hoogle raar, samen met andere collega's. Als de minister van Financiën om raad vraagt, geef je die, zegt hij, van welke poli tieke kleur de minister ook is. „Dat doe je in het belang van het land. Onafhankelijk. Ik wil als hoogleraar niet op de stoel van de minister gaan zitten." Sylvester EijfFinger was niet voorbestemd om wetenschapper te worden. Hij komt uit een katholiek ondernemersmilieu, zijn neven zaten in het behangpapier. „Als EijfFinger heb ik nog steeds het recht om tegen balenprijs behang te kopen, maar dat heb ik nog nooit gedaan. Ik heb altijd afstand gehouden." Zijn familie is in middels uit het bedrijf gestapt. „Zo gaat het vaak met familiebedrijven, dan is er geen opvolger en leeft alleen de naam voort." Hij ging wiskunde en natuurkunde stude ren aan de Vrije Universiteit in Amster dam. Niet echt doordacht, zegt hij nu. „Als je 18 bent, hoe maak je dan je keuzes? In tuïtief en spontaan." Zijn ouders vonden het echter allemaal pri ma: „Als ik maar gelukkig was." Maar die studies lagen hem toch niet helemaal. Wis kundigen zijn een beetje 'nerd'-achtig. Hoogleraar economie Folkert de Roos zei tegen me: 'U bent niet gelukkig, ik weet daar een oplossing voor. U ruilt natuurkun de in voor economie'. De professor koos de student, zo doe ik het nu eigenlijk nog steeds. De Roos is altijd een inspiratiebron voor me geweest. Zijn opvolger Hans Vis ser was ook een heel wijze man. Behalve geluk is wijsheid heel belangrijk in het le ven. Zonder die professoren zou ik mis schien wel nooit de wetenschap in zijn ge gaan. Ik geloof niet zo in carrièreplanning. Je volgt je hart en verstand. Het leven valt niet te plannen." Hij studeerde af in 1983, in de 'winter van Deetman', de toenmalige minister van On derwijs en Wetenschappen. Door de vele bezuinigingen was er maar één promotie plaats beschikbaar. „En die kreeg ik. Het was zeventig, tachtig, negentig uur per week werken. Ik heb ervan genoten, maar Anneke zag me nooit. Als ik om elf uur 's avonds van mijn kamertje kwam, dan gin gen we nog een biertje drinken." In 1986 ging hij naar Tilburg, en daar ging hij niet meer weg. „Deze universiteit is de gelijk en harmonieus. Sfeer is belangrijk." Net als de katholieke achtergrond. „Ik ben een katholieke jongen. Zo voel ik dat. Ge loof en traditie vind ik belangrijk." En ook het Brabantse bourgondische le ven spreekt hem aan. „Ik hou van werken, maar ook van het goede leven." Elke avond van eind maart tot eind september zit hij met vrouw en dochter buiten aan de tafel onder de carport, met uitzicht op de tuin. Een rustpunt in zijn hectische le ven. Dan maakt zijn vrouw 'heerlijke spijs- jes'. Zelf kan hij dat niet. En steekt hij een sigaartje op. „Ongecompliceerd genieten." Want zijn leven is verder nogal hectisch, zegt hij. Behalve zijn academische werk doet hij van alles en nog wat. Als president van de Tilburg University Society probeert hij de universiteit zichtbaarder te maken. „We zijn echt top, maar ze weten het zo weinig in Amsterdam, Den Haag en Brussel. Til burg heeft een wereldreputatie. De randste delijke arrogantie is volkomen misplaatst." Sinds deze zomer is hij tevens voorzitter van de raad van commissarissen van het Bureau Krediet Registratie (BKR). „De he le schuldenproblematiek zie ik als een groot probleem. Twintigers, dertigers, een hele generatie zit tot aan haar nek in de schulden. Dat is een maatschappelijk pro bleem. Banken hebben voor de crisis te ge makkelijk krediet verstrekt en nu doen ze te moeilijk." Hij wil meer openheid bij het Bureau Kre diet Registratie. „Cliënten moeten inzicht hebben in hun eigen dossier. En dat moe ten ze kunnen corrigeren." Dit nieuwe hoofdstuk in zijn loopbaan komt niet uit de lucht vallen. „Je kunt moeilijk de hele tijd hetzelfde blijven doen, dat gaat verve len. Elk mens heeft behoefte aan kleine re naissances. Ik denk dat dat heel belangrijk is in het leven, jezelf vernieuwen." reageren? spectrum@wegener.nl Sylvester EijfFinger 1953: Geboren op oudjaars dag (vandaar de voornaam) in Den Haag. Getrouwd met An neke, met wie hij samen is sinds hun studententijd. Stu deerde wiskunde, economie en econometrie in Amster dam (VU), vader van een doch ter, Jackie (18). 1986: Hoogleraar financiële economie in Tilburg, elke vijf jaar een semester gasthoogle raar aan Harvard (VS). Schreef en werkte mee aan vijftig boe ken. Werkte als gastwetenschap- per bij verschillende centrale banken in de wereld, was advi seur van de Europese Commis sie en lid van de commis sie-Maas die zich boog over het bankenstelsel in Neder land. Was bestuurslid van het we tenschappelijk instituut van het CDA. Adviseert het Europees parle ment over de Europese Cen trale Bank en is een van de op richters van het European Ban king Center in Tilburg. Sinds 1 juli van dit jaar voorzit ter van de raad van commissa rissen van het Bureau Krediet Registratie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 59