<AB i NET VAN EU 5 spectrum Zaterdag 25 augustus 2012 Volgens een demonstrant zijn de bezuinigingsplannen voor de socia le werkvoorziening allemaal de schuld van Europa. foto Guus Schoonewille/ANP maar ook in een land." IClamer noemt dat streven naar een thuis het oilcos-gevoel. Oikos is het Griekse woord voor huis. „Ik ben net terug uit Brazilië en daar viel me op dat Brazilianen heel erg bezig zijn met het Braziliaanse. Als je daar begint over integra tie met Argentinië verklaren ze je voor gek. Mensen zijn nu eenmaal groepsdieren en willen in hun eigen groep samenklonteren. Ze hebben behoefte aan een eigen identiteit." Ook onder de Nederlandse jeugd zijn de angst voor en de onwetendheid over Europa groot. De 19-jarige Jerry den Haan studeert politicologie eri is vertegen woordiger Europese Zaken van de Nationale Jeugd raad (NJR). Hij ziet de afkeer van Europa nadrukke lijk bij jongeren: „Ze zijn heel kritisch over Europa. Ze vinden het veel te groot, te overheersend en te duur." Den Haan geeft gastlessen op scholen en orga- I niseert jongerendebatten over Europa. Wat hem op valt is dat de meeste jongeren weinig of niets over Europa weten, maar wel bang zijn dat ze door Euro pa straks hun baan kwijtraken en dat het hun geld kost. „Het onderwijs over Europa is zeer beperkt", zegt Den Haan. „Docen ten weten niet wat ze over Europa moeten vertellen, omdat het zo veelomvattend is. En in lesmateri aal voor het vak maatschappijleer staat één ldeine pa ragraaf over Europa. Ik vraag aan jongeren onder meer hoeveel er van een modaal bruto jaarsalaris, zo'n 33.000 euro, naar Europa gaat. Dan krijg je ant- woorden als 10.000 euro en zelfs 20.000 euro. Ter wijl het in werkelijkheid ongeveer 400 euro is. En ze weten meestal ook niet dat Europa hen kan onder steunen met bijvoorbeeld studievergoedingen en vrij willigerswerk." Volgens Den Haan hebben vooral ouderen affiniteit met het ideaal dat een verenigd Europa de beste ga rantie is om oorlogen te voorkomen. „Omdat veel van hen de Tweede Wereldoorlog hebben meege maakt of hun ouders. Jongeren hebben daar niets mee. De Europese Unie is er, is hun gedachte. Punt. Als het werkt, oké. Als het niet werkt, dan liever niet. Als ze geen voordelen zien, wat moeten ze dan met Europa? Terwijl er allerlei praktische voordelen zijn, zoals minder telefoniekosten, makkelijker in het buitenland studeren, zonder identiteitsbewijs de grens over." Sweder van Wijnbergen is hoogleraar economie aan de Universiteit van Amsterdam en voormalig secreta ris-generaal op het ministerie van Economische Za ken. „Als Nederland zich afkeert van Europa is dat zelfmoord", stelt hij. We danken onze welvaart im mers aan de economie en onze gerichtheid op de we reld. Dat zoveel mensen juist daar bang voor zijn, kan er bij de econoom maar moeilijk in. „Nederland is voor 70 procent van zijn nationale inkomen afhan kelijk van export en de helft daarvan wordt afgezet in de Europese Unie", zegt hij. „Wij draaien volledig op export en profiteren met tientallen procenten van de Europese eenwording. „Dus hoe dom ben je als je zegt dat we Europa de rug moeten toekeren, dat het een mislukking is? Ge lukkig doet alleen Wilders dat in zulke extreme ma te, zelfs de SP is een stuk minder populistisch. Wil ders kan het niets schelen, hij wil alleen maar stem men binnenhalen. Nou, als je wilt dat ons nationaal inkomen met 20 procent daalt en Nederland daar door razendsnel in een ongekende recessie belandt, moet je dat vooral doen. Dan eens kijken of al die kiezers nog op je stemmen." Maar ja, verzucht Van Wijnbergen, je oogst wat je zaait. „Gerrit Zalms grootste hobby was jarenlang schelden op Europa." En nu fulmineert partijgenoot Henk Kamp tegen de bemoeizucht van Bmssel, om dat daardoor volgens hem de pensioenen en het so ciale stelsel in gevaar komen. Terwijl beide WD'ers vóór Europa zijn. „Maar door dat soort uitlatingen voed je het anti-sentiment", vindt Van Wijnbergen. „Natuurlijk worden er fouten gemaakt in Brussel, na tuurlijk is de democratische controle niet op orde, na tuurlijk heeft de SP wel een beetje gelijk dat het ris kant is heel veel macht naar Bmssel over te hevelen. Daarom is een politieke unie onvermijdelijk, want dan kun je de economische macht onder controle houden." Niet minder, maar juist meer Euro pa, vindt Van Wijnbergen. In navol ging van de VS. „Daar waren de sta ten eerst ook heel erg zelfstandig, met onder meer de schuldencrises als gevolg. Door de komst van een federale overheid is daar een eind aan gekomen. Meer Europa zorgt er voor dat de risico's worden gedeeld, er is meer even wicht. Lidstaten lopen minder snel uit de pas en als dat toch gebeurt, heb je ze sneller onder controle. Dat is niet het populaire verhaal, maar politici met verantwoordelijkheid moeten echt vertellen dat we die kant op moeten willen." Voor Arjo Klamer hoeft dat niet. „Het idee dat je sa men sterk bent, gaat juist tegen dat thuisgevoel in. Mensen voelen zich er steeds minder prettig bij. Ze willen iets eigens. Dat gevoel van bij elkaar horen steekt op bepaalde momenten de kop "op. De één noemt dat eng nationalisme, de ander vindt dat juist positief. Ik vind ook dat de PW veel te ver gaat in de afwijzing van Europa, maar je kunt dan wel zoals D66 zeggen dat we allemaal wereldburgers zijn, sa men één, maar ook dat is onrealistisch. Niet meer dan een mooie droom." Uiteindelijk zullen toch de beleidsmakers ons vol gens tandarts en angstdeskundige De Jongh moeten redden. Ze zullen in elk geval duidelijk moeten ma ken wat ons te wachten staat: „Dat we door de goe de keuzes te maken meer invloed krijgen in Brussel. Maar het is veel gemakkelijker om op de angst in te spelen, om die aan te jagen. PW en SP zeggen: 'Kijk eens wat ons allemaal bedreigt'. Zo'n emotionele boodschap wordt sneller door ons brein begrepen dan wat ons verstand allemaal voor goeds over Euro pa beweert. Daarom is het ook wel logisch dat veel mensen denken dat ze zonder Europa beter af zijn. Terwijl het verstandelijk gezien juist andersom is: met Europa zijn we beter af." reageren? spectrum@wegener.nl joch WAL us

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 57