leeft in de Flevopolder 3 spectrum Restanten oudste boerderij Zeeland Zaterdag 25 augustus 2012 foto PZC door latere bebouwing. Dus kiezen Van Gijn, bouwmeesters Pomstra en de Haas voor de boerderij van Brabers. Bovendien is de betreffende boerderijwoning klein: 9.10 meter lang en 3.80 meter breed. Dat is prettig, als je binnen twee weken het huis wil hebben staan. Nu is gaaf in archeologische kringen een betrekkelijk begrip. Diederik Pomstra laat de lege vlekken zien op de plattegrond van Brabers. Dat kan betekenen dat daar geen paalgaten zaten, maar het kan ook zijn dat er sporen zijn verdwenen door verploe- ging. Op basis van die ene plattegrond van Brabers kunnen er dus meerdere versies worden gebouwd, met steeds een andere invulling van de hiaten. Sinds de jaren zeventig en tachtig van de vorige eeuw worden her en der in Neder land - ook in de Flevopolder - leefgemeen schappen uit de steentijd nagebouwd en nageleefd. In het Horsterwoud gaan de stu denten van Annelou van Gijn een stap ver der. Alle werkzaamheden worden met au thentieke gereedschappen uitgevoerd. Op een tafel onder een tentdak liggen bijlen van vuursteen, kwartsiet, basalt, gewei en been. Netjes in plastic verpakt, zodat de slijtsporen intact blijven. Het gaat de hoog leraar om de details. Hoe lang gaat een bijl mee, hoe lang duurt het voor met een be paald soort bijl een boom is omgehakt - dat soort gegevens wordt exact bijgehou den. De harde praktijk is volgens haar de enige manier om echt inzicht in het leven in de steentijd te krijgen. De experimentele ar cheologie heeft al diverse misvattingen op gehelderd. Bijvoorbeeld die over de vuist bijl. Lang werd gedacht dat daarmee werd gehakt Tot het daadwerkelijk werd geprobeerd. Toen bleek de bijl in feite een multifunctio neel werktuig te zijn. Hetzelfde geldt voor de bronstijdsikkels, 800 tot 600 voor Chris tus. Toen die echt werden gehanteerd om graan te snijden - vertelt Van Gijn - bleken ze veel te bot. Pas in de praktijk werd dui delijk dat de sikkels gebruikt werden voor het snijden van turf Het zijn dus zoden snijders, geen sikkels. Vastgeroeste ideeën bijstellen, speculaties ontkrachten, dat is wat de experimentele archeologie kan en doet. Het 'virus van nut en waarde' doet zich sinds de economische crisis overal in Ne derland gelden. Ook het Horsterwoud blijft daarvan niet gevrijwaard. We wor den nogal eens als kleuters weggezet, die het leuk vinden om in berenvellen te lo pen, vertelt hoogleraar Van Gijn. Zij staat voor de wetenschap. Alles documenteren, steeds opnieuw toetsen en herhalen, dat is voor haar de kern van het project. Zo kan er pas echt inzicht verkregen worden in het leven van een gemeenschap, die nog maar net de eerste beginselen van de land bouw onder de knie had gekregen. Negen tig procent van de menselijke geschiedenis bevindt zich in de steentijd, dat moet je niet vergeten, zal Diederik Pomstra later zeggen. Als je de studenten de paalgaten ziet uitgraven en manhaftig op een voor de verduurzaming licht geblakerde boom stam ziet inhakken, ben je met een klein beetje fantasie terug in de steentijd. De contouren van het huis zijn al zichtbaar, de hoogte van de nok ook. De wanden moeten nog worden geplaatst en met leem besmeerd. Dak en kopse gevels wor den van riet gemaakt. Er komt een groep schoolkinderen langs. Staatsbosbeheer stelt voor de komende ja ren arrangementen samen. Ja hoor, zegt boswachter Hans-Erik Kuy- pers, ook bezoekers en groepen uit Zee land zijn van harte welkom. Oosterschelde S natrekbare aarde/bodemresten I paalgat 3 haardplaats kuil Haamstede Burgh Brabers De locatie Brabers bij Haamstede in 1957, 2e van links archeoloog Jan Trimpe Burger.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 55