De Zeeuwse steentijd spectrum 2 Zaterdag 25 augustus 2012 Vuurstenen spitsen, opgegraven bij Haamste de. Te zien t/m 28 oktober op de expositie Steentijd in Bezoekerscentrum Saeftinghe. Benen beitel uitgevoerd als dissel, met het blad dwars op de steel. foto Universiteit Leiden Geslepen Gijn wilde een experimentele archeologie- werkplaats inrichten, Staatsbosbeheer is al tijd op zoek naar contact met groenmin- naars en ziet in zo'n werkplaats een pu bliekstrekker, Diederik Pomstra wordt ge woon heel vaak bij prehistorische onderne mingen betrokken. Daarmee is duidelijk waarom er nu in het Horsterbos wordt ge bouwd. Het had, zegt hoogleraar Van Gijn, ook in Zeeland kunnen zijn, maar bos wachter Kuypers werkt toevallig in de Fle- vopolder, dus werd dat de locatie. Klei, riet, wilgen - alle materialen zijn er in rui me mate voorhanden. Waarom nou precies een Zeeuwse boerde rij wordt herbouwd? Schouwen-Duive- land ging in de jaren vijftig tijdens een uit gebreide ruilverkaveling drastisch op de schop. Provinciaal archeoloog Jan Trim- pe-Burger kreeg in 1957 ternauwernood de tijd om een noodopgraving bij Haamstede uit te voeren. Daar stuitte hij op de sporen van drié woningen uit de nieuwe steen tijd, het neolithicum, rond 2500 voor Christus. Conservator Leo Verhart van het Rijksmuseum voor Oudheden publiceerde de gegevens in 1992. De Haamsteedse vondst is tot op de dag van vandaag bijzon der, omdat de gevonden plattegrond gaaf is, dat wil zeggen: weinig of niet verstoord Het was een niet te missen bericht afgelopen week: 'Oudste boerderij van Zeeland wordt herbouwd in Zeewolde'. Zo'n 4000 jaar geleden stond het boerenhuis op een strandwal bij Haamstede, de locatie Brabers. Op basis van die plattegrond wordt nu een reconstructie gemaakt. In het Horsterwoud in de Flevopolder wordt druk gehakt, gegraven en gevlochten. door jan van Damme Er is wel wat aan de hand met de steentijdboerderij van Brabers. Het huis werd al eens her bouwd in het archeologisch the mapark Archeon bij Alphen aan den Rijn. Toen het daar halverwege de ja ren negentig van de vorige eeuw econo misch slecht weer was, verdween de boer derij voor de tweede keer van de aardbo dem, zonder duidelijke sporen na te laten. Het huidige Archeon-management kan niet eens een fotootje van het uit wilgen en riet opgetrokken huis in het archief vin den. Anno 2012 dient de plattegrond van de op graving bij Haamstede opnieuw als basis voor een archeologisch bouwproject Der tien studenten van de faculteit Archeolo gie van de Universiteit Leiden en enkele vrijwilligers zijn sinds afgelopen maandag aan de slag in het Horsterwoud bij Zeewol de. Ze werken met stenen bijlen, graafstok- ken, houten slaghamers, touw van boom bast. Een wetenschappelijk experiment: alles wordt gedocumenteerd, gefotografeerd, ge filmd, geklokt. Zelf hakken, graven en hameren, dat is nu eenmaal dé manier om echt in de prehisto rie te duiken. We rijden met een tas vol vraagtekens naar de Flevopolder. Waarom steeds bou wen op basis van de Brabers-plattegrond, waarom bij Zeewolde en niet in Zeeland, waarom werken met authentieke werktui gen? Boswachter Hans-Erik Kuypers van Staatsbosbeheer wacht ons op in zijn kan- toorloods bij de ingang van het Horster woud - met een kleine 5000 hectare het grootste loofbos van Nederland, waar schijnlijk ook van West-Europa. Een jong bos, natuurlijk, de Flevopolder kwam pas een halve eeuw geleden boven water. Staatsbosbeheer is één van de drie partijen in het project. Een boswachter mag met de auto het bos in. Daar treffen we de twee andere partners: hoogleraar archeologie Annelou van Gijn van de Universiteit Lei den en Diederik Pomstra van Het Stenen Tijdperk, een bureau dat zich heeft gespe cialiseerd in het leven in de steentijd. Ook Hans de Haas, ooit als bouwmeester werk zaam in het Archeon, is betrokken bij het project. Er rookt een vuurtje, om ons heen klinken stemmen van studenten die van wilgen een binnenmuur vlechten, verderop wor den op de locatie waar het huis verrijst paalgaten gegraven, op zithoogte afgezaag de stukken boomstam vormen het meubi lair. We zijn een gelegenheidstrio, klinkt het in koor. Gelijkgestemde interesses, toevallige ontmoetingen - hoogleraar Annelou van vuurstenen bijl. foto Universiteit Leiden Opbouw van de Zeeuwse steentijdboerderij in het Horsterwoud in de Flevopolder.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 54