Betaal adviseur niet dubbel werken 31 morgen is er iemand dankbaar voor wat ik vandaag doe Word ook KWF-collectant ik zaterdag 25 augustus 2012 door Irene van den Berg illustratie Rylben L Oppénheimer Consumenten lopen het risico dat ze dubbel betalen voor financieel ad vies. Sommige adviseurs rekenen een uurtarief terwijl ze al eerder provisie hebben opgestreken, stelt de Consumentenbond. S teeds meer financieel adviseurs stappen van betaling op provisieba sis over naar een uurtarief Daar mee lopen ze vooruit op het provi sieverbod dat in januari 2013 in werking treedt. Een financieel adviseur ont vangt dan niet langer provisie van een aan bieder van het financiële product. In plaats daarvan-betaalt de klant altijd rechtstreeks aan de adviseur voor het advies dat hij krijgt. Dit kan een vooraf afgesproken vast bedrag zijn/maar ook een uurtarief De con sument moet er zo op kunnen vertrouwen dat een adviseur zijn belangen behartigt. De Consumentenbond is blij met de nieu we regels maar waarschuwt ervoor dat ze ook nadelig kunnen uitpakken voor consu menten. Voor veel lopende financiële pro ducten zoals hypotheken en kapitaalverzeke ringen hebben consumenten het advies meestal al via de provisie betaald. Wanneer ze bij een niéuw advies over deze lopende producten per uur afrekenen, betalen ze dus twee keer. De consument zal zelf goed de kleine letter tjes in de gaten moeten houden, want het is voor adviseurs niet verboden tussentijds kosten en/of voorwaarden aan te passen. Een financieel adviseur mag dus dubbele kosten gaan rekenen, zo bleek onlangs voor de rechter. De Consumentenbond werd in mei in het ongelijk gesteld bij een rechts zaak tegen assurantietussenpersoon Multisa- fe, die extra kosten in rekening bracht voor het aanhouden en beheren van verzekerin gen. De rechter oordeelde dat een financieel adviseur zijn klanten altijd een voorstel mag doen om de voorwaarden eenzijdig te wijzi gen. En als de klant dit niet accepteert, mag de adviseur de relatie opzeggen. „Voor bestaande klanten betekent dit veel onduidelijkheid. Adviseurs kunnen hen rechtstreeks nieuwe kosten in rekening bren gen terwijl zij ook al provisie van de verzeke raars ontvangen, Accepteren consumenten dat niet, dan mag de adviseur de relatie een zijdig opzeggen en moeten klanten op zoek naar een nieuwe adviseur of een nieuw pro duct afsluiten waarbij gebruik van een advi seur niet nodig is", stelt Bart Combée, direc teur Consumentenbond. Laat nieuwe afspra ken met de financieel adviseur in ieder ge val altijd zwart- op wit zetten. Leg daarbij niet alleen het tarief maar ook de werkzaam heden, de deadline en het aantal uren vast. En neem de reeds gemaakte afspraken nog een keer onder de loep. Heb je het gevoel dat je dubbel betaalt, confronteer de advi seur daar dan mee. Je kunt als consument immers onderhandelen over de kosten van financieel advies. Joerie van Looij, woordvoerder brancheorga nisatie van tussenpersonen Adfiz, verwacht niet dat financieel adviseurs op grote schaal dubbel gaan rekenen. „Als de adviseur extra kosten in rekening gaat brengen voor zijn diensten, weet hij dat de klant net zo goed de vrijheid heeft om de overeenkomst te beëindigen", stelt de woordvoerder. Hij is het niet eens met de waarschuwing van de Consumentenbond. „De bond wekt de sug gestie dat allerlei adviseurs zich met dubieu ze praktijken bezighouden, maar wordt niet erg concreet welke partijen allemaal dubbe le kosten rekenen." reageren? geld@wegener.nl GELD EN WERKlfffSONUNE zie onze website:geldenwerk Geld en werk is ook te volgen op de website van deze krant. Naast diverse columns en rubrieken treft u al het nieuws dat met uw persoonlijke financiën en het werk te maken heeft op één overzichtelijke plek aan. Met slechts een paar uur per jaar draag je al bij aan de strijd tegen kanker. Collecteer mee en meld je vandaag nog aan op www.kwfkankerbestrijding.nl/collecte ys/s/.-;4 >U iedereen verdient een mo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 31