Het leven na de studieschuld werken29 zaterdag 25 augustus 2012 De student van nu lijkt huiverig een studielening aan te gaan. Maar is dat wel terecht? Hoe kijken oud-studenten terug op hun lening. Hebben ze spijt er van of kan het ze niets schelen? door Anne Salomons illustratie Job van Gelder et Nibud raadt studenten aan w III zo weinig mogelijk te lenen.' 'Hoogopgeleide heeft spijt I I van studieschuld.' Berichten II II als deze kunnen de student van nu huiverig maken een studielening aan te gaan. Volgens onderzoek van het Ni bud, het instituut voor budgetvoorlichting, blijkt de schuld van studenten in tien jaar tijd maar liefst verdubbeld. Dat kan voor een groot deel toegeschreven worden aan de huidige 30-plussers die hun studieschuld nu afbetalen. Ervaren zij een studieschuld als een blok aan het been of als lastige maar noodzakelijke investering? En hoe zit het met een eventuele hypotheek? Gerald Knol (31) heeft geen spijt van zijn studieschuld. Hij volgde twee universitaire studies en liep een fikse studieschuld op van 48.000 euro waarvan hij inmiddels 15.000 heeft afbetaald. „Ik ben wat laks ge weest", vertelt hij. „In mijn studietijd heb ik een tijdje in het bedrijf van mijn vader ge werkt en toen heb ik voor het gemak mijn studiefinanciering maar door laten lopen en bleef gewoon ingeschreven als student. Dat had helemaal niet gehoeven. Maar ik heb wel een leuke studententijd gehad." Knols ouders hebben hem altijd gestimu leerd in het volgen van een academische stu die. Dat hij daarbij schulden maakte, von den ze erbij horen. Zijn vriendin, die alleen met een basisbeurs studeert, vindt echter dat hij te makkelijk heeft geleend. Maar Knol wordt door zijn schuld niét belem merd. Nu hij op punt staat een huis te ko- pen, blijkt ook een startershypothèek geen probleem. Knol: „Ik ben toevallig vandaag bij meerdere banken geweest, maar alleen bij de Rabobank, de meest risicomijdende bank, vroegen ze expliciet naar een studie schuld." Bij het BKR (Bureau Krediet Registratie) staan studieschulden niet geregistreerd, waardoor ze door banken niet te traceren zijn. Je kunt het dus verzwijgen als je een hypotheek aanvraagt. „Maar daar ben ik heel eerlijk in geweest, en de hypotheek die ik nodig heb, kan ik gewoon krijgen", aldus Knol. Inmiddels heeft hij een goedbetaalde baan en zijn toekomstperspectief is allesbe halve somber. „Het ligt er natuurlijk ook aan wat voor studie je gevolgd hebt qua per spectief op de arbeidsmarkt. Maar ik zie die lening vooral als een investering in mijzelf." De rente die een oud-student moet betalen over zijn studieschuld is afhankelijk van het jaar waarin hij of zij de schuld gaat terugbe talen. Het rentepercentage voor 2012 is vast gesteld op 1,39 procent. Banken houden bij de berekening van het maximale hypotheek bedrag echter rekening met een percentage van 2 procent en schatten daarmee de maan delijkse last van de studieschuld veel hoger in dan de werkelijke kosten. Dat maakt het voor oud-studenten met een studieschuld doorgaans moeilijker op de huizenmarkt. Banken zouden tevens graag zien dat studie schulden van studenten bij DUO (Dienst Uitvoering Onderwijs) wel worden geregis treerd in het BKR-register, om de student extra te bescherming tegen problematische schuldsituaties. William Moore (44) studeerde aan de kunst academie en had totaal 28.000 gulden (zo'n 14.000 euro) studieschuld. Maar bij het aan vragen van een hypotheek werd daar niet Gerald Knol William Moore Leeftijd: 31 jaar Beroep: sinds 2009 consultant en headhunter in Amsterdam Studie: Bedrijfskunde van 1999 tot 2007, filosofie van 2005 tot 2009 In totaal 10 jaar ingeschreven als student waarvan hij 5 jaar studiebeurs heeft ontvangen (4 jaar bedrijfskunde en 1 jaar aanvullend voor filosofie), de overige jaren aanvullend geleend. Totale schuld: 48.000 euro. Tussentijds afbetaald: 15.000 euro. Heeft uitstel afbetaling gekregen tot januari 2014. Leeftijd: 44 jaar Beroep: freelance fotograaf, zzp'er in Nijmegen, Studie: MTS fotografie 3 jaar, Kunstacademie St. Joost, fotografie, 5 jaar van 1990-1995. In totaal 8 jaar studiebeurs ontvangen, laatste 5 jaar volledige beurs, inclusief rentedragende lening. Totale schuld: 28.000 gulden, zo'n 14.000 euro. Heeft nu bijna 15 jaar afbetaald. Stand 1 januari 2012: nog 1.242,73 te betalen. Maandelijkse terugbetaling: 104,11 euro. eens naar gevraagd, terwijl hij wel aan ande re strenge toelatingseisen moest voldoen. Zo moest hij zijn creditcard inleveren, om dat je daar schulden mee kunt maken. Zijn ondernemingsrekening, waar je een paar duizend euro rood op kunt staan, moest hij opzeggen. Van die 14.000 euro studieschuld moet Moore nu nog, 17 jaar na het afronden van zijn studie, 1.242,73 euro afbetalen. Moore: „Misschien had ik het als fotograaf ook wel zonder die kunstacademie kunnen redden. Tot nu toe heeft geen enkele opdrachtgever gevraagd naar een kopie van mijn diploma. Maar ik heb in ieder geval mijn hart ge volgd." Thuis was hij de eerste die ging stu deren. Dat hij een beurs aanvroeg, daar heb ben zijn ouders zich nooit mee bemoeid. „Mijn vader vond het prima dat ik geld ging lenen. Het was een formuliertje invullen en het was geregeld. Ik was toen ook vrij naïef en dacht: wie dan leeft, wie dan zorgt. Als mijn zoon straks gaat studeren, zou ik hem ook niet tegenhouden een studielening af te sluiten." Maar kom niet met het argument dat ieder een gelijke kansen heeft, want dat is volgens Moore niet waar. Hij had met een maximale beurs destijds zo'n 700 gulden maandelijks te besteden? Dat was niet genoeg omdat hij dure materialen als fotopapier en appara tuur moest aanschaffen. „Ik heb altijd bij baantjes gehad, van lopendebandwerk in al lerlei fabrieken tot werk bij een benzine pomp. Ik heb toen zelfs weieens geld moe ten terugbetalen, omdat ik te veel had ver diend. Dat was flink balen. Kids met vermo gende ouders hoeven geen schulden te ma ken, geen bijbaantjes te nemen en ze zitten later ook niet met die afbetaling. Die kun nen meteen goed gaan verdienen." Op een gegeven moment moest Moore gaan aflossen, zo'n 200 gulden per maand. Nadat hij een draagkrachtmeting had aange vraagd, werd dit bedrag ietwat terugge schroefd. De schuld in een keer afbetalen kon hij steeds net niet, maar inmiddels is hij er aan gewend dat het steevast in het rij tje van vaste maandelijkse lasten terugkomt. „Als ik straks, aan het eind van het jaar, al les heb afbetaald, zet ik nog een jaar lang hetzelfde maandbedrag opzij en dan koop ik er een heel mooi drumstel van." www.nibud.nl www.studerengeldbeheren.nl reageren? geld@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 29