DE NOBELAER zeeland 125 Werk aan Veerse beelden van start Dreamboat, Dosse en Touwen Los loop eens bij ons binnen en laat u verrassen... de nieuwe collectie van o.a. MARCCAIN PINKO hangt nu voor u klaar! Te hard ooststraat 8 - domburg - tel. 0118 582 1 21 'Het is voor mij een uitdaging om mijn ideeën zo uit te werken, dat ze ten goede komen aan het milieu en de samenleving' Ludo van Well, bedenker en ontwerper van het project Zeezilt zaterdag 25 augustus 2012 VLISSINGEN - Jan Versluys met 'Dreamboat', Jan Zwemer met 'Dosse' en Karei Krokant met 'Tou wen los' zijn de winnaars gewor den van de dichtwedstrijd Vlissin- gen Maritiem 2012. In totaal na men vijftig mensen deel aan deze wedstrijd met het thema 'boot'. Juryvoorzitter Kees BorgdorfF gaf aan dat de winnaars het door hen gekozen thema 'boot' puur en strak hebben behandeld. „Zij om schreven het thema niet te per soonlijk, maar algemeen breed. Niet te gewoontjes, maar met een vondst. Want de weg naar poëzie kent vele valkuilen zoals het cli ché. Vele menen dat gewone taal door Carla van de Merbel VEERE - De conservering van de oude stadhuisbeeld en in museum De Schotse Huizen in Veere is be gonnen. Wethouder René Mole naar heeft vrijdagmiddag in het museum het officiële startsein ge geven voor de werkzaamheden. Deze worden uitgevoerd door de Brusselse conservator-restaurateur Jacques Vereecke. De zeven beelden - de Heren en Vrouwen van Veere - zijn begin 16e eeuw gemaakt uit kalkzand steen. Ze sierden ooit het oude stadhuis van Veere. In de vorige eeuw belandden ze in de kelder van het stadhuis. Sinds de jaren vijftig staan ze in De Schotse Hui zen. De beelden zijn gedurende hun lange bestaan al verschillende ma len behandeld. Ze zijn er nu al ja ren weer slecht aan toe. Vereecke zal ervoor zorgen dat ze bewaard blijven zoals ze nu z-ijn en dat ze voorlopig niet verder slijten. De beelden worden niet gerestau reerd. Dat zou ruim 2 miljoen eu ro kosten. Conservering komt op 50.000 euro. De gemeente betaalt daarvan 20.000 euro; de rest is bij eengebracht na fondsenwerving door de Stichting Behoud Veerse Stadhuisbeelden. Wethouder Molenaar sprak zijn waardering uit voor de stichting. „Binnen een paar weken hadden ze het voor elkaar. Een buitenge woon compliment daarvoor. Zon der deze mensen hadden we hier niet gezeten." Conservator Vereecke hoopt eind november klaar te zijn met zijn werk. De beelden blijven tijdens de werkzaamheden op hun plek staan. Bezoekers van het museum kunnen zo Vereecke aan het werk zien. Hij denkt ongeveer drie da gen per week in Veere te zijn. De originele Heren en Vrouwen van Veere, die nu geconserveerd worden, werden bij de restauratie van het stadhuis (tussen 1931 en 1943) vervangen door nieuwe beel den. Deze Wolfert van Borsele en zijn zes kompanen zijn er inmid dels ook slecht aan toe. Begin juli zijn ze ingepakt in netten zodat de afbrokkelende stukjes niet op-voor bijgangers kunnen vallen. Na de zomer worden de beelden van het stadhuis gehaald. Het is de bedoe ling dat ze worden hersteld als on derdeel van de totale restauratie van het ïse-eeuwse bouwwerk. Dé ze is begroot op een kleine mil joen euro. De restauratie van de beelden zal naar schatting 200.000 euro kosten. De gemeente hoopt volgend jaar voldoende subsidie verkregen te hebben. zie ook www.pzc.nl/video Ludo van Well vaart met trots op zijn Zeezilt30. foto Lex de Meester noeg. en zo ontstond het idee voor Zeezilt40. Het doel was een nog duurzamere boot te ontwer pen. Dimp Nelemans coördineert het project. „Eén brok energie, zijn we met zijn allen." Duurzaam is ze zeker, de Zee- zilt40. Met zonnecellen en wind molentjes op het dak en een elek trisch oplaadpunt is er niet veel brandstof nodig. En voor een beet je extra snelheid kun je een grote kite bevestigen op het schip. Ludo: „Het is net een klein fabriek je, het schip produceert haar eigen energie." Het interieur is van bam boe en ook de stoffen zijn zo veel mogelijk van ecologische materia len. „Het schip is dus letterlijk tot op het naadje ecologisch", grapt hij. Ze vinden het ontzettend span nend, de nominatie. „We zijn als enige Zeeuwen uit het bedrijfsle ven genomineerd. Daar zijn we heel erg trots op", glundert Dimp. „Maar uiteindelijk gaat het niet om het winnen, maar dat we ge zien worden. Ik ga ontzettend veel lawaai maken." Duurzame Dinsdag: Vraagt aandacht voor innovatieve duurzame ideeën vanuit de sa menleving; Geeft bij de politiek aan wat nodig is in wet- en regelgeving om duur zaam te kunnen innoveren en ope reren; Zorgt ervoor, dat er ondersteuning komt vanuit de politiek en de sa menleving om de initiatieven te versnellen in hun ontwikkeling. altijd verbaasf. Nou nee. Gewone taal heeft juist verbazing nodig." Alleen in Zeeland wonende poë ten waren gevraagd iets in te zen den voor de dichtwedstrijd. De drie winnende gedichten wor den tijdens Vlissingen Maritiem in de stad door de stadsomroeper voorgedragen. MIDDELBURG - De politie betrapte donderdag rond 21.00 uur twee snelheidsovertreders op de Laan der Verenigde Naties in Middel burg. Twee mannen, 28 en 34 jaar oud en afkomstig uit de gemeente Veere, reden volgens de politie op hun motoren 90 km/u terwijl 50 km/u is toegestaan. Ook negeer den zij een doorgetrokken streep. Voor beide overtredingen ontvin gen zij boetes. Jacob Cats straat 1 Middelburg SP Zeer rui'me woning waarbij van 2 woningen tijdens de renovatie I name woning (5(0 rrr) is gerealiseerd metvele lodelings- en gebruiksmogelijkheden. Nieuw Middelburg is een karakteristieke wijk uit de jaren twintig aan de rand Vraagprijs 169.000,- k.k.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 25