Oranjegekte is een afwijkgeen ondeugd cultuur 117 Niemand maalt om de regen bij Miss Montreal difides Schoon drinkwater is van levensbelang! zaterdag 25 augustus 2012 NAZOMERFESTIVAL Zeeuwen van Oranje Regie: Herwig De Weerdt Met: Hein van der Heijden, Bas Teeken, Lauranne Paulissen Locatie: Voetbal Experience, Mid delburg Gezien: do. 23 augustus door Willem Nijssen Er wordt wel gezegd dat in het toneelvak zowel het schrijven als het spelen van komedies het aller moeilijkste is. Ik denk dat daar veel waarheid in schuilt. In een ko medie moet iets zitten, waar om te lachen valt. Maar het 'belachelij ke' moet wel vergeeflijk zijn. Bij voorkeur omdat de meeste toe schouwers er zich ook wel eens aan schuldig maken. De persona ges op het toneel moeten aanvaard bare uitvergrotingen zijn van de al gemene ondeugd. Ze moeten als type herkenbaar zijn, en hun da den en dialogen moeten natuurlijk zijn, in het echte leven, in trein, bus of café, wel eens zo gehoord of gezien zijn. En toch moeten de ver wikkelingen nog verrassend zijn. Vaak (maar niet altijd) moet er ook nog een verteerbare verma ning in verstopt zitten, een kleine Hein van der Heijden, Bas Teeken en Lauranne Paulissen (vlnr) in Zeeuwen van Oranje. foto Lex de Meester correctie op de ondeugd. Een zwa re opgave. Die gecompliceerde meetlat moet nu langs Zeeuwen van Oranje ge legd worden, een heel eigen pro ductie (want geschreven door zijn artistiek leider Alex Mallems) van het Zeeland Nazomerfestival. Of het onderwerp (de Oranjegekte) "ei genlijk wel iets is om mee te la chen, is om te beginnen zeer de vraag. Niet door het virus getroffe nen (en ik hoor daartoe) zullen daar gretig een antwoord op heb ben: natuurlijk wel. Maar als je daar een doodserieus museum voor bouwt, valt het toch te be twijfelen. Echte Oranjefans zullen hun passie zeker geen ondeugd noemen, niet openlijk maar ook niet diep van binnen. En de rest vindt het misschien wel aanstelle rij, maar een ondeugd, hoe klein dan ook? Die beschouwt het waar schijnlijk eerder als een soort afwij king, vermakelijk, maar dan eerder op straat in plaats van in het thea ter. Geen sterk onderwerp, dus. Maar er valt nog veel te redden. De per sonages: twee mannen 'met een hoekje af, tragisch in miniatuur (mislukt huwelijk, lange burn-out), allebei sportgek, beter nog voetbalgek. De een gidst in het nationaal voetbalmuseum en houdt er nu een soort lezing over Zeeuwse voetballers in Oranje; de ander belandt daar bij toeval. (En wij zijn daar ook, minder toeval- üg) Eigenlijk is er niks mis met deze personages. Ze zijn wel redelijk ge loofwaardig, een tikkeltje uitver groot, maar niet zo héél scherp ge tekend als typetjes. Niet al hun da den zijn even natuurlijk (de uit barstingen zijn nogal heftig, de een vindt 'zomaar ergens' een ban jo waar de ander al twintig jaar kind aan huis is), maar de onwen nigheid van samen een gezamenlij ke passie ontdekken, die klopt wel in grote lijnen. Hun dialogen zijn lastiger. Ik weet wel dat Oranjefans elkaar graag af troeven met nóg sterkere staaltjes voetbalperfectie en nóg mooiere, historischer momenten. Maar er zit te veel informatie-ijver in hun verhalen. Oranjefans in het pu- bliek kennen al die feitjes al, waar schijnlijk. En de rest hoeft het niet te weten. En zijn de verwikkelingen vol doende verrassend? Een voetbal- mis opdragen, daar had ik hem wel voor aangezien. Een bijeen komst verstoren in je Jan Raas-pak je, dat is wel verrassend, maar werd niet voldoende geloofwaar dig verrast opgevangen door de te5* genspeler. Het elkaar toch vinden in passie en talent (als crooner bij voorbeeld) heeft verraspotentie, maar de pointes ervan... daar is iets mis mee, die verdampen te snel, of krijgen als 'zeepbel' te wei nig volume en regenboogkleur. Te veel staat misschien ook in het te ken van de verkiezing van 'De Zeeuw van Oranje' en dat die op 7 september écht zal plaatsvinden, biedt dus te weinig verrassing. En dan is er nog Helena, het Zeeuws meisje dat assisteert én v hoofdrolspeelster is in de slag om Troje (die daarmee als een met voetbal vergelijkbaar spel van man nen wordt gedefinieerd). Zij is de aanbrenger van de moraal van het verhaal: voetbal is dan toch niet het belangrijkste. Maar daar is ie dereen toch al van overtuigd. Nog te zien: za. 25 augma 27 aug. t/m za. 1 sept, in Voetbal Experien^g ce, Middelburg. Aanvang: 20.30 uur. döor Rolf Bosboom MIDDELBURG - Dat zal je net zien. Is iedereen in afwachting van de opening van het Abdij pleinpro gramma van het Zeeland Nazo merfestival, begint het serieus te plenzen. Maar wie zich daardoor ook liet afschrikken, Miss Montreal in elk geval niet. De zan geres verzorgde vrijdagavond een heerlijk optreden. Kort daarvoor had de Zeeuwse band Yellow al de aftrap van het muziekprogramma verricht in de Popaanzee-tent. Het vijftal, met de deels in het geel gehulde zange res Joyce Gyselinck, vermaakte het - al behoorlijk opgekomen - pu bliek met zijn soepel in het gehoor liggende nummers. Terwijl Yellow aan het begin staat van een wellicht mooie toekomst, demonstreerde Miss Montreal even later hoezeer ze binnen korte tijd is uitgegroeid tot een volleerde artieste, die in drie jaar tijd drie sterke albums heeft uitgebracht en die zich met haar ietwat rauwe stem en goed ingespeelde band he lemaal thuis lijkt te voelen op het podium. Bijna anderhalf uur trad ze op en onvermijdelijk viel op hoeveel be kende nummers ze inmiddels op haar naam heeft. Opener Wish I could - vorig jaar niet voor niets het meest gedraaide nummer op 3FM - was voldoende om de stem ming erin te brengen en daarna volgde nog veel meer pakkend werk, inclusief haar eigen interpre taties van de happy hardcoreklas- sieker Wonderful days en de Mar tin Solveig-hit Hello. Hoezeer Miss Montreal in korte tijd ook is gegroeid, tegelijk blijft ze een ontwapenende flapuit, die tussen de nummers door verhalen vertelt over haar recente verblijf op een Zeeuwse camping ('vet ran zig') en haar 'nieuwe verkering', maar ook haar vest uitleent aan een trouwe fan uit Utrecht. Miss Montreal zorgde, met alle denkbare vormen van publiekspar ticipatie, ervoor dat ook de rest van de bezoekers niet verkleumde. Om de regen maalde uiteindelijk dan ook niemand. Meer over het Zeeland Nazomerfesti val op www.pzc.nl/nazomerfestival. Miss Montreal foto Lex de Meester Schoon drinkwater is een vanzelfsprekendheid in Nederland. In Zeeland, de Brabantse Wal en Zuid-Holland Zuid kunnen 2,5 mil joen klanten van Evides Waterbedrijf dag en nacht vertrouwen op drinkwater van uitstekende kwaliteit, vers uit de kraan. Met moderne en milieuvriendelijke technieken zuiveren we opper vlakte- en grondwater tot schoon en vers drinkwater. Dat leveren we bij u aan huis via een leidingnet van bijna 14.000 kilometer en controleren we van bron tot kraan. Helaas is- de situatie in veel ontwikkelingslanden anders. Daar hebben miljoenen mensen géén toegang tot veilig drinkwater. Ook missen ze vaak goede sanitaire voorzieningen. Evides werkt samen met haar klanten via de Stichting Water for Life voortdurend aan het verbeteren van de drinkwatervoorzie ning en sanitatie in ontwikkelingslanden. Met de steun van do nateurs hebben we inmiddels voor ruim 750.000. mensen schoon drinkwater beschikbaar gemaakt, o.a. door de aanleg van water tappunten en -leidingen. Vanwege het Zeeuws jaar van het Water staat op 26 augustus de Nazomerdag van het Zeeland Nazomerfestival (ZNF) in het teken van Stichting Water for Life. Het Abdijplein in Middelburg veran dert dan in één grote picknickplaats Evides Waterbedrijf steunt het Zeeland Nazomerfestival en zorgt dat er tijdens de picknick lekker en betrouwbaar drinkwater beschikbaar is. Ook vraagt Evides aandacht voor schoon drinkwater in ontwikkelingslanden, via de Stichting Water for Life. Wilt u helpen? Dat kan! Via: www.evides.nl/waterforlife y^Water for life* waterbedrijf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 17