sport 135 Bundesliga is de competitie van de toekomst Tourwinnaar aanwijzen is nog niet zo makkelijk - '-=•/ zaterdag 25 augustus 2012 'Dit heeft niks met het wielrennen van hu te maken. Het is vijftien jaar geleden, maar het werpt een schaduw over de prestaties van de jongens van nu' Theo de Rooij, oud-ploegleider Rabobank I TA&LEAU m COUREURS A CONTROUR Af iat c 'c-rrrt aetfC t'*'A igfegf Cf l/t f 1? rf- o'<S/i/(y C vff WWf r ^/ti Quttav-tf* ^öüiéöïèïS1^"; Lance Armstrong meldt zich in de Tour van 2003 voor een dopingcontrole. foto Bernd Thissen/EPA DEN HAAG - Het Amerikaanse anti- dopingagentschap Usada heeft Lance Armstrong formeel zijn ze ven Tourtitels afgepakt. Maar als het criterium van Usada is dat de nieuwe winnaar buiten alle ver denking moet staan, krijgen wiele- runie UCI en organisator ASO daar nog een hele kluif aan. Geen enkele podiumrijder in de Armst- rong-jaren is zonder vlekje. Wie met de rode pen gaat strepen in het eindklassement van 2003 komt pas uit bij de nummer vijf, Haimar Zubeldia. Naast Armst rong stonden op het podium Jan Ullrich en Aleksander Vinokoerov. Beiden betrapt op dopegebruik. De nummer vier-van dat jaar was Tyler Hamilton, ook al betrapt. Ha milton gaf toe stelselmatig naar prestatiebevorderende middelen te hebben gegrepen en raakte zijn olympisch goud van 2004 kwijt. Op de veertien podiumplekken achter Lance Armstrong, stonden maar drie renners zonder een ver oordeling of bekentenis op hun naam. Alleen Joseba Beloki (2000, 2001 en 2002), Fernando Escartin (1999) en Andreas Klöden (2004) kunnen door de beugel. Hoewel daarbij kan worden aangetekend dat Beloki lange tijd verdachte was in de omvangrijke dopingzaak 'Operación Puerto', dat Escartin deel uitmaakte van de Kel- me-ploeg, die werd opgeheven na dat in 2004 aan het licht kwam dat er systematisch dope werd ge bruikt en dat Klöden onderwerp is van een lopend onderzoek naar illegale bloedtransfusies bij de uni versiteit van Freiburg. Ervan uitgaande dat schorsingen, bekentenissen en lopende doping zaken ook reden zijn voor 'diskwa lificatie' en verdenkingen in afge sloten dopingzaken niet, komen de volgende winnaars uit de bus: Fernando Escartin (3de in 1999), Joseba Beloki (3de in 2000 en 2001, 2de in 2002), Haimar Zubel dia (5de in 2003), José Azevedo (5de in 2004), Francisco Mancebo (5de in 2005). WAALWIJK RKC koploper na winst op Roda JC RKC Waalwijk mag zich zeker voor één dag koploper van de eredivisie noemen. De ploeg van Erwin Koe man rekende vrijdag in eigen sta dion af met Roda JC: 1-0. Robert Braber zorgde vlak na rust voor de enige treffer, nadat hij eerder al de lat had geraakt. Roda blijft door de nederlaag op de laatste plaats staan in de eredivisie. De Limburgers, ge coacht door voormalig RKC-trai- ner Ruud Brood, heeft één punt. ROTTERDAM Volleyballers Oranje nemen eerste horde De Nederlandse volleyballers heb ben de eerste horde op weg naar een rentree in de World League overtuigend genomen. Oranje won de eerste kwalificatiewedstrijd te gen de Dominicaanse Republiek in Rotterdam met 3-0 (25-22, 25-22, 25-21). De ploeg van bondscoach Edwin Benne heeft vandaag in het Topsportcentrum nu nog maar één set nodig om zich te plaatsen voor de beslissende voorronde. ROTTERDAM Feyenoord start met debutant Kongolo Bij Feyenoord begint zondag de jonge verdediger Terence Kongolo in de basis in de wedstrijd tegen Heracles Almelo. De achttienjarige centrumverdediger speelt omdat Stefan de Vrij nog geblesseerd is en Joris Mathijsen een schorsing uit zit. Trainer Ronald Koeman heeft de jongeling vrijdag al gemeld dat hij gaat starten. „Voor een trainer is dat een leuke boodschap om te brengen." BARCELONA Lionel Messi evenaart record in 'Clasico' Met zijn veertiende doelpunt tegen Real Madrid heeft Lionel Messi het clubrecord van FC Barcelona geëve naard. De Argentijnse superster kwam donderdagavond laat dank zij een benutte strafschop op gelij ke hoogte met César Rodriguez, de Catalaanse legende die halverwege vorige eeuw ook veertien keer scoorde tegen de aartsrivaal uit Ma drid. Begin dit jaar werd Rodriguez door Messi afgelost als topscorer al ler tijden van Bar<;a. door Gerard Borgman DORTMUND - Het Amerikaanse ad viesbureau A.T. Kearney voorspelt een periode waarin de Bundesliga Europa zal domineren. Dat is niet alleen gebaseerd op de groei van de Duitse competitie, maar ook op problemen in andere topcompeti- ties. Zo concludeerde Kearney dat de Spaanse Primera Division kampt met een schuldenlast van meer dan een miljard euro, door achter stallige betalingen aan de belasting dienst en sociale verzekeringen. In Italië leden de clubs in de hoogste afdeling vorig seizoen samen meer dan driehonderd miljoen euro ver lies en Kearney verwacht ook in Engeland alarmerende cijfers, nu de fiscus daar de ene na de andere club bezoekt. Anders dan bij de Engelse top clubs, hebben de clubs in de Bun desliga geen hulp van buitenland se investeerders nodig om gezond te blijven. Het Duitse voetbal profi teert al jaren van de strikte licentie- voorwaarden van de DFL, de Deut- schen Fussball Liga. „Wij zullen nooit accepteren dat clubs in de Eerste of Tweede Bun desliga meer geld uitgeven dan dat er binnenkomt", zegt Reinhard Rauball, de voorzitter van de DFL. „Het klopt dat het Duitse clubvoet bal al tien jaar geen internationale prijs meer heeft gewonnen. Maar wij vinden het belangrijk dat we een gezonde competitie hebben. Zo zijn de toeschouwersaantallen naar een indrukwekkende hoogte gestegen." Mede dankzij de 80.000 toeschou wers die Borussia Dortmund stee vast trekt, kwamen er vorig sei zoen gemiddeld 45.116 mensen af op een Bundesliga-wedstrijd. Dat waren 2500 fans meer dan een jaar eerder. En ook meer dan in Enge land (34.601), Spanje (28.403) en Italië (22.493). De Duitse clubs hadden een bezettingsgraad van liefst 93 procent. Dat de Bundesli ga in eigen land enorm populair is, blijkt ook uit de stijgende televi- siegelden. Dankzij nieuwe contracten met ARD en betaalzender Sky mogen de clubs in de twee hoogste klas sen vanaf dit seizoen jaarlijks 628 miljoen euro verdelen, ruim 200 miljoen meer dan voorheen. Elke club in de Bundesliga ontvangt on geveer 28 miljoen euro, waarmee de kloof naar Spanje en Engeland deels wordt gedicht. De charme van de Bundesliga ligt grotendeels opgesloten in het span nende karakter van de competitie. In vijftig procent van alle jaargan gen was de landskampioen pas op de laatste speeldag bekend. Sinds 2004 wonnen al vijf clubs de schaal: Werder Bremen, VfB Stutt gart, VfL Wolfsburg en uiteraard Borussia Dortmund en Bayern Mü- nchen. Nog een opvallend feit: vo rig seizoen vielen er in de Bundes liga meer treffers (gemiddeld 2,9 per wedstrijd) dan in Engeland (2,8), Spanje (2,8) en Italië (2,5). Terwijl het Duitse clubvoetbal in de lift zit, heerst in veel andere top- landen de vrees voor het Financial Fairplay van de Uefa. De Europese voetbalbond eist dat clubs niet meer uitgeven dan ze binnen krij gen. Een groot probleem voor grootmachten als Real Madrid en FC Barcelona en voor clubs die drijven op inkomsten van inves teerders, zoals dat gebeurt bij Chel sea en Paris St.-Germain. De meeste grote voetballanden zul len dan een stap terug moeten doen qua financiële mogelijkhe den. Volgens Kearney is er een uitzon dering: „Als de Uefa daadwerkelijk het Financial Fairplay gaat toepas sen, dan is de Bundesliga in de toe komst de nummer één van Euro pa."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 135