Oma Koosje geniet van eigen stekkie M 221 zeeland Minder betalende leden bibliotheek Hulp altijd Extra verkeerscontroles op Monsterweg nodig Advocaat Goese bankzitters houdt mogelijkheid gang naar rechter open GERARD zaterdag 25 augustus 2012 verhuizingen en meubelopslag Middelburg 0118-626919 Goes 0113-217531 www.gerardbouwense.nl A'teler ZMverhcmd GowdsMM fei september veihuizen 5 naai nu m mei 22! Sint Janstraat/32 Middelburg door Nadia Berkelder COES - De Bibliotheek Oosterschel- de heeft te kampen met een terug loop van het aantal volwassen le den: vorig jaar daalde het aantal volwassenen dat lid was van een bibliotheek met bijna duizend. Het aantal jeugdleden, jongeren tot achttien jaar, nam juist toe, met bijna 2400. Voor jongeren is een lidmaatschap gratis. Dat blijkt uit het jaarverslag over 2011. Voor een aantal kinderen is de drempel om lid te worden van de bibliotheek verlaagd, omdat een aantal vestigingen van biblio theken in hun schoolgebouw zijn getrokken. Ook zijn er veel baby's Hd geworden omdat de biblio theek speciale projecten uitvoert voor moeders met kleine kinde ren. De mensen die nog wel lid zijn van de bibliotheek leenden gemid deld meer boeken dan een jaar eer der: ruim 52 tegen krap 51 boeken (of andere producten) per jaar in 2010. De bibliotheek verklaart de terugloop in het aantal leden door onder meer de digitalisering: men sen halen hun informatie makke lijk van internet. Bovendien neemt de tijd die mensen beste den aan het lezen van een boek af ten gunste van andere media: tele visie en computer. Dat bibliotheken minder leden door Frank van Cooten HEINKENSZAND - De gemeente Bor- sele vraagt de politie extra onaan gekondigde verkeerscontroles te houden op de Monsterweg bij het dorp Borssele. Uit metingen van de gemeente blijkt dat 37 procent van de wegge bruikers harder rijdt dan de toege stane maximum snelheid van der tig kilometer per uur. „Dat is min der dan de metingen van Veilig Verkeer Nederland maar nog altijd genoeg om extra verkeerscontroles te vragen", zegt wethouder Jan Zandee. Veilig Verkeer Nederland mat on langs de snelheid op een aantal we gen in opdracht van deze krant. Uit deze metingen kwam naar vo ren dat op de Monsterweg veruit het hardst wordt gereden. Meer dan negentig procent van de weg gebruikers reed veel te hard. Deze uitkomst was reden voor de gemeente Borsele om ook zelf me tingen te doen. Dat gebeurde op de Monsterweg tussen de Oostsin- 'Onze dochter Hilde leert Franse woordjes bij oma in de unit. Daar is het lekker rustig' Sjaak de Korne hebben en dat er in totaal minder boeken worden uitgeleend, is een landelijke trend: in 1999 was 27,5 procent van de bevolking lid van de bibliotheek, in 2010 was dat nog 24,1 procent: het aantal vol wassen leden nam in die periode af met ruim zeventien procent. In de eerste tien jaar van deze eeuw nam het aantal uitleningen af van 145 miljoen naar 93,4 miljoen in 2010: ook hier was de daling bij de volwassenen het grootst. De bibliotheek Oosterschelde pro beert mensen die opzeggen over te halen om weer lid te worden, zegt Andjenie Hanoeman. „Maar we hebben ze niet gevraagd waar om ze geen lid meer willen zijn. Voor slapende leden houden we wel acties, zoals Nederland Leest! Daarbij bieden we een geschenk boek aan. Dit jaar is dat 'De donke re kamer van Damocles'. De bibliotheek Oosterschelde heeft vestigingen op Zuid-Beve land, Tholen en Schouwen-Duive- land. De afgelopen tijd is de organi satie veel in het nieuws geweest omdat er plannen zijn om vestigin gen te sluiten en het aantal ritten met de bibliobussen terug te draaien: vooral de bibliotheekle den in de gemeente Reimerswaal krijgen daarmee te maken. Men sen moeten in de toekomst veel va ker boeken via internet bestellen en ophalen bij een soort loket. De 87-jarige Koos Lukasse-Huis- sen (Oma Koosje) woont sinds de zomer van 2010 bij dochter Nelleke en haar gezin in 's-Gra- venpolder. Oma is dementerend en heeft haar eigen stekje in een unit naast de woning. Mantel zorg in optima forma. door Frank van Cooten gel en de chicane. Tijdens de meet- periode van 31 juli tot en met 12 au gustus zijn in totaal 18.012 voertui gen gemeten. Als de fietsers buiten beschouwing worden gelaten blij ven er 15.606 voertuigen over. 63 procent van de bestuurders hield zich tijdens dé meetperiode aan de geldende snelheid. 37 Pro cent reed te hard. Van die 37 pro cent reed 24 procent harder dan veertig kilometer per uur. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 86 kilometer per uur. „Het verschil is dat door WN een uur is gemeten. Wij hebben dat twee weken gedaan. Dat zorgt voor andere uitkomsten." Opvallend is dat de meeste snel heidsovertredingen gebeurden tus sen 18.00 en 06.00 uur. „En het ging vooral om verkeer dat het dorp uit reed. Ik kan daar geen conclusies aan verbinden maar het heeft er alle schijn van dat het vooral om de eigen dorpsbewo ners gaat", aldus Zandee. Behalve de extra controles blijft ook het matrixbord voorlopig staan. evrouw Lukas- se-Huissen woon de nog steeds in haar eigen huisje in 's-Gravenpol- der. Het ging echter steeds een beetje minder. Ze verdwaalde in haar eigen dorp, vergat steeds meer dingen en liet zelfs een keer het gas branden. Diagnose: begin nende dementie. Ze kreeg in het najaar van 2009 op name in een gesloten afdeling als indicatie. „Maar daar vonden we oma eigenlijk nog te goed voor", blikt Sjaak de Korne, de man van Nelleke, terug. „Ze besefte alles im mers nog heel goed. We kregen drie maanden de tijd erover na te denken. We zijn met de familie, Nelleke heeft zeven zussen en drie broers, gaan overleggen. Toen heb ben we besloten dat oma bij ons ging wonen." In eerste instantie zou een stuk aan de bestaande woning worden gebouwd. Maar de procedures voor het krijgen van een bouwver gunning zouden te lang duren. Daarom is besloten een losse unit te kopen. De garage werd gesloopt en op de vrijkomende plek kwam de wo ning van oma te staan. „We heb ben heel goed overlegd met de buurtbewoners. En we hebben veel medewerking gekregen van de gemeente Borsele. Want ook voor de gemeente was dit iets nieuws." Het gebouwtje werd door de fami lie helemaal verbouwd tót een comfortabel huis dat van alle ge makken is voorzien. Als mevrouw Lukasse uit bed stapt, gaat automa tisch het licht aan, er staat een kof- fieautomaat en een magnetron (ko ken op gas kan niet meer) en er is een ruime badkamer die groot ge noeg is voor de medewerkers van thuiszorg. Ze krijgt drie keer per week eten van tafeltje dekje, twee keer eet ze bij de dagopvang in Goes en in het weekend eet ze bij Sjaak en Nelleke. Er hangt ook een cameraatje. In de woonkamer van Sjaak en Nelle ke staat het beeldscherm om te kij ken of alles goed gaat met oma. In de zomer van 2010 verhuisde oma van haar vertrouwde huis naar de unit. „Ze was daar heel ver drietig over. In het begin wilde ze terug naar haar oude huisje. Maar dat duurde gelukkig maar kort." De deur platlopen bij haar dochter doet ze niet. „Zo blij is ze met haar eigen stekkie. Als we buiten zitten met de familie komt ze er gezellig bij zitten. Daar geniet ze intens van. Ze is de afgelopen twee jaar behoorlijk achteruit ge gaan, maar je merkt aan alles dat ze van alle momenten geniet. Ook onze kinderen vinden het gewel dig oma in de buurt te hebben. Onze jongste dochter Hilde leert Franse woordjes bij oma Koosje thuis. En Hilde smeert boterham men voor oma. Vroeger gebeurde dat andersom." door Frank van Cooten Rilland krijgt een mantel zorgwoning aan de Stelle- straat. Dit is volgens direc teur Peter Bevers van woningcor poratie R8cB Wonen een nog niet bestaande woonvorm in Zeeland. Voor huurwoningen althans. Het gaat om de woningen Stelle- straat 2 en 4 die binnenkort wor den opgeknapt in het kader van de renovatie van de wijk rondom De Witte Molen. Op nummer 2 ko men de mantelzorgers te wonen door Luc Oggel GOES - De gemeente Goes begaat een onrechtmatige daad door de bank voor het voormalig Postkan toor op de Grote Markt weg te ha len en maakt bovendien misbruik van het eigendomsrecht. Dat zegt de Goese advocaat Hans Brosius, die de belangen van de 'bankzitters' behartigt. Het is te vens de juridische grond waarop hij eventueel een kort geding zal aanspannen. Voorlopig is een pro cedure van de baan, omdat deze week een compromis is bereikt tus sen de gemeente en de groep se nioren die van de bank gebruik maakt. Voor de periode van drie maanden komt er een zitgelegen heid naast het terras van café De Post. „We gaan eerst eens kijken hoe dat uitpakt", zegt Brosius. De kans op succes bij de rechtbank is volgens hem 'niet helemaal nul'. „Maar als ik had gedacht dat ik veel kans zou maken, zou ik die schikking niet zijn aangegaan." De gemeente maakt volgens de ad vocaat misbruik van het eigen domsrecht omdat de gebruikers van de bank hun daginvulling ver loren zien gaan. „Er wordt hen dus schade berokkend. Ze zijn vast- geworteld op die specifieke plek voor het postkantoor." De bank voor het pand is gister ochtend verwijderd, zodat er ruim te ontstaat voor een terras bij de binnenkort te openen horecagele genheid in het gebouw. De bank wordt een stuk verderop bij kle dingwinkel CoolCat herplaatst. De senioren hebben eerder al aangege- ven dat geen geschikte plek te vin den. Brosius kondigde gisteren aan namens de bankzitters wel be zwaar te zullen gaan maken tegen de nog te verlenen terrasvergun ning. Burgemeester René Ver hulst liet eerder al weten het bank je niet zomaar weg te willen ha len, maar met de gebruikers te wil- rp len meedenken over alternatieven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 120