Het gezin II 'Vroeger verdedigden we een politiek compromis alsof het ons beleid was. We maken nu duidelijk wat het CDA zelf wil' zaterdag 25 augustus 2012 HET STOKPAARDJE Al sinds jaar en dag claimt het CDA dat je als gezin politiek het beste af bent bij de christen-democraten. Het CDA is 'dé gezins- en familiepartij', stelt het nu ook weer. Toenmalig fractieleider Enneüs Heerma werd in 1994 uitgelachen met zijn plan voor een minister van Gezinszaken. Postuum werd hem echter eer bewezen, zij het pas in 2006 toen in het kabinet Bal- kenende-IV een minister van Jeugd en Gezin (van Christen- Unie-huize) aantrad: Maar die mi nisterspost verdween per direct toen het CDA in 2010 een nieuw kabinet vormde met de WD, ge doogd door de PW. „Er werd geen aandacht meer gege ven aan het gezin. Het CDA zegt wel de gezinspartij te zijn maar in de praktijk zie ik dat niet terug", zegt hoogleraar bestuurskunde Michiel de Vries van de Radboud Universiteit Nijmegen. „De Christenunie en de SGP zijn meer gezinspartij als het eropaan komt." Vorig jaar presenteerde de CDA-Tweede Kamerfractie wel een nota over het gezin: Verant woordelijkheid en zorg voor elkaar. Die vermeldde onder meer dat flexibel werken gemakkelijk moet worden gemaakt (voor de combi natie zorg-arbeid) en dat bij spijbe len de kinderbijslag wordt inge houden. Kamerlid Eddy van Hijum, opsteller van de notitie, be aamde dat het CDA zijn gezinspro- fiel weer wilde oppoetsen na alle ellende die over de partij was geko4 men. „De meeste maatregelen in die nota gelden voor iedereen, niei specifiek voor gezinnen", zegt De Vries. „Daar is gewoon het etiket 'gezin' op geplakt door het CDA. Je ziet bij hen op momenten- terugjj dat zij gezinspartij willen zijn, niet; in het algemeen." Op belasting- technisch gebied heeft het gezin j volgens hem nauwelijks iets aan 'i het CDA gehad. In het huidige partijprogramma pleit het CDA onder het kopje Fa milie en Gezin voor lastenverlich ting voor jonge gezinnen, voor flexibele werktijden om zorg voor kinderen en werk te kunnen com bineren, voor betere aansluiting van de kinderopvang bij de situa tie thuis en op school, voor hand haven van de kinderbijslag en het kindgebonden budget. Of die plan nen gunstig uitpakken voor de ouderlijke portemonnee wordt vol gende week duidelijk wanneer het Centraal Planbureau de doorreke- ->« ning ervan presenteert. Lijsttrekker Sybrand van Haersma Buma stelt in speeches dat Neder land een 'nieuwe moraal' nodig heeft. Dat idee heeft hij opgedaan bij de Britse Conservatieven. Hij bedoelt ermee dat de mensen 'weer respect hebben voor elkaar, een nieuwe moraal waarin gezin nen weer centraal staan'. „De kern* van de nieuwe moraal is ook: als je vraagt om de belasting op tijd te betalen, dan is het belangrijk dat de overheid zuinig met de centen omgaat." Hij oogt ontspannen maar zelf mensen aanspreken doet hij niet. Hij is nou eenmaal niet het type stand werker. Andere kandidaat-Kamerleden van het CDA strikken gesprekspartners voor hem. Of het winke lend publiek spreekt hém aan. Niet altijd is de associatie gelukkig: „Hé, u bent lijst trekker Boema, Boeman", zegt een passant. Geen krimp, beleefd wordt de hand geschud. Even gedul dig gaat hij met een boekverkoper op de foto, al zegt deze hardop dat-ie 'liever met mijn favoriet Mona' (kandidaat Mona Keijzer, red.) op de foto was gegaan. Binnen de groene CDA-golf die over de Middelburg se markt trekt, valt het op: de voorman draagt als eni ge niets in de partijkleur, niets met het partijlogo er op. „Doe ik nooit", stelt hij. Gewoon in donker pak, het jasje uit als het te warm is. Nadrukkelijk presenteert Buma het CDA als midden partij. Daarmee wil hij een vluchtheuvel zijn voor de kiezer die de linker- en rechterflank te extreem vindt, een bruggenbouwer. Met elke partij wil hij formeren maar van samenwerken met de PW heeft hij zijn be komst. Over die samenwerking weigerde hij tijdens de strijd om het leiderschap overigens verantwoording af te leggen, zoals CDA-lid Ab Klink hem publiekelijk vroeg. Nee, dat ging hij niet meer doen: „Ik sta voor de keuze die toen gemaakt is. Ik heb me gedurende de rit voldoende verantwoord." Volgens dissident Ad Koppejan, die niet met de PW had willen samenwerken, botste hij in de fractie regel matig met zijn fractievoorzitter. Toch bleven alle frac tieleden de gehele gedoogperiode aan boord, geen dis sident heeft ooit afwijkend gestemd. De op het oog schuchtere Sybrand van Haersma Buma houdt de teu gels straks. In de campagne brengt hij eigen partijstandpunten scherper naar voren dan zijn voorgangers. „Vroeger verdedigden we een politiek compromis dat we met andere partijen hadden bereikt alsof het ons beleid was, nu niet meer. We maken nu duidelijk wat het CDA zelf wil", verklaart hij onder meer zijn draai in zake de langstudeerboete, een kabinetscompromis. Al lijkt die draai nu als een boemerang op hem terug te komen, omdat de boete niet afgeschaft blijkt te kunnen worden bij gebrek aan financiën. Hij zegt er aan te moet wennen dat hij zichzelf overal zo groot op de posters ziet. „Alsof ik voortdurend in de spiegel kijk. Mijn buurjongetje had zijn vader ge vraagd waarom ik overal op die posters stond in de straat. De buurman legde uit dat ik lijsttrekker ben. Het buurjongetje vroeg: „Maar mag ik dan wel buur man blijven zeggen?" De zaal met Brabanders lacht. Net als de zaal met Zeeuwen, vijf uur later in Middel burg, waar hij het grapje herhaalt, alsof het nét in hem is opgekomen. zie ook wat Sybrand van Haersma Buma nog meer in en over Zeeland te zeggen had op www.pzc.nl/zeelandkiest Sybrand van Haersma Buma i Dit is de tweede aflevering in een y serie van zes portretten van lijst trekkers. Volgende week: PW-lijsttrekker Geert Wilders.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 11