Buma niet zo timide io lijsttrekkers Geen popiejopie, eerder een beetje schuchter. Zo wordt CDA-voorman Sybrand van Haersma Buma getypeerd. Een soort Opel Zafira, een auto die ook wel als doorsnee wordt beschouwd. Maar Buma hield de fractie streng in het gareel tijdens de roerige regeerperiode met de PW. zaterdag 25 augustus 2012 door Lianne Sleutjes De man die thuis de ontbijttafel af neemt met een vaatdoekje. Zo leert Nederland CDA-lijstrekker Sybrand van Haersma Buma kennen, in het verkiezingsspotje veegt hij de krui mels geroutineerd in zijn vrije hand. Dat schoonmaken deed-ie spontaan, het stond niet in het script, bezweren de CDA-partijvoorlichters. Te mooi om te laten sneuvelen in de eindmontage, want het filmpje moet erin hameren: 'Buma' - zoals hij zich de laatste tijd kortweg laat noemen - hecht aan gezin, aan wielrennen en aan het woord 'samen'. De CDA-lijsttrekker was geen BN'er, bij de laatste par lementsverkiezingen in 2010 haalde hij slechts 850 stemmen. De publieke strijd om het CDA-partijleiderschap dit voorjaar maakte hem iets bekender. En als lijsttrekker haalt hij er straks natuurlijk meer, al laat hij zich niet verleiden tot voorspellingen over een aantal zetels dat hij in het verschiet ziet liggen. De Fries (Workum, 30. juli 1965) komt op de buiten wacht terughoudend, een tikje gereserveerd over. Hij is geen popiejopie, zeggen CDA-leden in Limburg die hem op bezoek kregen. „Een beetje stijf. Maar hij spreekt recht uit het hart. En dat spreekt ons aan. Grapjassen zijn leuk, maar een land in crisis heeft de gelijkheid nodig." Die degelijkheid .straalt hij uit en daarmee zou hij weggelopen kiezers kunnen terughalen, denken de zuidelijke partijgenoten. „Hij zwaaide wat schuchter toen hij wegging, dat typeert hem." Een dergelijke terughoudendheid kenmerkt Buma ook in Kamerdebatten. Hij is niet gretig in de arena van de Tweede Kamer. Bij hem geen wapperende col bertpanden in een run naar de interruptiemicrofoon, zoals bij Alexander Pechtold (D66), Diederik Samsom (PvdA) of Mark Rutte (WD) toen die nog geen premier was. In de regel houdt Buma zich rustig, hij reageert secun dair. Hij is geen man van grote woorden, hij is meer van de terzijdes. In zijn antwoorden weeft hij regel matig, quasi terloops, een droge opmerking waarbij hij zichzelf niet spaart. Waarschijnlijk opgepikt aan de Britse universiteit Cambridge waar hij een jaar heeft gestudeerd. Tijdens de campagne schetst hij dat mensen onver mijdelijk meer moeten gaan betalen voor de zorg. „U zegt het vriendelijk maar het gaat wel uit onze portemonnee", constateert een toehoorder in'Bra- bant. „Moet ik hetzelfde zeggen en er boos bij kij ken", vraagt Buma met uitgestreken gezicht. Op campagne in Middelburg zegt hij dat hij 'gewoon praten met mensen het allerleukste vindt'. „Ik krijg ook leukere reacties dan in 2010, positiever. Mensen hebben nu gerichtere vragen. Over de zorg, Europa, de hypotheekrenteaftrek."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 10